Kdy jsou Velikonoce 2024
Letos tyto pohyblivé svátky připadají na 29. března – 1. dubna. Zatímco dospělé těší volno na Velký pátek a Velikonoční pondělí, děti mají tradičně velikonoční prázdniny už od Zeleného čtvrtka – letos tedy od 28. března. Počasí už bývá příjemně jarní, na horách ale ještě často narazíte na poslední sníh. Kam tedy vyrazit? Máme pro vás tipy na rodinné výlety doma i v zahraničí.
Kam na Velikonoce v Česku
Oslavte Velikonoce tradičně! Muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje staré velikonoční zvyky i každodenní život na Valašsku. O velikonočních svátcích tu můžete navštívit tradiční jarmark s ukázkami řemesel a folklorních zvyků. Nechybí ani příprava pomlázky, které zde nikdo neřekne jinak než šmigrust.
Vstupné: dospělí 150 Kč, děti do 6 let zdarma
Jak slavili příchod jara hradní páni i kmáni? Přijďte se od 29. do 31. března podívat na hrad Křivoklát. Tradiční řemeslný jarmark nabídne originální výrobky a spoustu dobrot. K tomu bude na hlavním nádvoří probíhat celodenní program. Těšit se můžete na kejklíře nebo živou muziku.
Vstupné: 160 Kč (velikonoční program včetně samostatné prohlídky hradních interiérů)
Milovníci vína a krásné přírody mohou na Velikonoce 2024 vyrazit na Moravu. V sobotu 30. března se ve Valticích konají Velikonoční otevřené sklepy. Kromě ochutnávek vína a dalších specialit vás čeká bohatý doprovodný program. Podobná akce se koná v neděli 31. března v Čejkovicích. Zbytek prodlouženého víkendu se můžete procházet po nedalekých pálavských vrších nebo zavítat na velikonoční jarmark na zámek Valtice.
Vstupné: sklepy Valtice 650 Kč, sklepy Čejkovice 999 Kč (prvních 800 vstupenek do konce února za 799 Kč), jarmark na zámku Valtice zdarma
Na tuhle akci vám stačí jen sportovní obuv a trocha času. Zaběhejte si a na dálku porovnejte své síly s dalšími běžci ve Virtuálním velikonočním závodu. Běh se koná po celé České republice od 28. března do 1. dubna. Je vhodný pro účastníky všech úrovní včetně začátečníků. Stačí se přihlásit k závodu ve zvolené délce, změřit svoji sportovní aktivitu pomocí běžně dostupných mobilních aplikací a odeslat záznam o uběhnutí tratě. Tak utíkejte udělat něco pro svoje zdraví!
Vstupné: zdarma (případně dobrovolný příspěvek na organizaci závodu)
Kam na Velikonoce v zahraničí
Jen necelých 8 týdnů kvete holandský Keukenhof tulipány všech tvarů a barev. Rozsáhlý květinový park a skleníky vám vyrazí dech. Ne nadarmo je Keukenhof nazýván nejkrásnější květinovou zahradou na světě. Na místě si můžete pronajmout kolo nebo si zajistit prohlídku s průvodcem či na loďce. Děti se mohou vydat na lov pokladů, hladit domácí zvířata nebo se na chvíli ztratit v bludišti. V roce 2024 je Keukenhof otevřený od 21. března do 12. května.
Vstupné: 19,50 eur při nákupu online (23 eur na místě), děti od 4 do 17 let platí 9 eur, děti do 3 let mají vstup zdarma
Využijte konec lyžařské sezóny a vypravte se za posledním sněhem. Ve francouzském Val Thorens, nejvýše položeném středisku v Evropě (2 300 m n. m.), se jezdí až do 5. května. Alpské ledovce nabízejí dokonce celoroční lyžování. Třeba rakouský Hintertux, kde si kromě zimních sportů užijete jedinečnou prohlídku ledovcové jeskyně a nitra ledovce. Některá lyžařská střediska navíc o Velikonocích poskytují zvýhodněné skipasy.
Tradiční procesí, tajemné postavy v kápích a Kristus na nosítkách. Ve Španělsku oslavují velikonoční svátky ve velkém stylu. Pokud chcete zažít tradici, která se uchovala od 14. století, zajeďte na Květnou neděli (poslední neděle před Velikonocemi, nazývaná též Palmová) do města Elche. Na procesí a oslavy ale během velikonočního týdne narazíte téměř v každém španělském městě.
Chcete velikonočnímu veselí naopak uniknout? Odleťte za exotikou do některé ze zemí, kde se křesťanské svátky neslaví. Ideální počasí je třeba v Thajsku. Vyberte si některé plážové letovisko a spojte pobyt s prohlídkou Bangkoku či výletem do Kambodži. Nebo zaleťte na jeden z přenádherných ostrovů – Ko Samui, Ko Tao nebo Ko Pha Ngan.
Při pobytu do 30 dnů nepotřebujete do Thajska žádná víza. Váš pas musí být v době vstupu do země platný ještě 6 měsíců. Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění.
Cestovní pojištění potřebujete i v Česku
Pár stokorun, které vám mohou pomoci zachránit zdraví i peněženku. Náklady na převoz do nemocnice a potřebná ošetření činí často statisíce až miliony korun. K tomu se může přidat kulturní bariéra a neznalost místního prostředí. Cestovní pojištění by tak nemělo chybět žádnému cestovateli.
V exotických zemích rozhodně oceníte asistenční služby. Pokud se chystáte podnikat adrenalinové sporty nebo jiné potenciálně nebezpečné aktivity (automobilové závody, zdolávání ferrat, ochutnávky exotických pokrmů), pečlivě si prostudujte výluky daného pojištění.
Nezapomeňte se pojistit i při cestách po Evropě – mnoho Čechů už platilo statisíce za převoz vrtulníkem z nepovedeného lyžování v Alpách. Modrá kartička evropského pojištění totiž nehradí např. horskou službu nebo návrat do Česka.
Že v Česku pojištění nemá smysl?
Představte si, že Velikonoce 2024 strávíte v Krkonoších na snowboardu. Během jízdy se vám podaří spadnout tak nešťastně, že porazíte dalšího lyžaře, který pak musí vrtulníkem do nemocnice s poraněnou páteří. Vy odjíždíte „jen“ se zlomenou nohou. Zraněný lyžař má ovšem trvalé následky, a tak po vás začne vymáhat odškodné. To se může vyšplhat ke statisícům až milionům korun.
Cestovní pojištění by přitom stálo jen pár desetikorun (pro 40letého turistu na 4 velikonoční dny stojí 92 Kč). Pojistka "Komplex" od AXA pojišťovny vám pokryje například autoasistenci, cykloasistenci, pojištění domácích mazlíčků nebo pojištění rizikových sportů.
Přesvědčte se ostatně sami v naší kalkulačce cestovního pojištění.
Jak na cesty do exotiky?
Vždy si zkontrolujte, zda potřebujete vízum (informace najdete na našich stránkách, případně je ověřte přímo na webu Ministerstva zahraničí). Nezapomeňte, že cestovní pas musí být obvykle platný i určitou dobu po odjezdu ze země (případně se lhůta může vztahovat ke dni příjezdu). Pokud potřebujete nový cestovní doklad, za příplatek si můžete pořídit i „pas na poslední chvíli“ do 24 hodin nebo 5 dnů. Kromě cestovního dokladu si zkontrolujte potřebná očkování a rozhodně si sjednejte cestovní pojištění.
Velikonoční tradice a zvyky
Slavení Velikonoc má tradici ve všech křesťanských zemích. Na jaké zvyky se můžete těšit v ČR?
Masopustní úterý (13. 2.): Zakončení karnevalové sezony. V Česku se obvykle konají průvody masek, vodění medvěda nebo pochovávání basy. Typické jsou také zabijačky a smažení koblížků.
Popeleční středa (14. 2.): Konec masopustu. Začíná 40denní půst.
Květná neděle (24. 3.): Začátek Svatého týdne. Podle tradice by se hospodyně o Květné neděli měly vyhnout pečení. Jinak zapečou i jarní květy a nebude žádná úroda.
Modré pondělí (25. 3.): Den, kdy se máte podle tradice vyvarovat práce. Modré pondělí slouží k odpočinku a nabrání sil. Následují totiž náročné dny zasvěcené úklidu – Šedivé úterý a Škaredá středa.
Šedivé úterý (26. 3.): Šedivé úterý je vyhrazené úklidu domácnosti – šedá barva symbolizuje prach a pavučiny, které je potřeba vymést.
Škaredá středa (27. 3.): Den, který připomíná zradu Jidáše. Podle zvyků se na Škaredou středu vymetají komíny, aby se z domu vyhnali zlí duchové. Pokračuje velký úklid, který začal během Šedivého úterý.
Zelený čtvrtek (28. 3.): V tento den odlétají po mši zvony do Říma. Až do neděle jejich zvuk nahrazují dřevěné řehtačky nebo klapačky.
Velký pátek (29. 3.): Pro křesťany nejdůležitější součást velikonočních svátků. V tento den došlo k ukřižování Krista.
Bílá sobota (30. 3.): Připomínáme si Ježíše ležícího v hrobě. Poslední den velikonočního půstu. Tradičně se tento den pečou mazance a beránci.
Boží hod velikonoční (31. 3.): Svátek zmrtvýchvstání Ježíše. Na mši se posvěcují velikonoční pokrmy (beránci, kraslice, mazance).
Velikonoční pondělí (1. 4.): Chlapci chodí na koledu s pomlázkou, kterou symbolicky omlazují dívky. Ty jim za to dávají obarvená vajíčka – symbol jara, plodnosti a nového života.
Velikonoce na motorce
Velikonoční svátky a příchod jara tradičně lákají i motorkáře, kteří po dlouhé zimě konečně mohou vytáhnout své jednostopé miláčky z garáže. Začátek motorkářské sezóny je ideální pro revizi havarijního pojištění. Neplatíte za havarijko na motorku příliš? Nechte si srovnat nabídky pojišťoven v naší online kalkulačce.
Přečtěte si článek s tipy na výlety na motorce:
Zapomenuté velikonoční tradice
Zelený čtvrtek se nesl ve znamení brzkého vstávání a omytí v ranní rose. Tento rituál měl upevnit zdraví a zabránit nemocem.
Na Velký pátek se nepůjčovaly žádné věci. Lidé se obávali, že by mohly být očarované.
Kromě půjčování věcí byla na Velký pátek zapovězená také práce se zemí. Věřilo se, že by se bodalo do těla Páně.
Při malování vajíček se dříve používala výhradně červená barva. I po rozšíření dalších barev bylo červené vajíčko považováno za nejdůležitější a dívka si ho schovávala pro chlapce, do kterého byla zamilovaná.
S vykoledovanými vajíčky chlapci často hráli tzv. popovejšání. Ve hře šlo o to, kdo vajíčko vyhodí co nejvýše.