Velikonoce

Kdy jsou Velikonoce

Letos tyto pohyblivé svátky připadnou na 7. - 10. dubna. Zatímco dospělé těší volno o velikonočním pátku, děti mají tradičně velikonoční prázdniny už od Zeleného čtvrtka – letos tedy již od 6. 4. 2023. Velikonoční svátky nabízejí možnost načerpat energii po dlouhé zimě. Počasí už je příjemně jarní, na horách ale leckde ještě narazíte na poslední sníh. Kam tedy vyrazit? Máme pro vás tipy na dovolenou s dětmi, na sněhu i u moře, doma i v zahraničí.

Kam na velikonoční prázdniny v Česku

skanzen
Jarmark v rožnovském skanzenu

Oslavte Velikonoce tradičně! Muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje staré velikonoční zvyky i každodenní život na Valašsku. O velikonočních svátcích tu můžete navštívit tradiční jarmark s ukázkami řemesel a folklorních zvyků.

Vstupné do dřevěného městečka: dospělí 130 Kč, děti do 6 let zdarma

hrad Křivoklát.
Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

Jak slavili příchod jara hradní páni i kmáni? Přijďte se podívat na hrad Křivoklát. Tradiční řemeslný jarmark nabídne originální výrobky a spoustu dobrot. K tomu bude na hlavním nádvoří probíhat celodenní program.

sklepy Pálava
Vinnými sklepy Pálavy

Milovníci vína a krásné přírody mohou v sobotu 8. dubna vyrazit do Valtic, kde se konají tradiční Velikonoční otevřené sklepy. Kromě ochutnávek vína a dalších specialit vás v každém sklepě čeká doprovodný program. Po sobotní ochutnávce doporučujeme neděli a pondělí strávit procházkou po nádherných pálavských vrších nebo návštěvou hradů Děvičky a Sirotčí hrádek.


Vstupné do sklepů: 600 Kč, procházka Pálavou je zdarma

lidé běhají v parku
Velikonoční běh pro charitu

Na tuhle akci stačí jen pár nohou a trocha času. Zaběhejte si pro charitu s projektem Rozběháme Česko! Velikonoční běh se koná po celé České republice 1. – 11. 4. Je vhodný pro účastníky jakékoli zdatnosti. Tak utíkejte udělat něco pro svoje zdraví!


Vstupné: zdarma

Kam na velikonoční prázdniny v zahraničí

Holandské město Keukenhof
Za květinami do Keukenhofu

Pouze 8 týdnů kvete holandské město Keukenhof tulipány všech tvarů a barev. Rozsáhlý květinový park a skleníky vám vyrazí dech. Ne nadarmo je nazýván nejkrásnější květinovou zahradou na světě. Na místě si můžete pronajmout kolo, koupit si prohlídku květin s průvodcem nebo na loďce, děti se mohou vydat na lov pokladů, hladit domácí zvířata nebo se chvíli ztratit v bludišti. Pozor – není vhodné pro alergiky!


Vstup: 19 eur

Alpy
Za lyžováním s výhodným skipasem do Alp

Využijte konec lyžařské sezóny a vypravte se za posledním sněhem. V nejvyšším středisku Evropy – Val Thorens (3230 m n. m.) – mají otevřeno až do začátku května. Alpské ledovce nabízejí dokonce celoroční lyžování. Třeba rakouský Hintertux, který kromě lyžování umožňuje jedinečnou prohlídku uvnitř ledovce. Mnoho lyžařských středisek v Rakousku nabízí zvýhodněné velikonoční skipasy.

oslavy ve Španělsku
Velikonoční průvod ve Španělsku

Tradiční procesí, tajemné postavy v kápích a Kristus na nosítkách. Ve Španělsku oslavují velikonoční svátky ve velkém stylu. Pokud chcete zažít tradici, která se uchovala od 14. století, zajeďte na Květnou neděli (v zahraničí nazývanou Palmová) do města Elche. Téměř v každém španělském městě ale o celém velikonočním týdnu narazíte na procesí a oslavy.

Thajsko pláž.
Za sluncem a exotikou do Thajska

Chcete uniknout velikonočnímu veselí? Poleťte za exotikou do některé ze zemí, které křesťanské svátky neslaví. Ideální počasí je třeba v Thajsku. Vyberte si některé plážové letovisko a spojte pobyt s prohlídkou Bangkoku nebo výletem do Kambodži. Nebo zaleťte na jeden z přenádherných ostrovů – Ko Samui, Ko Tao nebo Ko Pha Ngan. Před cestou do Thajska si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění.

Cestovní restrikce: v současné době neplatí COVID restrikce. Občané ČR nepotřebují pro turistický pobyt do 30 dnů víza. Pas musí být platný ještě 6 měsíců.

Cestovní pojištění potřebujete i v Česku

Pár stokorun, které vám mohou pomoci zachránit zdraví i peněženku. Náklady na převoz do nemocnice a potřebná ošetření činí často statisíce až miliony korun. K tomu se může přidat kulturní bariéra a neznalost místního prostředí. Cestovní pojištění by tak nemělo chybět žádnému cestovateli.

V exotických zemích rozhodně oceníte asistenční služby. Pokud se chystáte podnikat adrenalinové sporty nebo jiné potenciálně nebezpečné aktivity (automobilové závody, zdolávání ferrat, ochutnávky exotických pokrmů), pečlivě prostudujte výluky daného pojištění.

Nezapomeňte se pojistit i při cestách po Evropě – mnoho Čechů už platilo statisíce za převoz vrtulníkem z nepovedeného lyžování v Alpách. Modrá kartička evropského pojištění totiž nehradí např. horskou službu nebo návrat do Česka.

Že v Česku pojištění nemá smysl?

Představte si, že Velikonoce v roce 2023 strávíte v Krkonoších na snowboardu. Během jízdy se vám podaří spadnout tak nešťastně, že porazíte dalšího lyžaře, který pak musí vrtulníkem do nemocnice s poraněnou páteří. Vy odjíždíte „jen“ se zlomenou nohou. Zraněný lyžař má ovšem trvalé následky, a tak po vás začne vymáhat odškodné. To se může vyšplhat ke statisícům až milionům korun.

Cestovní pojištění se zahrnutím rizikových sportů by přitom stálo jen pár stokorun (pro 40letého turistu na 4 velikonoční dny stojí 182 Kč). Pojistka vám toho navíc pokryje mnohem víc – třeba ztracená zavazadla nebo ukradené lyže. Přesvědčte se ostatně sami v naší kalkulačce cestovního pojištění.

Jak na cesty do exotiky?

Vždy si zkontrolujte, zda potřebujete vízum (informace najdete na našich stránkách, případně je ověřte přímo na webu Ministerstva zahraničí). Nezapomeňte, že cestovní pas musí být obvykle platný i určitou dobu po odjezdu ze země. Pokud potřebujete nový cestovní doklad, za příplatek si můžete pořídit i „pas na poslední chvíli“ do 24 hodin nebo 5 dnů. Kromě cestovního dokladu si zkontrolujte i potřebná očkování a rozhodně si sjednejte cestovní pojištění.

Velikonoční tradice a zvyky

Slavení Velikonoc má tradici ve všech křesťanských zemích. Na jaké zvyky se můžete těšit v ČR?

 • Masopustní úterý (21. 2.): Zakončení karnevalové sezony. V Česku se obvykle konají průvody masek, vodění medvěda nebo pochovávání basy. Typické jsou i zabijačky nebo smažení koblížků.

 • Popeleční středa (22. 2.): Konec masopustu. Začíná 40denní půst.

 • Zelený čtvrtek (6. 4.): V tento den odlétají po mši zvony do Říma. Až do neděle jejich zvuk nahrazují dřevěné řehtačky nebo klapačky.

 • Velký pátek (7. 4.): Pro křesťany nejdůležitější součást velikonočních svátků. V tento den došlo k ukřižování Krista.

 • Bílá sobota (8. 4.): Připomínáme si Ježíše ležícího v hrobě. Poslední den velikonočního půstu. Tradičně se tento den pečou mazance a beránci.

 • Boží hod velikonoční (9. 4.): Svátek zmrtvýchvstání Ježíše. Na mši se posvěcují velikonoční pokrmy (beránci, kraslice, mazance).

 • Velikonoční pondělí (10. 4.): chlapci chodí na koledu s pomlázkou, kterou symbolicky omlazují dívky. Ty jim za to dávají obarvená vajíčka – symbol jara, plodnosti a nového života.

Věděli jste, že…

Velikonoční pondělí s pomlázkou slavíme jen my, Slováci a Poláci? V mnoha zemích končí velikonoční svátky v neděli a v pondělí probíhá běžný pracovní den.

Srovnaný magazín

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.