Velikonoce

Kdy jsou Velikonoce 2024

Letos tyto pohyblivé svátky připadají na 29. března – 1. dubna. Zatímco dospělé těší volno na Velký pátek a Velikonoční pondělí, děti mají tradičně velikonoční prázdniny už od Zeleného čtvrtka – letos tedy od 28. března. Počasí už bývá příjemně jarní, na horách ale ještě často narazíte na poslední sníh. Kam tedy vyrazit? Máme pro vás tipy na rodinné výlety doma i v zahraničí.

Kam na Velikonoce v Česku

skanzen
Jarmark v rožnovském skanzenu

Oslavte Velikonoce tradičně! Muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje staré velikonoční zvyky i každodenní život na Valašsku. O velikonočních svátcích tu můžete navštívit tradiční jarmark s ukázkami řemesel a folklorních zvyků. Nechybí ani příprava pomlázky, které zde nikdo neřekne jinak než šmigrust.

Vstupné: dospělí 150 Kč, děti do 6 let zdarma

hrad Křivoklát.
Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

Jak slavili příchod jara hradní páni i kmáni? Přijďte se od 29. do 31. března podívat na hrad Křivoklát. Tradiční řemeslný jarmark nabídne originální výrobky a spoustu dobrot. K tomu bude na hlavním nádvoří probíhat celodenní program. Těšit se můžete na kejklíře nebo živou muziku.


Vstupné: 160 Kč (velikonoční program včetně samostatné prohlídky hradních interiérů)

sklepy Pálava
Do moravských sklípků

Milovníci vína a krásné přírody mohou na Velikonoce 2024 vyrazit na Moravu. V sobotu 30. března se ve Valticích konají Velikonoční otevřené sklepy. Kromě ochutnávek vína a dalších specialit vás čeká bohatý doprovodný program. Podobná akce se koná v neděli 31. března v Čejkovicích. Zbytek prodlouženého víkendu se můžete procházet po nedalekých pálavských vrších nebo zavítat na velikonoční jarmark na zámek Valtice.

Vstupné: sklepy Valtice 650 Kč, sklepy Čejkovice 999 Kč (prvních 800 vstupenek do konce února za 799 Kč), jarmark na zámku Valtice zdarma

lidé běhají v parku
Virtuální velikonoční závod

Na tuhle akci vám stačí jen sportovní obuv a trocha času. Zaběhejte si a na dálku porovnejte své síly s dalšími běžci ve Virtuálním velikonočním závodu. Běh se koná po celé České republice od 28. března do 1. dubna. Je vhodný pro účastníky všech úrovní včetně začátečníků. Stačí se přihlásit k závodu ve zvolené délce, změřit svoji sportovní aktivitu pomocí běžně dostupných mobilních aplikací a odeslat záznam o uběhnutí tratě. Tak utíkejte udělat něco pro svoje zdraví!

Vstupné: zdarma (případně dobrovolný příspěvek na organizaci závodu)

Kam na Velikonoce v zahraničí

Holandské město Keukenhof
Za květinami do Keukenhofu

Jen necelých 8 týdnů kvete holandský Keukenhof tulipány všech tvarů a barev. Rozsáhlý květinový park a skleníky vám vyrazí dech. Ne nadarmo je Keukenhof nazýván nejkrásnější květinovou zahradou na světě. Na místě si můžete pronajmout kolo nebo si zajistit prohlídku s průvodcem či na loďce. Děti se mohou vydat na lov pokladů, hladit domácí zvířata nebo se na chvíli ztratit v bludišti. V roce 2024 je Keukenhof otevřený od 21. března do 12. května.

Vstupné: 19,50 eur při nákupu online (23 eur na místě), děti od 4 do 17 let platí 9 eur, děti do 3 let mají vstup zdarma

Alpy
Za lyžováním s výhodným skipasem do Alp

Využijte konec lyžařské sezóny a vypravte se za posledním sněhem. Ve francouzském Val Thorens, nejvýše položeném středisku v Evropě (2 300 m n. m.), se jezdí až do 5. května. Alpské ledovce nabízejí dokonce celoroční lyžování. Třeba rakouský Hintertux, kde si kromě zimních sportů užijete jedinečnou prohlídku ledovcové jeskyně a nitra ledovce. Některá lyžařská střediska navíc o Velikonocích poskytují zvýhodněné skipasy.

oslavy ve Španělsku
Velikonoční průvod ve Španělsku

Tradiční procesí, tajemné postavy v kápích a Kristus na nosítkách. Ve Španělsku oslavují velikonoční svátky ve velkém stylu. Pokud chcete zažít tradici, která se uchovala od 14. století, zajeďte na Květnou neděli (poslední neděle před Velikonocemi, nazývaná též Palmová) do města Elche. Na procesí a oslavy ale během velikonočního týdne narazíte téměř v každém španělském městě.

Thajsko pláž.
Za sluncem a exotikou do Thajska

Chcete velikonočnímu veselí naopak uniknout? Odleťte za exotikou do některé ze zemí, kde se křesťanské svátky neslaví. Ideální počasí je třeba v Thajsku. Vyberte si některé plážové letovisko a spojte pobyt s prohlídkou Bangkoku či výletem do Kambodži. Nebo zaleťte na jeden z přenádherných ostrovů – Ko Samui, Ko Tao nebo Ko Pha Ngan.

Při pobytu do 30 dnů nepotřebujete do Thajska žádná víza. Váš pas musí být v době vstupu do země platný ještě 6 měsíců. Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění.


Cestovní pojištění potřebujete i v Česku

Pár stokorun, které vám mohou pomoci zachránit zdraví i peněženku. Náklady na převoz do nemocnice a potřebná ošetření činí často statisíce až miliony korun. K tomu se může přidat kulturní bariéra a neznalost místního prostředí. Cestovní pojištění by tak nemělo chybět žádnému cestovateli.

V exotických zemích rozhodně oceníte asistenční služby. Pokud se chystáte podnikat adrenalinové sporty nebo jiné potenciálně nebezpečné aktivity (automobilové závody, zdolávání ferrat, ochutnávky exotických pokrmů), pečlivě si prostudujte výluky daného pojištění.

Nezapomeňte se pojistit i při cestách po Evropě – mnoho Čechů už platilo statisíce za převoz vrtulníkem z nepovedeného lyžování v Alpách. Modrá kartička evropského pojištění totiž nehradí např. horskou službu nebo návrat do Česka.

Že v Česku pojištění nemá smysl?

Představte si, že Velikonoce 2024 strávíte v Krkonoších na snowboardu. Během jízdy se vám podaří spadnout tak nešťastně, že porazíte dalšího lyžaře, který pak musí vrtulníkem do nemocnice s poraněnou páteří. Vy odjíždíte „jen“ se zlomenou nohou. Zraněný lyžař má ovšem trvalé následky, a tak po vás začne vymáhat odškodné. To se může vyšplhat ke statisícům až milionům korun.

Cestovní pojištění by přitom stálo jen pár desetikorun (pro 40letého turistu na 4 velikonoční dny stojí 92 Kč). Pojistka "Komplex" od AXA pojišťovny vám pokryje například autoasistenci, cykloasistenci, pojištění domácích mazlíčků nebo pojištění rizikových sportů.

Přesvědčte se ostatně sami v naší kalkulačce cestovního pojištění.

Jak na cesty do exotiky?

Vždy si zkontrolujte, zda potřebujete vízum (informace najdete na našich stránkách, případně je ověřte přímo na webu Ministerstva zahraničí). Nezapomeňte, že cestovní pas musí být obvykle platný i určitou dobu po odjezdu ze země (případně se lhůta může vztahovat ke dni příjezdu). Pokud potřebujete nový cestovní doklad, za příplatek si můžete pořídit i „pas na poslední chvíli“ do 24 hodin nebo 5 dnů. Kromě cestovního dokladu si zkontrolujte potřebná očkování a rozhodně si sjednejte cestovní pojištění.

Velikonoční tradice a zvyky

Slavení Velikonoc má tradici ve všech křesťanských zemích. Na jaké zvyky se můžete těšit v ČR?

 • Masopustní úterý (13. 2.): Zakončení karnevalové sezony. V Česku se obvykle konají průvody masek, vodění medvěda nebo pochovávání basy. Typické jsou také zabijačky a smažení koblížků.

 • Popeleční středa (14. 2.): Konec masopustu. Začíná 40denní půst.

 • Květná neděle (24. 3.): Začátek Svatého týdne. Podle tradice by se hospodyně o Květné neděli měly vyhnout pečení. Jinak zapečou i jarní květy a nebude žádná úroda.

 • Modré pondělí (25. 3.): Den, kdy se máte podle tradice vyvarovat práce. Modré pondělí slouží k odpočinku a nabrání sil. Následují totiž náročné dny zasvěcené úklidu – Šedivé úterý a Škaredá středa.

 • Šedivé úterý (26. 3.): Šedivé úterý je vyhrazené úklidu domácnosti – šedá barva symbolizuje prach a pavučiny, které je potřeba vymést.

 • Škaredá středa (27. 3.): Den, který připomíná zradu Jidáše. Podle zvyků se na Škaredou středu vymetají komíny, aby se z domu vyhnali zlí duchové. Pokračuje velký úklid, který začal během Šedivého úterý.

 • Zelený čtvrtek (28. 3.): V tento den odlétají po mši zvony do Říma. Až do neděle jejich zvuk nahrazují dřevěné řehtačky nebo klapačky.

 • Velký pátek (29. 3.): Pro křesťany nejdůležitější součást velikonočních svátků. V tento den došlo k ukřižování Krista.

 • Bílá sobota (30. 3.): Připomínáme si Ježíše ležícího v hrobě. Poslední den velikonočního půstu. Tradičně se tento den pečou mazance a beránci.

 • Boží hod velikonoční (31. 3.): Svátek zmrtvýchvstání Ježíše. Na mši se posvěcují velikonoční pokrmy (beránci, kraslice, mazance).

 • Velikonoční pondělí (1. 4.): Chlapci chodí na koledu s pomlázkou, kterou symbolicky omlazují dívky. Ty jim za to dávají obarvená vajíčka – symbol jara, plodnosti a nového života.

Velikonoce na motorce

Velikonoční svátky a příchod jara tradičně lákají i motorkáře, kteří po dlouhé zimě konečně mohou vytáhnout své jednostopé miláčky z garáže. Začátek motorkářské sezóny je ideální pro revizi havarijního pojištění. Neplatíte za havarijko na motorku příliš? Nechte si srovnat nabídky pojišťoven v naší online kalkulačce.

Přečtěte si článek s tipy na výlety na motorce:

Zapomenuté velikonoční tradice

Ne všechny velikonoční tradice a zvyky se dochovaly až dodnes. Na řadu z nich už narazíte jen výjimečně. Připomeňte si některé zapomenuté velikonoční tradice.

Zelený čtvrtek se nesl ve znamení brzkého vstávání a omytí v ranní rose. Tento rituál měl upevnit zdraví a zabránit nemocem.


Na Velký pátek se nepůjčovaly žádné věci. Lidé se obávali, že by mohly být očarované.


Kromě půjčování věcí byla na Velký pátek zapovězená také práce se zemí. Věřilo se, že by se bodalo do těla Páně.


Při malování vajíček se dříve používala výhradně červená barva. I po rozšíření dalších barev bylo červené vajíčko považováno za nejdůležitější a dívka si ho schovávala pro chlapce, do kterého byla zamilovaná.

S vykoledovanými vajíčky chlapci často hráli tzv. popovejšání. Ve hře šlo o to, kdo vajíčko vyhodí co nejvýše.

Srovnaný magazín

 • Těhotná žena na letišti
  02. července 2024|Jana Březinová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • Žena s batohem a letenkami
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.