Povinné ručení pro autobus

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte ihned

 • Úspora až 70 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Spočítat ceny
povinné ručení

Povinné ručení pro autobus nepodceňujte

U autobusů na povinném ručení záleží o to víc, že přepravují cestující a nehody způsobené takto rozměrným vozidlem mívají mnohem závažnější následky, než je tomu u osobních vozidel. Proto v případě povinného ručení pro autobus nespoléhejte na základní pojistné limity ve výši 35/35 milionů korun, ale volte raději vyšší pojistné částky. Některé pojišťovny nabízí krytí až 300/300 milionů korun, tzn. 300 milionů pro škody na zdraví a 300 milionů pro škody na majetku.

Povinné ručení pro autobus

Povinné ručení: autobus ho musí mít dle zákona

Každý autobus, který vyjede na silnici, musí mít uzavřené povinné ručení. To je zákonem stanovené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Povinné ručení na autobus je určené pro případy, kdy zaviníte nehodu a způsobíte škodu. Následně za vás smluvní pojišťovna zaplatí náklady za vzniklé škody. Nejedná se ale o škody na vašem autobuse, ale na vozidle třetí osoby. Pro pokrytí finančních škod vzniklých na vašem vlastním vozidle pak slouží havarijní pojištění.

Cena povinného ručení pro autobusy

Obecně platí, že autobusy platí za povinné ručení mnohem více než osobní automobily. Je to z toho důvodu, že dopravní nehoda, kterou způsobí autobus, má mnohem větší následky, než je tomu v případě osobního auta. K povinnému ručení pro autobus je možné si přidat i připojištění autobusového návěsu, ale pojistit můžete i mikrobus. Povinné ručení musí být sjednáno rovněž na autobus MHD nebo trolejbus.

Orientační cena pojistného pro autobusy:

 • do 5 tun – od 10 000 korun

 • nad 5 tun – od 15 000 korun

Porovnejte si ceny povinného ručení pro autobus pomocí naší kalkulačky povinného ručení a zjistěte, kolik za pojištění zaplatíte vy.

Spočítat povinné ručení

Jaké typy autobusů kryje povinné ručení?

Typů autobusů je hodně a nelze je všechny klasifikovat stejně. Obecně ale platí, že cena se bude úměrně zvedat s tonáží, kubaturou i počtem sedadel. Třídy vozidel jsou určeny takto:

 • M – vozidlo s minimálně 4 koly určené pro dopravu

 • M1 – vozidlo s 8 sedadly

 • M2 – vozidlo s více než 8 sedadly maximální hmotností 5 tun

 • M3 – vozidlo s více než 8 sedadly a hmotností vyšší než 5 tun

Podle počtu míst a přepravovaných osob se pak autobusy dělí následovně:

 • A – vozidlo pro 22 cestujících (sedících i stojících)

 • B – vozidlo pro více než 22 sedících osob

 • Třída I – vozidlo pro více než 22 osob (sedících i stojících)

 • Třída II – vozidlo pro více než 22 sedících osob mající prostor pro stání (meziměstské autobusy)

 • Třída III – vozidlo pro více než 22 sedících osob (dálkové autobusy)

Co kryje povinné ručení pro autobus?

Povinné ručení vás ochrání v případě škody, kterou jste vy důsledkem dopravní nehody způsobili jiné osobě. Rozsah krytí je tedy stejný jako v případě osobního auta.

Důležitá je ale výše pojistného krytí v případě zranění cestujících. Ti mají právo na náhradu újmy, která jim nehodou byla způsobena, ať už na majetku nebo na zdraví. Na tyto nároky se vztahuje povinné ručení.

Pro větší jistotu cestujících je možnost zvolit si úrazové připojištění pro cestující v autobuse. Díky tomu mohou dokonce získat i odškodnění, když například nebude dodržen termín dopravení na určené místo z důvodu nehody nebo za nepovedenou dovolenou ze stejných důvodů.

Povinné ručení na autobus si sjednejte online

Povinné ručení pro autobus vyjde na desítky tisíc korun ročně, proto se vyplatí porovnat si nabídky od různých pojišťoven. Využijte naši kalkulačku, která vám online srovná pojištění autobusu podle vámi zadaných parametrů. Rychle a jednoduše tak najdete nejvýhodnější povinné ručení pro autobus. V případě dotazů nebo nejasností jsou vám na telefonu k dispozici naši specialisté.

Srovnat povinné ručení


© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).