Povinné ručení pro autobus

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte ihned

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Spočítat ceny
povinné ručení

Povinné ručení pro autobus nepodceňujte

U autobusů na povinném ručení záleží o to víc, že přepravují cestující a nehody způsobené takto rozměrným vozidlem mívají mnohem závažnější následky, než je tomu u osobních vozidel. Proto v případě povinného ručení pro autobus nespoléhejte na základní pojistné limity ve výši 35/35 milionů korun, ale volte raději vyšší pojistné částky. Některé pojišťovny nabízí krytí až 300/300 milionů korun, tzn. 300 milionů pro škody na zdraví a 300 milionů pro škody na majetku.

Povinné ručení pro autobus

Povinné ručení: autobus ho musí mít dle zákona

Každý autobus, který vyjede na silnici, musí mít uzavřené povinné ručení. To je zákonem stanovené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Povinné ručení na autobus je určené pro případy, kdy zaviníte nehodu a způsobíte škodu. Následně za vás smluvní pojišťovna zaplatí náklady za vzniklé škody. Nejedná se ale o škody na vašem autobuse, ale na vozidle třetí osoby. Pro pokrytí finančních škod vzniklých na vašem vlastním vozidle pak slouží havarijní pojištění.

Cena povinného ručení pro autobusy

Obecně platí, že autobusy platí za povinné ručení mnohem více než osobní automobily. Je to z toho důvodu, že dopravní nehoda, kterou způsobí autobus, má mnohem větší následky, než je tomu v případě osobního auta. K povinnému ručení pro autobus je možné si přidat i připojištění autobusového návěsu, ale pojistit můžete i mikrobus. Povinné ručení musí být sjednáno rovněž na autobus MHD nebo trolejbus.

Orientační cena pojistného pro autobusy:

 • do 5 tun – od 10 000 korun

 • nad 5 tun – od 15 000 korun

Porovnejte si ceny povinného ručení pro autobus pomocí naší kalkulačky povinného ručení a zjistěte, kolik za pojištění zaplatíte vy.

Spočítat povinné ručení

Jaké typy autobusů kryje povinné ručení?

Typů autobusů je hodně a nelze je všechny klasifikovat stejně. Obecně ale platí, že cena se bude úměrně zvedat s tonáží, kubaturou i počtem sedadel. Třídy vozidel jsou určeny takto:

 • M – vozidlo s minimálně 4 koly určené pro dopravu

 • M1 – vozidlo s 8 sedadly

 • M2 – vozidlo s více než 8 sedadly maximální hmotností 5 tun

 • M3 – vozidlo s více než 8 sedadly a hmotností vyšší než 5 tun

Podle počtu míst a přepravovaných osob se pak autobusy dělí následovně:

 • A – vozidlo pro 22 cestujících (sedících i stojících)

 • B – vozidlo pro více než 22 sedících osob

 • Třída I – vozidlo pro více než 22 osob (sedících i stojících)

 • Třída II – vozidlo pro více než 22 sedících osob mající prostor pro stání (meziměstské autobusy)

 • Třída III – vozidlo pro více než 22 sedících osob (dálkové autobusy)

Co kryje povinné ručení pro autobus?

Povinné ručení vás ochrání v případě škody, kterou jste vy důsledkem dopravní nehody způsobili jiné osobě. Rozsah krytí je tedy stejný jako v případě osobního auta.

Důležitá je ale výše pojistného krytí v případě zranění cestujících. Ti mají právo na náhradu újmy, která jim nehodou byla způsobena, ať už na majetku nebo na zdraví. Na tyto nároky se vztahuje povinné ručení.

Pro větší jistotu cestujících je možnost zvolit si úrazové připojištění pro cestující v autobuse. Díky tomu mohou dokonce získat i odškodnění, když například nebude dodržen termín dopravení na určené místo z důvodu nehody nebo za nepovedenou dovolenou ze stejných důvodů.

Povinné ručení na autobus si sjednejte online

Povinné ručení pro autobus vyjde na desítky tisíc korun ročně, proto se vyplatí porovnat si nabídky od různých pojišťoven. Využijte naši kalkulačku, která vám online srovná pojištění autobusu podle vámi zadaných parametrů. Rychle a jednoduše tak najdete nejvýhodnější povinné ručení pro autobus. V případě dotazů nebo nejasností jsou vám na telefonu k dispozici naši specialisté.

Srovnat povinné ručení


Blog

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Satelit k televizi
  Dům a domácnost
  25. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

  Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Jana Březinová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.