Cestovní pojištění – srovnání cen

Povinné ručení pro autobus

U autobusů na povinném ručení záleží tím víc, že přepravují i cestující a nehody způsobené takto rozměrným vozidlem mívají mnohem závažnější následky, než je tomu u osobních vozidel. Proto v případě povinného ručení pro autobus volte raději vyšší pojistné limity.

bus

Povinné ručení pro autobusy

Každý autobus, který vyjede na silnic, musí mít uzavřené povinné ručení . To je zákonem stanovené pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, určené zejména pro případy, kdy způsobíte nehodu a následně za vás smluvní pojišťovna zaplatí náklady za vzniklé škody. Nejedná se ale o škody na vašem autobuse, ale na vozidle třetí osoby. Pro pokrytí finančních škod vzniklých na vašem vlastním vozidle pak slouží havarijní pojištění.

Cena povinného ručení pro autobusy

Obecně platí, že autobusy platí za povinné ručení mnohem více než řidiči automobilů. Je to z toho důvodu, že dopravní nehoda, kterou způsobí autobus má mnohem větší následky, než je tomu v případě osobního auta. K povinnému ručení pro autobus je možné si přidat i připojištění autobusového návěsu, ale pojistit můžete i mikrobus.

Cena pojistného pro autobusy:

 • Do 5 tun – od 15 000 korun
 • Nad 5 tun – od 25 000 korun

Porovnejte si ceny povinného ručení pro autobus pomocí naší kalkulačky povinného ručení a zjistěte, kolik za pojištění zaplatíte vy.

Spočítat
povinné ručení

Jaké typy autobusů kryje povinné ručení?

Typů autobusů je hodně a nelze je všechny klasifikovat stejně. Obecně ale platí, že cena se bude úměrně zvedat s tonáží, kubaturou i počtem sedadel. Třídy vozidel jsou určeny takto:

 • M – vozidlo s minimálně 4 koly určené pro dopravu
 • M1 – vozidlo s 8 sedadly
 • M2 – vozidlo svíce než 8 sedadly maximální hmotností 5 tun
 • M3 – vozidlo s více než 8 sedadly a hmotností vyšší než 5 tun

Podle počtu míst a přepravovaných osob se pak autobusy dělí následovně:

 • A – vozidlo pro 22 cestujících (sedících i stojících)
 • B – vozidlo pro více než 22 sedících osob
 • Třída I – vozidlo pro více než 22 osob (sedících i stojících)
 • Třída II – vozidlo pro více než 22 sedících osob mající prostor pro stání (meziměstské autobusy)
 • Třída III – vozidlo pro více než 22 sedících osob (dálkové autobusy)

Co kryje povinné ručení pro autobus?

Povinné ručení vás ochrání v případě škody, kterou jste vy důsledkem dopravní nehody způsobili jiné osobě. Rozsah krytí je tedy stejný jako v případě osobního auta.

Důležitá je ale výše pojistného krytí v případě zranění cestujících. Ti mají právo na náhradu újmy, která jim nehodou byla způsobena, ať už na majetku nebo na zdraví. Na tyto nároky se vztahuje povinné ručení. Pro větší jistotu cestujících je možnost zvolit si úrazové připojištění pro cestující v autobuse. Díky tomu mohou dokonce získat i odškodnění, když například nebude dodržen termín dopravení na určené místo z důvodu nehody nebo za nepovedenou dovolenou ze stejných důvodů.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 94