Pojištění proti sněhu a námraze

 • Sníh a námraza patří mezi časté příčiny škod na majetku

 • Chraňte svou střechu nad hlavou před těmito živly

 • Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním pojištění proti sněhu a námraze

Chci si pojistit majetekKdyž se řekne živel, většina lidí si představí přívalový déšť, krupobití, povodeň nebo třeba požár. Málokdo si ale vzpomene na sníh a mráz. Přitom škody, napáchané posledními zmíněnými živly, nebývají v mnoha případech vůbec zanedbatelné.

K nejčastějším škodám se řadí ty, které jsou způsobené tíhou sněhu nebo námrazou a mrazivým počasím. Pojišťovny řeší vodovodní škody v podobě prasklého potrubí, polámání stromů a větví, které mohou poškodit i majetek pojistníka, ale i pády rampouchů z budov.
Pro pojištění domova proti sněhu a námraze si vyberte jednu z následujících možností:

Kdo může za uklouznutí na ledu?

Problémem mohou být samozřejmě i úrazy na zledovatělých chodnících, přičemž za tzv. „závadu ve schůdnosti“ odpovídá podle Zákona o pozemních komunikacích vlastník budovy. Často je vlastníkem obec. U rodinných domů je ale situace zcela jiná. Pokud tedy návštěva uklouzne na vaší zahradě a zlomí si nohu, odpovědnost jde za vámi.


Chraňte se kvalitním pojištěním

Chcete-li mít klidné spaní, je dobré se proti výše zmíněným rizikům pojistit. V této oblasti je ovšem potřeba myslet nejen na pojištění nemovitosti (případně domácnosti), ale taky na pojištění odpovědnosti. V případě prvním jsou živly pojištěny často již v základních balíčcích pojištění stavby a domácnosti.

Stejně tomu je i u vodovodních škod. Přesto se při sjednávání pojistky vyplatí překontrolovat pojistná rizika, výši pojistného krytí i případné výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout vyplatit.

Základní rizika, která představují podstatná živelná nebezpečí je navíc možno rozšířit o méně fatální škody. Ty snadno pojistíte ve vyšších variantách pojištění, případně samostatně.

Samostatnou kapitolou je potom pojištění odpovědnosti. To je v životě nesmírně praktické. Vztahuje se totiž na škody, které způsobíte nejen vy, ale také ostatní členové rodiny nebo domácí mazlíčci. Dokonce pojistka zahrnuje i škody, které jsou způsobeny provozem vašeho majetku (typicky padající rampouchy, namrzlý chodník na zahradě apod.).
Dejte si pozor na výluky

Jak jsme již zmínili výše, pojištění řeší především případy, kdy není možné nebezpečí způsobené mrazem, sněhem nebo zimou předvídat. Pokud ale pojišťovna zjistí, že jste své povinnosti zanedbali, může vám pojistné plnění krátit nebo ho úplně odmítnout.

Typická je například situace, kdy z okapů domu pravidelně neodstraňujete rampouchy nebo námrazu, neřešíte zatékání vody z terasy nebo nevypustíte veškerá potrubí u sezónních nemovitostí. V takovém případě bude mít pojišťovna s vyplácením prostředků zcela zásadní problém.

Proto je při výběru vhodného pojištění vždy třeba zhodnotit nejen jeho cenu, limity a rizika, na která se vybraná pojistka vztahuje, ale také pročíst smlouvy a obchodní podmínky, v nichž jsou konkrétní výluky dopodrobna vysvětlené.

Pro nezávaznou kalkulaci ceny pojištění zvolte jednu z možností:

Jak postupovat při škodě, kterou způsobí sníh a námraza?

1

Zdokumentujte místo škody

Pokud nemáte možnost škody nafotit, kontaktujte pojišťovnu, která vyšle na místo likvidátora. V ideálním případě zajistěte svědky nehody a u závažných škod nebo zdravotní újmy je potřeba informovat Policii ČR.

2

Zabraňte rozšiřování škody

Udělejte maximum pro to, aby se škoda dále nerozšiřovala. Neprodleně oznamte škodu pojišťovně. Došlo-li k újmě na zdraví, doložte poškození lékařskou zprávou.

3

Spolupracujte s pojišťovnou

Škody neodstraňujte do chvíle, než dostanete pokyn od vaší pojišťovny. S pojišťovnou je potřeba spolupracovat a doložit veškeré požadované dokumenty, případně informace o tom, jak ke škodě došlo.

Jak se vyhnout škodám způsobeným sněhem a mrazem?

Problémem je samozřejmě tíha sněhu na střechách. Proto je potřeba střechy pravidelně udržovat a sníh odstraňovat. To samé platí také pro rampouchy, které mohou stát za úrazem i poškozením majetku (například zaparkovaného automobilu). 

Pokud vlastníte rekreační objekt, nezapomeňte na jeho důkladné zazimování, které by mělo mimo jiné spočívat i ve vypuštění vody z potrubí, nádrží nebo čerpadel. Kvůli mrazu se totiž objem vody znásobí a led pak může trubky roztrhat a způsobit další škody a komplikace.

Opouštíte-li objekt v zimě na více než tři dny, měli byste vodovodní systémy vypustit a uzavřít přívody, případně doplnit do topného systému nemrznoucí směs. Likvidátor pojišťovny totiž bude s největší pravděpodobností kontrolovat, zda a jakou zimní přípravu poškozený preventivně provedl a tomu následně pojišťovna přizpůsobí pojistné plnění.

Klíčem k úspěchu je kvalitně sjednaná pojistka. Pro kalkulaci ceny si vyberte jednu z možností:namraza

Blog

 • Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc
  Hypotéky
  23. května 2022|Lucie Dosedělová
  Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

  Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  Hypotéky
  12. května 2022|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Muž opravuje modem
  Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • tankování
  Cestování
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Podle čeho vybírat hypotéku - šťastný pár u počítače
  Hypotéky
  19. dubna 2022|Renata Badalíková
  Podle čeho vybírat hypotéku a na jak dlouho ji fixovat při rostoucích sazbách?

  Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostředků, aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Rok 2022 bude pro hypotéční trh, díky rostoucí inflaci a intervencím ČNB, velmi zátěžový. Úrokové sazby stoupají a počet zájemců o poskytnutí úvěru prudce klesá.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.