Dodavatele plynu si můžete vybrat

Platíte za zemní plyn příliš? Drahého dodavatele plynu nemusíte mít věčně! Trh se zemním plynem je v České republice liberalizovaný, to znamená, že si svého dodavatele plynu můžete svobodně vybrat nebo ho libovolně změnit.


Dodavatelé plynu nabízejí rozdílné produkty, které se liší nejen cenou, ale i kvalitou. Udělejte si online srovnání dodavatelů plynu a vyberte si toho pravého. Díky změně dodavatele plynu můžete ušetřit až tisíce korun ročně.

Do 1 minuty najdete nejlepšího dodavatele plynu

Srovnání dodavatelů plynu je jednoduché. Do kalkulačky zadáte údaje o spotřebě a místo bydliště – to je důležité, protože ne všichni dodavatelé plynu působí po celé České republice. Během minuty dostanete seznam nabídek od dodavatelů plynu seřazený od těch nejlepších. Pokud vás zajímá výhradně cena, zvolte si řazení od nejlevnější nabídky.


Nemáte-li k dispozici svou roční spotřebu, zkuste ji alespoň odhadnout. Nebo do kalkulačky dodavatelů plynu zadejte velikost své domácnosti a účel, k jakému zemní plyn využíváte. Získáte tak alespoň představu, jak velká úspora na vás čeká.

Podle čeho vybírat dodavatele plynu?

Desítky nabídek, ale jak v nich objevit tu pravou pro vás? Vždy záleží na vašich preferencích. Jeden dává přednost nejnižší ceně, druhý si raději připlatí za nadstandardní služby. Proto v našem srovnání dodavatelů plynu můžete filtrovat podle několika parametrů, například smlouvy na dobu určitou nebo neurčitou, délky výpovědní doby nebo karmy dodavatele – čím více hvězdiček dodavatel plynu má, tím kvalitnější služby nabízí.


Změnu dodavatele plynu zařídíte online

Zaujala vás některá nabídka a rozhodli jste se pro změnu dodavatele plynu? Nemusíte mít strach ze zdlouhavé administrativy a nepříjemného zařizování. Změna dodavatele plynu je snadná a zařídíte ji rychle a jednoduše z domova nebo kanceláře. Veškeré podklady obdržíte e-mailem a k ruce vám budou naši specialisté na telefonu.

Neomezujte se na největší dodavatele plynu

Mezi největší dodavatele plynu na českém trhu patří:

  • innogy (dříve RWE),

  • E.ON

  • ČEZ,

  • Pražská plynárenská,

  • Bohemia Energy,

  • MND,

  • Centropol.


Celkem ale v České republice působí několik desítek dodavatelů plynu. Menší dodavatelé často dokážou pružněji reagovat na změny na trhu, a tak vám nabídnou zajímavější ceny i podmínky. Zároveň byste však měli být obezřetní, protože se stále můžete setkat s podvodnými praktikami energetických šmejdů.


V našem srovnání najdete pouze prověřené a spolehlivé společnosti. Při výběru nového dodavatele plynu tak můžete být bez obav.

Dodávky vs. distribuce plynu – v čem jsou rozdíly?

Dodávky plynu zajišťuje dodavatel. To je obchodník, který nakupuje zemní plyn na energetickém trhu a prodává ho konečnému odběrateli. Svého dodavatele plynu si můžete svobodně vybrat.


Distribuci plynu zajišťuje distributor. Ten se stará o provoz distribuční soustavy. Distribuce plynu probíhá pod vedením tří společností – tu si vybrat nemůžete, je vám přiřazena na základě lokality.

S distributorem řešíte například žádost o připojení nového odběrného místa. Stejně jako většina dodavatelů plynu komunikuje online, můžete zařídit distribuci plynu online. U největšího distributora k tomu slouží aplikace Distribuce plynu online.

Srovnaný magazín

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.