Vrhnout se do podnikatelské džungle s sebou nese řadu výhod. Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba počítat také s možnými komplikacemi. Jedna z nich se týká hypoték a jejich složitějšího získání. Přestože může být náročnější hypotéku pro OSVČ vyřídit, její získání není nemožné.

Hypotéka pro OSVČ může pomoci s bydlením i podnikáním

Živnostníci nebo podnikatelé žádají o hypotéku při řešení svých osobních bytových potřeb, ale také při zařizování provozoven, dílen nebo kanceláří. Výjimkou samozřejmě nebývají ani podnikatelské hypotéky, které v sobě kombinují obojí – jak nákup nemovitosti k bydlení, tak její rekonstrukci a přípravu provozovny třeba v jedné z jejich částí.

Podmínky získání hypotéky jsou náročnější, ale ne nesplnitelné

Aby mohl podnikatel, firma nebo OSVČ hypotéku získat, je opět potřeba prokázat jeho dostatečnou bonitu, což patří mezi nejdůležitější a nejnáročnější úkoly celého procesu sjednání a vyřízení hypotečního úvěru. Zatímco u zaměstnanců k prokázání dostatečné bonity poslouží potvrzení o výši příjmů, které vystaví zaměstnavatel, OSVČ potřebují daňové přiznání. Některé banky přitom požadují daňová přiznání rovnou za dvě poslední zdaňovací období.

Co to pro vás znamená v praxi? Zejména skutečnost, že podnikat musíte alespoň dva roky. Pokud byste chtěli žádat o podnikatelskou hypotéku před založením firmy nebo během prvního roku jejího života, bude situace ještě o něco komplikovanější.

Dalším problémem může být optimalizace daňového přiznání, což v praxi znamená legální snížení základu daně, aby podnikatel státu zaplatil pokud možno co nejméně. Jenže právě takový postup šanci na získání hypotéky pro OSVČ výrazně zmenšuje. Proto si hypotéku pro OSVČ včas naplánujte a optimalizaci nechte raději na pozdější období.

  • Mohlo by vás zajímat: Hypotéky a půjčky pro OSVČ se neřídí zákonem o spotřebitelském úvěru a nevztahuje se na ně ani běžná zákonná ochrana. Proto je potřeba takovou půjčku důkladně zvážit a oslovovat pouze známé a ověřené poskytovatele.

Jak zvýšit šanci na získání hypotéky pro OSVČ?

  • Minimálně rok (lépe dva roky) před podáním žádosti o hypoteční úvěr si záměrně nesnižujte příjmy a nezvyšujte náklady.

  • Vaše podnikání nesmí být ztrátové.

  • Zajistěte si doklady o dalších příjmech (např. příjmy z pronájmu).

  • Zkuste najít banku, která bude vaše příjmy počítat z obratu, nikoliv z čistého příjmu.

  • Našetřete ideálně 30 % z cílové částky.

  • Zkontrolujte si, zda nemáte nedoplatky na sociálním ani na zdravotním pojištění.

  • Mějte připravený doklad o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a také doklad o délce podnikání.

  • Přizvěte si na pomoc zkušeného hypotečního poradce, který pro vás dokáže vyjednat nadstandardní podmínky i výhodnější úrokové sazby.

 

Další dokumenty, které budete potřebovat

Kromě daňového přiznání a výše uvedených dokumentů mohou banky při žádostech o hypotéku vyžadovat také další doklady. Mezi ně patří například doklad o zaplacení daně z příjmů nebo vrácení přeplatku daně z příjmů.

U příjmů z pronájmu je potřeba nájemní smlouva a vlastnický list k nemovitosti. Některé banky mohou požadovat i výpisy z podnikatelského (či osobního) účtu. Zároveň je také potřeba splnit obecné podmínky týkající se plnoletosti a bydliště či trvalého pobytu v Česku.

Co když to nevyjde?

Pokud i přes veškerou snahu banka vaši žádost o podnikatelskou hypotéku zamítne, zkuste požádat o klasický spotřebitelský úvěr, u kterého jsou podmínky mnohem mírnější. Připravte se ale na vyšší úroky, stejně jako kratší dobu splatnosti.

Pokud máte možnost žádat o podnikatelskou hypotéku společně se spolužadatelem (ručitelem), využijte ji. Typicky může jít o manžela/manželku, partnera/partnerku nebo třeba rodiče žadatele. Pokud navíc žijete ve společné domácnosti, bude banka počítat vaše příjmy dohromady.

Při výběru konkrétního poskytovatele hypotéky vždy jednotlivé nabídky vzájemně porovnejte a oslovujte pouze solidní poskytovatele, kteří vám nabídnou transparentní, jasné a srozumitelné podmínky. Jejich nabídku najdete třeba právě na portálu Srovnejto.cz.