Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Podnikatelský úvěr

Co je podnikatelský úvěr

Podnikatelský úvěr je typ úvěru určený pouze podnikatelům. O podnikatelský úvěr mohou žádat osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), drobní a střední podnikatelé a firmy. Může se jednat jak o klasický úvěr, tak i o jiné úvěrové produkty (kontokorent či kreditní karty) s nastavením vhodným pro podnikatelské potřeby. Podnikatelský úvěr není určen k soukromým účelům.

Kdo poskytuje podnikatelský úvěr

Podnikatelské úvěry patří ke standardní nabídce všech poskytovatelů půjček. To znamená, že podnikatelský úvěr lze získat jako u tradičních bank, tak i nebankovních společností disponujících oprávněním k poskytování nebankovních úvěrů.

Aby podnikatel úvěr získal, musí poskytovateli předložit vedle daňového přiznání, který slouží k doložení výše jejich příjmů, také kvalitní podnikatelský záměr. Ten by měl obsahovat všechny důležité informace od formy podnikání, organizaci a fungování firmy, přes podrobný popis služby či výrobku, až po finanční plán a časový harmonogram.

Typy podnikatelských úvěrů

  • Provozní podnikatelský úvěr je určený k financování běžného provozu, může být tedy použitý ke koupi materiálu, zboží, krytí pohledávek apod.

  • Investiční podnikatelský úvěr slouží k dalšímu rozvoji a rozšíření podnikání, může být použit k nákupu nového vybavení, technologií, strojů či stavbě nových prostor apod.

  • Kontokorentní podnikatelský úvěr funguje stejně jako klasický kontokorent s tím rozdílem, že se obvykle jedná o výrazně vyšší částku, podnikatel jej čerpá a splácí průběžně dle potřeby.