Povinné ručení do zahraničí kryje pouze škody ostatních
Vyrazit na vlastní motorce do zahraničí je skvělým způsobem, jak si užít dovolenou. Možných lokalit je hned několik – třeba Rakousko, Itálie, Francie, oblíbené jsou také země na východě Evropy. Spoustu lidí pak na dovolenou létá do jihovýchodní Asie, kde si půjčuje skútr. Pokud se chystáte na cesty na dvou kolech, nezapomínejte na cestovní pojištění. Jak se správně na motorkářskou dovolenou v zahraničí pojistit?
Pokud vyrážíte do zahraničí s vlastní motorkou, samozřejmě vám nesmí chybět povinné ručení. Z něj se hradí škody, které způsobíte třetím osobám, když zaviníte dopravní nehodu. Pojišťovna zaplatí škodu na zdraví a majetku dalším účastníkům dopravní nehody i vašemu spolujezdci. Vaše zdraví ani motorka ale nejsou nijak kryty.
Náš tip
Pro prokázání platnosti povinného ručení si nezapomeňte vzít zelenou kartu – v zahraničí ji stále potřebujete v tištěné podobě.
Cestovní pojištění na motorku do zahraničí
Abyste na dovolené v zahraničí chránili i své zdraví, potřebujete cestovní pojištění pro motorkáře. Možná namítnete, že v rámci EU vám stačí modrý průkaz pojištěnce a máte nárok na péči jako místní obyvatelé. To však platí pouze ve veřejných zařízeních, a navíc musíte zaplatit spoluúčast. Evropské pojištění nepokrývá ani repatriaci a další užitečné služby. Proto se sjednání cestovního pojištění určitě vyplatí.
Na motorku nepotřebujete speciální pojistku. Jestliže motorku používáte jako dopravní prostředek, stačí vám běžné cestovní pojištění.
Pouze v případě, že plánujete se svým strojem vyrazit do terénu, může být na danou aktivitu pohlíženo jako na rizikový sport. A ten je nutné v rámci cestovní pojistky připojistit. Jedině tak budete chráněni před výdaji za zdravotní ošetření, ať se stane cokoliv a kdekoliv.
Připojištění budete potřebovat také pro účast na závodech. Pro některé pojišťovny je motosport dokonce nepojistitelným sportem, a proto si důkladně pročtěte pojistné podmínky.
Cestovní pojištění obvykle kryje následující rizika
Náklady na lékařskou péči, hospitalizaci v nemocnici, transporty, repatriace aj.
Pro případ trvalých následků nebo smrti.
V rámci cestovního pojištění myslete i na svá zavazadla
Když cestujete na motorce, o mnoho hůře ochráníte své věci než například v autě. Zatímco v něm je snadno zamknete, na motocyklu to může být složitější. A pokud přece, ukrást vám je nemusí být pro mnoho zlodějů nic složitého.
Nezapomínejte tedy na to, že i cestovní pojištění na motorku by mělo zahrnovat pojištění vašich osobních věcí. Pojištění zavazadel má ovšem svá specifika – často se vztahuje výhradně na krádeže v době od 6:00 do 22:00 a ze zamčeného zavazadelníku. Vždy si proto ověřte, zda pojištění kryje i věci uložené ve vašem motokufru nebo tankvaku.
Havarijní pojištění na motorku do zahraničí
A jak je to s ochranou vašeho stroje? Pokud chcete mít motorku chráněnou při nehodě, proti krádeži nebo vandalům, budete potřebovat havarijní pojištění. To si většina motorkářů neplatí, protože vychází dost draho. Na silné stroje stojí havarijní pojištění až desítky tisíc korun ročně. Naštěstí existuje možnost sjednat si pouze krátkodobé havarijní pojištění, a tak se pojistit pouze na dobu dovolené.
U ČPP, Generali České pojišťovny, Pillow, Kooperativy, Uniqa a Direct si můžete krátkodobé havarijní pojištění motorky sjednat, ale jedná se o neveřejné nabídky. Kontaktujte nás a my vám rádi pojištění zprostředkujeme.
Sjednejte si autoasistenci a nikdy nezůstanete ve štychu
Nechcete si platit havarijní pojištění, ale hodilo by se vám mít záložní plán, kdyby motorka v zahraničí vypověděla službu? Sjednejte si cestovní pojištění s autoasistencí. To jako jediná i pro motorkáře nabízí Slavia pojišťovna.
Pomůže vám, když zůstane motorka nepojízdná a budete potřebovat odtah do nejbližšího servisu, nebo až zpátky do ČR. Poskytne vám také náhradní vozidlo, a to až na 7 dní zdarma. V naší kalkulačce pojištění najdete u pojišťovny Slavia s označením Dovolená autem.
Půjčení skútru v zahraničí – jak se pojistit?
Jestli si budete v zahraničí půjčovat skútr, opět platí, že by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění. Pro české řidiče může být divoký provoz na jihu Evropy nebo v Asii náročný na zvládnutí, a tak nejsou kolize žádnou výjimkou.
Zároveň myslete i na pojištění škod, které způsobíte ostatním. Přímo v půjčovně by vám měli nabídnout minimálně povinné ručení – často se označuje jako Third Party Insurance. Ještě lepší ale bývá sjednat si rovnou Full Coverage, tedy pojištění pokrývající veškeré škody, a to i na vašem skútru. Pak se nemusíte s půjčovnou dohadovat o každém škrábanci. Konkrétní podmínky pojištění se ale liší, a tak si je pečlivě nastudujte.
Jízda na skútru s řidičákem B vás může přijít hodně draho
Hodně řidičů spoléhá na to, že si skútr do 125 ccm půjčí v rámci řidičského průkazu skupiny B. Tato výjimka ale platí pouze na území ČR a v některých státech EU. V zemích jihovýchodní Asie vám skútr sice bez problémů půjčí, ale pokud dojde k nehodě, neposkytne vám pojišťovna plnění. Řídili jste totiž bez řádného oprávnění. Stejně tak se můžete dostat do oplétaček s policií.
Navíc některé země (např. Thajsko) oficiálně vyžadují řidičský průkaz skupiny A na jakoukoliv kubaturu, A1 nebo A2 nestačí ani na slabý skútr. Mimo EU si s sebou nezapomeňte vzít také mezinárodní řidičský průkaz.