Zelená hypotéka - bytový dům

Zelená hypotéka: Pro koho je určená a kdo na ni dosáhne?

Není vám lhostejný osud naší planety? Při stavbě domu využíváte ekologických principů? Poohlížíte se po nízkoenergetické nemovitosti k prodeji? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, pak vás jistě bude zajímat produkt s názvem Zelená hypotéka, který vám pomůže s financováním ekologického bydlení.

Kdo Zelenou hypotéku nabízí?

Zelenou hypotéku, coby stejnojmenný produkt, najdete v portfoliu Hypoteční banky. Úvěr, který představuje dlouhodobý koncept na podporu výstavby a rekonstrukce moderního a energeticky šetrného bydlení, je ideální pro všechny, pro které je důležitá zodpovědnost vůči životnímu prostředí. Projekt s celou řadou výhod a benefitů banka představila v roce 2018.

Podmínky Zelené hypotéky

Zelenou hypotéku – coby zvýhodněný hypoteční úvěr pro klienty, pro které je důležitá zodpovědnost vůči životnímu prostředí, může využít žadatel, jehož projekt bude opatřen štítkem s energetickou náročností ve třídě A nebo B. Zmíněná třída A je mimořádně úsporná a B úsporná, což vám kromě levnějšího hypotečního úvěru zajistí i levnější chod domácnosti.

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), lidově označován jako energetický štítek, můžou udělovat pouze certifikovaní odborníci, jejichž seznam najdete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, které za jejich odbornost zodpovídá. Pokud nemovitost nestavíte, ale kupujete, informace o energetické náročnosti stavby obdržíte v naprosté většině případů přímo od makléře.

Kromě výše uvedené podmínky Zelené hypotéky musí žadatel samozřejmě splnit i další (obecné) podmínky, mezi které patří například plnoletost, dostatečná bonita, pravidelný příjem i skutečnost, že v registru nemá negativní záznamy z dřívějška. Pokud žadatel zmíněné podmínky splní, může díky Hypoteční bance využít balíček zajímavých finančních benefitů.

Mohlo by vás zajímat: Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

Výhody Zelené hypotéky

 • Úroková sazba se slevou přibližně 0,2 %.

 • Dostupnější hypotéka pro klienty splňující podmínky.

 • Balíček finančních benefitů, díky kterým můžete ušetřit minimálně 7 000 Kč.

 • Rezerva v podobě 20 % finančních prostředků nad rámec předloženého rozpočtu, které využijete například na nenadálé výdaje nebo pokrytí růstu cen stavebních materiálů.

 • Možnost čerpat 30% slevu na pojištění domácnosti a zhotovení energetického štítku.

 • Banka za vás zařídí odhad nemovitosti, podá smlouvu na katastr a uhradí správní poplatek, který činí 2 000 Kč.

Jaký je rozdíl mezi zelenou a „běžnou“ hypotékou?

Zelená hypotéka je v mnohých oblastech podobná hypotéce klasické. I zde totiž musíte vyhovět obecným kritériím hypotečního úvěru (např. plnoletost, pravidelný, doložitelný a dostatečný příjem, dobrá finanční bonita a minulost, vlastní kapitál apod.).

Pokud ale plánujete výstavbu nebo koupi energeticky úsporného bydlení, bude pro vás Zelená hypotéka mnohem zajímavější, než klasický hypoteční úvěr bez výše zmíněných benefitů. První odměnu v podobě balíčku zvýhodnění v celkové hodnotě minimálně sedm tisíc korun a slevou na úrokové sazbě získáte hned po sjednání hypotečního úvěru.

Hypoteční banka tak prostřednictvím produktu Zelená hypotéka podporuje všechny se zájmem investovat do ekologicky udržitelnějšího bydlení. Pokud tedy plánujete výstavbu nebo koupi nemovitosti s energetickou náročností A nebo B, je na místě hypotéku na úsporné bydlení zvážit. Hypotéku můžete sjednat na jednotlivých pobočkách ve všech regionech České republiky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.