Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc

Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

Vydělejte na hypotéce

Hypoteční i realitní trh prošel a stále prochází turbulentní změnou. Společně s našimi klienty, kteří u nás srovnávají nabídky hypotečních úvěrů nebo refinancování stávajících hypoték, jsme připravili přehled, proč nutně nemusí být současná inflace pro nákup nemovitosti největším nepřítelem. Právě inflace totiž během pouhého jednoho roku dokáže zhodnotit dnes koupenou nemovitost a tím navýšit i zisk. Při nominální úrokové sazbě 6 procent a inflaci 12 procent je totiž reálná úroková sazba záporná (-6 procent) a zákazníci vlastně mohou na hypotéce vydělat.


Graf - vývoj inflace za posledních 12 let

Čekat na lepší podmínky se nevyplatí

Ceny bytů rostou a s nimi i úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Jen v Praze se průměrná cena za metr čtvereční za poslední rok navýšila zhruba o 30 procent. Přísnější podmínky pro získání hypotéky, které platí od začátku dubna, výrazně snížily zájem o hypotéky. Odborníci ovšem radí, že nemá smysl čekat na zlepšení stávajícího stavu a návratu do situace zhruba před rokem.

Pokud klient nalezne vhodnou nemovitost, která se mu líbí, není příliš na co čekat. Sazby určitě zase budou výrazně nižší, ale nikde není psáno, že to bude brzy a že v tu chvíli bude klient schopen najít nemovitost, se kterou by byl spokojený. Nutným předpokladem této úvahy však je, že si klient vyšší splátky hypotéky může dovolit platit.


Graf - úrokové sazby za posledních 12 let

Investice do nemovitosti není pro každého?

V posledních měsících roste počet lidí, kteří do koupi bytu ukládají své úspory, protože se právem obávají inflace. Lidé nakupují byty na investici.

Zisk z potenciální investice do nemovitosti není zanedbatelný, bohužel už na ni díky rostoucím úrokovým sazbám a nedávno zpřísněným limitům poměrových ukazatelů nedosáhne každý. Nicméně, díky srovnání hypoték a individuální spolupráci s hypotečním expertem lze stále ještě získat výhodnější nabídky na trhu. Určitě doporučujeme si nabídky porovnat a nebrat tu první.

Současná poptávka po nákupu nemovitostí v Česku sice oslabila, ale pokles cen bytů odliv potenciálních kupců zatím určitě nepřinese. Aktuálně se bohužel očekává i další růst cen bytů. Vlastní bydlení si kvůli poměru cen nemovitostí a cen hypoték může dovolit nejméně lidí za poslední více než 12 let.


Infografika - hodnota nemovitosti

Lucie DosedělováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Klimatizace
    29. července 2024|
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.