Cestovní pojištění – srovnání cen

Výše hypotéky

Hypotéky po nějaké době opět zlevňují. Průměrná úroková sazba se blíží novému rekordu. V červenci totiž spadla na příjemných 2,15 %. V kombinaci s uvolněním opatření ČNB, jde v současné chvíli o ideální dobu pro sjednání hypotečního úvěru. Zajímá vás, jaká je maximální výše hypotéky, na kterou se svým platem dosáhnete? Čtěte dál a dozvíte se to!

Kolik vám banka půjčí?

Na výši hypotéky má vliv celá řada faktorů. První věcí, od které se výše hypotečního úvěru odráží, je hodnota zastavené nemovitosti. V současné době mohou banky poskytovat pouze hypotéky do maximálně 90 % LTV (loan to value). Častěji jde ale spíše o 80, případně 85 % hypotéky. Zbytek musíte mít našetřeno z vlastních prostředků. 

Další důležitou proměnnou, kterou je potřeba při žádosti o hypotéku zohlednit, je také váš příjem. Pamatujte, že čím víc vyděláváte, tím větší hypotéku vám může její poskytovatel nabídnout. Má to ale i svá omezení, která stanovila právě ČNB. Doporučený limit ukazatele DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu žadatel o úvěr vynakládá na splátky celkového dluhu, činí v současné době 50 % (z původních 45 %.)

Spočítat novou hypotéku

A kolik si můžete ve skutečnosti opravdu půjčit? Snadno to zjistíte pomocí nejrůznějších online kalkulaček a nezávislých srovnávačů. Jen pro příklad uvedeme, že žadatel, který se prokáže čistým měsíčním příjmem 30 000 Kč a chce si vzít hypotéku s úrokovou sazbou 1,35 % na 25 let, může dosáhnout až na 3 240 000 Kč a to při maximální měsíční splátce 13 500 Kč. V takovém případě ale bude nutno počítat s tím, že zastavovaná nemovitost bude muset mít hodnotu alespoň 4 050 000 Kč a minimální výše vlastních zdrojů bude činit alespoň 810 000 Kč.

Co bude poskytovatele hypotéky zajímat?

Abyste hypotéku získali, je potřeba splnit také další podmínky. Poskytovatel bude zkoumat například to, zda pracujete na smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, jaké jsou vaše výdajové měsíční položky (např. stavební spoření, životní pojištění, leasing, spotřebitelské úvěry atp.), jaké je životní minimum počtu osob v domácnosti nebo rodině, místo bydliště a místo zakoupení nemovitosti a samozřejmě také hodnotu zástavní ceny nemovitosti, případně jiných nemovitostí, které vlastníte.

  • Náš tip: Vyřizování hypotéky je poměrně zdlouhavé a náročné. Proto se často vyplatí oslovit hypotečního specialistu, který vás procesem provede bez sebemenšího zaškobrtnutí.  

Co když na hypotéku nedosáhnete?

Pokud nesplníte podmínky poskytovatele hypotéky, a bez většího objemu finančních prostředků se zkrátka neobejdete, můžete zkusit požádat o klasický spotřebitelský úvěr nebo americkou hypotéku, která je vlastně bezúčelovým úvěrem většího rozsahu, za který je ale nutno opět ručit vhodnou nemovitostí (například bytem, domem, rekreační chatou, případně nemovitostí ve vlastnictví třetí osoby, která vám dá k zástavě souhlas). V takovém případě ale počítejte s vyššími úroky, ve kterých je zohledněno riziko, jež poskytovatele těchto úvěrů podstupují.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2