Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

Mobilní viry mají různou podobu

Viry přichází v mnoha variantách. Lišit se mohou například způsobem, jakým na váš telefon zaútočí nebo tím, jak se projeví. Jako běžný uživatel nepotřebujete rozumět technickým detailům. Stačí, když budete mít rámcovou představu o několika základních pojmech.

 • Spyware: Sbírá z telefonu informace a odesílá je na řídící server. Spyware může zaznamenávat obsah zpráv, aktivitu v aplikacích, ale také uživatelská jména či hesla.

 • Ransomware: Šifruje a zamyká důležité soubory, aby vám následně výměnou za výkupné nabízel jejich vrácení. K němu však ani po zaplacení často nedojde.

 • Červi: Označení pro agresivní skupinu virů, která se šíří bez podnětu ze strany uživatele. Do mobilu se červi dostanou například přes e-mail nebo SMS zprávy. Vyznačují se rychlým šířením do dalších systémů a zařízení.

 • Trojské koně: Do telefonu si je obvykle nainstalujete spolu s infikovanými aplikacemi. Na rozdíl od červů se trojské koně dále nereplikují – svou kopií tedy nemohou nakazit další zařízení.

Přemýšlím o změně mobilního operátora

Jak se mobilní viry projevují?

Nákazu mobilními viry nejčastěji doprovází extrémní množství reklamního spamu. Ten se může objevovat nejen při surfování na internetu, ale také v aplikacích nebo při zobrazování systémových oznámení. K dalším typickým projevům virů patří vysoká nestabilita aplikací (jejich „padání“).

Některé viry se však chovají daleko nenápadněji. Způsobují „jen“ rychlejší vybíjení baterie, navýšení spotřeby mobilních dat či přehřívání telefonu. Odhalení virů vám v těchto případech zabere více času – zejména z toho důvodu, že se takto projevují i jiné problémy.

Odstranění virů nemusí být složité

Jste přesvědčeni, že je váš mobil zavirovaný? Nemusí to nutně znamenat zásadní trable. Záleží na tom, s jakým virem přišel váš telefon do styku. Nejprve si stáhněte některou z antivirových aplikací. Nabídka je poměrně široká i v rámci bezplatných verzí, jako dobrý ukazatel kvality vám poslouží uživatelská hodnocení. Pokud takovou aplikaci používáte, rovnou spusťte antivirový test. Aplikace by vám po otestování telefonu a případném nalezení virů měla rovnou nabídnout řešení, například v podobě odstranění problematických souborů.

Jestliže tento krok nepomohl, ručně projděte seznam stažených aplikací a odstraňte ty podezřelé. Smažte aplikace, které jste nainstalovali krátce předtím, než se problémy objevily. V případě, že vám virus tento postup znemožňuje, zkuste mobil nejdříve přepnout do nouzového režimu.

Vir v telefonu - zklamaná žen s mobilem v ruce

Zapnutí nouzového režimu zpravidla zajistíte podržením tlačítka napájení a následným podržením tlačítka Off na obrazovce. Postup se může u jednotlivých zařízení lišit, instrukce ke spuštění i následnému vypnutí nouzového režimu najdete v uživatelském manuálu nebo na internetu. Někdy daná aplikace odinstalování blokuje. Deaktivace všech systémových oprávnění pro danou aplikaci ve Správě zařízení by tyto potíže měla vyřešit.

Obnovení továrního nastavení může bez záloh pěkně bolet

Žádná z uvedených rad nepomohla? Pak vám zbývá pouze obnovení výchozího stavu telefonu. To vrátí mobil do továrního nastavení. Pokud jste si před zavirováním telefonu nevytvořili zálohu, tak to bohužel znamená, že přijdete o všechny „netovární“ aplikace, fotky a další soubory.

Chci si spočítat ceny mobilních tarifů

Zmíněné instrukce platí pro telefony s operačním systémem Android. U systému iOS je zavirování vzhledem k lepšímu zabezpečení spíše vzácné. Problémy u iPhonů většinou způsobují jen spamové notifikace nejrůznějších kalendářů, k jejichž odběru jste se nevědomky přihlásili na nějakých webových stránkách. V Nastavení v sekci Odebírané kalendáře byste se těch problematických měli zbavit jejich prostým odstraněním. Pro extrémní případy je i na iPhonu k dispozici obnovení do továrního nastavení.

Obezřetným chováním si ušetříte starosti

Nejlepší pochopitelně je, když se mobilním virům zcela vyhnete. Nemusí to být složité, stačí dodržovat několik základních pravidel.

 • Stahujte aplikace jen z prověřených zdrojů: iOS vám ani jinou možnost nedává, aplikace lze stahovat výhradně z App Store. U Androidu se spolehněte pouze na aplikace z Google Play. Od věci určitě není pročtení recenzí a kontrola počtu stažení. Jednou z používaných aplikací by na telefonu s Androidem měl být antivirový program.

 • Nenavštěvujte pochybné webové stránky: Rizikové jsou zejména stránky plné pofidérních reklam na hazard, zázračné hubnutí nebo erotické služby. Viry se běžně vyskytují rovněž na webech, jež vám slibují stažení souborů, za které byste za normálních okolností museli platit (filmy, počítačové hry apod.).

 • Neskočte na obvyklé triky: Hackeři často šíří viry prostřednictvím odkazů na infikované weby. Ke kliknutí na odkaz se vás snaží přimět třeba falešnými výhrami. Nebuďte naivní – nikdo vám nedá nový mobil nebo peníze jen tak. Pokud jste se žádné soutěže nezúčastnili, nemohli jste nic vyhrát.

 • Chovejte se obezřetně: Útočníci jsou vynalézaví a stále přichází s novými metodami. Jeden z aktuálně nejrozšířenějších virů nabádá uživatele ke stažení infikované aplikace pod záminkou poslechu zmeškané hlasové zprávy. Obezřetnost je tedy na místě i při běžných úkonech. Zvýšené opatrnosti dbejte například během připojení k veřejné Wi-Fi.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Muž surfuje na internetu v mobilu
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Roaming při cestě do zahraničí - Mladík telefonuje v přístavu
  Tarify
  03. června 2022|Petr Pohůdka
  Roaming při cestě do zahraničí: Na co si dát pozor?

  Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Pak se během pobytu jistě nechcete omezovat v užívání svého mobilního telefonu. Zjistěte, kolik zaplatíte za volání či mobilní data a na co byste si při výletu za hranice měli dát pozor.

 • router
  Tarify
  31. května 2022|Petr Pohůdka
  Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

  Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

 • Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost
  Tarify
  11. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

  Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

 • Streamovací platformy - sledování filmu
  Tarify
  07. května 2022|Petr Pohůdka
  Streamovací platformy: Netflix, HBO Max, Apple TV+, Voyo a další

  Streamovací platformy zažívají v posledních letech nevídaný boom a nic nenasvědčuje tomu, že by měl ustat. Většina uživatelů si jako první vybaví Netflix, ale na výběr máte z celé řady dalších služeb. Podívejte se na nejoblíbenější streamovací platformy.

 • pripojeni
  Tarify
  03. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet na chatu: Zůstaňte online i v odlehlých oblastech

  Chcete zůstat online i na chatě či chalupě? Dnes to není žádný problém, internet naladíte i v těch nejodlehlejších oblastech. Jaké varianty se nabízí? Přečtěte si, jak vybrat internet na chatu.

 • Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • Pár seniorů s mobilním telefonem u počítače
  Tarify
  16. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Telefon pro seniory: Podle čeho se orientovat a jaký zvolit tarif

  Mobilní telefon dnes vlastní téměř každý a senioři nejsou žádnou výjimkou. Starší generace však mají specifické požadavky, které je nutné promítnout do výběru zařízení i tarifu. Vybíráte telefon pro seniory nebo pro ně hledáte adekvátní tarif? Pak je tento článek právě pro vás.

 • Bezdrátový router
  Tarify
  09. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat router

  Router do značné míry ovlivňuje úroveň vašeho připojení k internetu. Víte, na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit? Je lepší pořídit si svůj vlastní router, nebo spoléhat na pronajímané modely? Poradíme vám, jak vybrat router.

 • dálkové ovládání televize
  Tarify
  26. března 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat televizi či projektor

  Uvažujete o koupi nové televize nebo projektoru? Poradíme vám, v jakých situacích se vyplatí televizor, kdy je naopak lepší sáhnout po projektoru a na jaké parametry se při výběru obou zařízení zaměřit.

 • eSim
  Tarify
  21. března 2022|Petr Pohůdka
  eSIM: Co to je a jak funguje?

  eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

 • bezpecnost na internet
  Tarify
  14. března 2022|Petr Pohůdka
  Bezpečnost na internetu: Jak se (ne)chovat v online prostředí

  V online prostředí se většina z nás pohybuje každý den. Na internetu čteme zprávy, díváme se na seriály, nakupujeme nebo komunikujeme se svými blízkými. Stejně jako v reálném světě na nás i v tom virtuálním číhají rozličné hrozby. Jste na ně připraveni? Zjistěte, jak si zajistit bezpečnost na internetu.

 • vysílač v noci
  Tarify
  07. března 2022|Petr Pohůdka
  Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

  Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

 • mobilní telefon volání
  Tarify
  25. února 2022|
  Na Ukrajinu se dovoláte zdarma

  Největší operátoři v Česku reagují na probíhající ruský útok na Ukrajinu. T-Mobile zrušil veškeré poplatky za hovory a SMS do této země a Vodafone nabízí 100 minut volání zdarma. O2 zařadilo od 25. února volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, za minutu hovoru tak volající zaplatí 5,98 korun místo běžných 24,90 korun. Všichni jejich zákazníci se tak mohou zdarma nebo levněji spojit se svými blízkými v oblasti konfliktu.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  Tarify
  12. února 2022|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).