Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

Mobilní viry mají různou podobu

Viry přichází v mnoha variantách. Lišit se mohou například způsobem, jakým na váš telefon zaútočí nebo tím, jak se projeví. Jako běžný uživatel nepotřebujete rozumět technickým detailům. Stačí, když budete mít rámcovou představu o několika základních pojmech.

 • Spyware: Sbírá z telefonu informace a odesílá je na řídící server. Spyware může zaznamenávat obsah zpráv, aktivitu v aplikacích, ale také uživatelská jména či hesla.

 • Ransomware: Šifruje a zamyká důležité soubory, aby vám následně výměnou za výkupné nabízel jejich vrácení. K němu však ani po zaplacení často nedojde.

 • Červi: Označení pro agresivní skupinu virů, která se šíří bez podnětu ze strany uživatele. Do mobilu se červi dostanou například přes e-mail nebo SMS zprávy. Vyznačují se rychlým šířením do dalších systémů a zařízení.

 • Trojské koně: Do telefonu si je obvykle nainstalujete spolu s infikovanými aplikacemi. Na rozdíl od červů se trojské koně dále nereplikují – svou kopií tedy nemohou nakazit další zařízení.

Přemýšlím o změně mobilního operátora

Jak se mobilní viry projevují?

Nákazu mobilními viry nejčastěji doprovází extrémní množství reklamního spamu. Ten se může objevovat nejen při surfování na internetu, ale také v aplikacích nebo při zobrazování systémových oznámení. K dalším typickým projevům virů patří vysoká nestabilita aplikací (jejich „padání“).

Některé viry se však chovají daleko nenápadněji. Způsobují „jen“ rychlejší vybíjení baterie, navýšení spotřeby mobilních dat či přehřívání telefonu. Odhalení virů vám v těchto případech zabere více času – zejména z toho důvodu, že se takto projevují i jiné problémy.

Odstranění virů nemusí být složité

Jste přesvědčeni, že je váš mobil zavirovaný? Nemusí to nutně znamenat zásadní trable. Záleží na tom, s jakým virem přišel váš telefon do styku. Nejprve si stáhněte některou z antivirových aplikací. Nabídka je poměrně široká i v rámci bezplatných verzí, jako dobrý ukazatel kvality vám poslouží uživatelská hodnocení. Pokud takovou aplikaci používáte, rovnou spusťte antivirový test. Aplikace by vám po otestování telefonu a případném nalezení virů měla rovnou nabídnout řešení, například v podobě odstranění problematických souborů.

Jestliže tento krok nepomohl, ručně projděte seznam stažených aplikací a odstraňte ty podezřelé. Smažte aplikace, které jste nainstalovali krátce předtím, než se problémy objevily. V případě, že vám virus tento postup znemožňuje, zkuste mobil nejdříve přepnout do nouzového režimu.

Vir v telefonu - zklamaná žen s mobilem v ruce

Zapnutí nouzového režimu zpravidla zajistíte podržením tlačítka napájení a následným podržením tlačítka Off na obrazovce. Postup se může u jednotlivých zařízení lišit, instrukce ke spuštění i následnému vypnutí nouzového režimu najdete v uživatelském manuálu nebo na internetu. Někdy daná aplikace odinstalování blokuje. Deaktivace všech systémových oprávnění pro danou aplikaci ve Správě zařízení by tyto potíže měla vyřešit.

Obnovení továrního nastavení může bez záloh pěkně bolet

Žádná z uvedených rad nepomohla? Pak vám zbývá pouze obnovení výchozího stavu telefonu. To vrátí mobil do továrního nastavení. Pokud jste si před zavirováním telefonu nevytvořili zálohu, tak to bohužel znamená, že přijdete o všechny „netovární“ aplikace, fotky a další soubory.

Chci si spočítat ceny mobilních tarifů

Zmíněné instrukce platí pro telefony s operačním systémem Android. U systému iOS je zavirování vzhledem k lepšímu zabezpečení spíše vzácné. Problémy u iPhonů většinou způsobují jen spamové notifikace nejrůznějších kalendářů, k jejichž odběru jste se nevědomky přihlásili na nějakých webových stránkách. V Nastavení v sekci Odebírané kalendáře byste se těch problematických měli zbavit jejich prostým odstraněním. Pro extrémní případy je i na iPhonu k dispozici obnovení do továrního nastavení.

Obezřetným chováním si ušetříte starosti

Nejlepší pochopitelně je, když se mobilním virům zcela vyhnete. Nemusí to být složité, stačí dodržovat několik základních pravidel.

 • Stahujte aplikace jen z prověřených zdrojů: iOS vám ani jinou možnost nedává, aplikace lze stahovat výhradně z App Store. U Androidu se spolehněte pouze na aplikace z Google Play. Od věci určitě není pročtení recenzí a kontrola počtu stažení. Jednou z používaných aplikací by na telefonu s Androidem měl být antivirový program.

 • Nenavštěvujte pochybné webové stránky: Rizikové jsou zejména stránky plné pofidérních reklam na hazard, zázračné hubnutí nebo erotické služby. Viry se běžně vyskytují rovněž na webech, jež vám slibují stažení souborů, za které byste za normálních okolností museli platit (filmy, počítačové hry apod.).

 • Neskočte na obvyklé triky: Hackeři často šíří viry prostřednictvím odkazů na infikované weby. Ke kliknutí na odkaz se vás snaží přimět třeba falešnými výhrami. Nebuďte naivní – nikdo vám nedá nový mobil nebo peníze jen tak. Pokud jste se žádné soutěže nezúčastnili, nemohli jste nic vyhrát.

 • Chovejte se obezřetně: Útočníci jsou vynalézaví a stále přichází s novými metodami. Jeden z aktuálně nejrozšířenějších virů nabádá uživatele ke stažení infikované aplikace pod záminkou poslechu zmeškané hlasové zprávy. Obezřetnost je tedy na místě i při běžných úkonech. Zvýšené opatrnosti dbejte například během připojení k veřejné Wi-Fi.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Spotřeba mobilních dat - Muž sedící na okně s mobilem v ruce
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

 • router
  Tarify
  31. května 2022|Petr Pohůdka
  Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

  Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

 • Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost
  Tarify
  11. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

  Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

 • Streamovací platformy - sledování filmu
  Tarify
  07. května 2022|Petr Pohůdka
  Streamovací platformy: Netflix, HBO Max, Apple TV+, Voyo a další

  Streamovací platformy zažívají v posledních letech nevídaný boom a nic nenasvědčuje tomu, že by měl ustat. Většina uživatelů si jako první vybaví Netflix, ale na výběr máte z celé řady dalších služeb. Podívejte se na nejoblíbenější streamovací platformy.

 • pripojeni
  Tarify
  03. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet na chatu: Zůstaňte online i v odlehlých oblastech

  Chcete zůstat online i na chatě či chalupě? Dnes to není žádný problém, internet naladíte i v těch nejodlehlejších oblastech. Jaké varianty se nabízí? Přečtěte si, jak vybrat internet na chatu.

 • Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • Pár seniorů s mobilním telefonem u počítače
  Tarify
  16. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Telefon pro seniory: Podle čeho se orientovat a jaký zvolit tarif

  Mobilní telefon dnes vlastní téměř každý a senioři nejsou žádnou výjimkou. Starší generace však mají specifické požadavky, které je nutné promítnout do výběru zařízení i tarifu. Vybíráte telefon pro seniory nebo pro ně hledáte adekvátní tarif? Pak je tento článek právě pro vás.

 • Bezdrátový router
  Tarify
  09. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat router

  Router do značné míry ovlivňuje úroveň vašeho připojení k internetu. Víte, na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit? Je lepší pořídit si svůj vlastní router, nebo spoléhat na pronajímané modely? Poradíme vám, jak vybrat router.

 • dálkové ovládání televize
  Tarify
  26. března 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat televizi či projektor

  Uvažujete o koupi nové televize nebo projektoru? Poradíme vám, v jakých situacích se vyplatí televizor, kdy je naopak lepší sáhnout po projektoru a na jaké parametry se při výběru obou zařízení zaměřit.

 • eSim
  Tarify
  21. března 2022|Petr Pohůdka
  eSIM: Co to je a jak funguje?

  eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

 • bezpecnost na internet
  Tarify
  14. března 2022|Petr Pohůdka
  Bezpečnost na internetu: Jak se (ne)chovat v online prostředí

  V online prostředí se většina z nás pohybuje každý den. Na internetu čteme zprávy, díváme se na seriály, nakupujeme nebo komunikujeme se svými blízkými. Stejně jako v reálném světě na nás i v tom virtuálním číhají rozličné hrozby. Jste na ně připraveni? Zjistěte, jak si zajistit bezpečnost na internetu.

 • vysílač v noci
  Tarify
  07. března 2022|Petr Pohůdka
  Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

  Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

 • mobilní telefon volání
  Tarify
  25. února 2022|
  Na Ukrajinu se dovoláte zdarma

  Největší operátoři v Česku reagují na probíhající ruský útok na Ukrajinu. T-Mobile zrušil veškeré poplatky za hovory a SMS do této země a Vodafone nabízí 100 minut volání zdarma. O2 zařadilo od 25. února volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, za minutu hovoru tak volající zaplatí 5,98 korun místo běžných 24,90 korun. Všichni jejich zákazníci se tak mohou zdarma nebo levněji spojit se svými blízkými v oblasti konfliktu.

 • focení selfie ve sněhu Alpy
  Tarify
  18. února 2022|Petr Pohůdka
  Roaming při cestě do zahraničí: Na co si dát pozor?

  Vyrážíte na lyže do zahraničí? Pak se během pobytu jistě nechcete omezovat v užívání svého mobilního telefonu. Zjistěte, kolik zaplatíte za volání či mobilní data a na co byste si při výletu za hranice měli dát pozor.

 • Tarify
  12. února 2022|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • repasovaná elektronika
  Tarify
  10. února 2022|Petr Pohůdka
  Nákup repasované elektroniky. Vyplatí se?

  Chytré telefony, notebooky či tablety nám přináší spoustu užitku i zábavy. Jejich pořizování ale může citelně zasahovat do rodinného rozpočtu. Levnější alternativu představuje nákup repasované elektroniky. Vyplatí se tato cesta, nebo byste se jí měli vyhnout obloukem?

 • 5G mobil
  Tarify
  07. února 2022|Petr Pohůdka
  Vše, co jste chtěli vědět o 5G síti

  Přístup k 5G internetu má v ČR stále větší množství uživatelů. V loňském roce se k nejmodernější síti připojily statisíce Čechů. Co to 5G síť je a jaké změny přináší? Jakým pokrytím se na začátku roku 2022 mohou pochlubit hlavní operátoři a co musíte udělat, abyste se k 5G internetu připojili i vy?

 • Satelit k televizi
  Tarify
  25. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

  Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

 • muz-zena-gauc-telefon
  Tarify
  16. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Neomezená data: Kteří operátoři mají nejlepší podmínky?

  Zatímco před několika lety potřeboval neomezená data jen málokdo, dnes o tuto službu stojí stále více zákazníků. Není divu – naše nároky na mobilní telefony a jejich využití se pořád zvyšují. Jak k neomezeným datům přistupují největší čeští operátoři?

 • Žena za počítačem
  Tarify
  05. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Změna poskytovatele internetu je od ledna jednodušší

  Na začátku roku 2022 vstoupila v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Nová legislativa přináší další posílení pozice spotřebitele, například při změně poskytovatele internetu. Převod služeb je nyní mnohem snazší a podobá se principu, který funguje při přenosu telefonního čísla mezi operátory.

 • Muž s chytrými hodinkami
  Tarify
  15. prosince 2021|Petr Pohůdka
  Apple Watch s eSIM: Jak je naplno využít v Česku?

  Apple Watch pro mnoho uživatelů slouží jako prodloužená ruka iPhonu. Nicméně komplexní využití těchto chytrých hodinek nebylo v České republice dlouho možné. Tento stav se v posledních měsících změnil, byť zatím jen u jediného operátora. T-Mobile totiž v červnu spustil službu Apple Watch Connection.

 • Mladý muž telefonuje na pláži
  Tarify
  14. prosince 2021|Petr Pohůdka
  Neomezená data si v zahraničí zatím neužijete

  Zrušení roamingu v Evropské unii výrazně usnadnilo naše cesty do zahraničí. U moře v Chorvatsku nebo v zimě v Alpách voláme, píšeme a surfujeme na internetu, jako bychom byli stále v Česku. Zatímco u volání a SMS na vás skutečně žádné nástrahy nečekají, u mobilních dat můžete být nepříjemně překvapeni – hlavně u neomezených tarifů.

 • Síť 5G
  Tarify
  08. prosince 2021|Petr Pohůdka
  5G jen pro vybrané tarify? Přístup operátorů se liší

  Přístup k 5G síti má stále více uživatelů a jejich počet bude v následujících měsících rychle narůstat. Jak na situaci reagují operátoři? Poskytují 5G všem svým klientům, nebo jen v rámci vybraných tarifů? Strategie se u největších hráčů liší.

 • Vánoční nabídky operátorů
  Tarify
  22. listopadu 2021|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jaké dárky letos operátoři přichystali pro své zákazníky?

  Vánoce jsou obdobím jistot. Víte, že v televizi poběží pohádky, na stole bude napečené cukroví a v lednici bramborový salát. Další jistotou se kromě blátivého počasí pomalu stávají vánoční nabídky mobilních operátorů. Co si operátoři pro své zákazníky připravili v letošním roce?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).