Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

11. 6. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

Mobilní viry mají různou podobu

Viry přichází v mnoha variantách. Lišit se mohou například způsobem, jakým na váš telefon zaútočí nebo tím, jak se projeví. Jako běžný uživatel nepotřebujete rozumět technickým detailům. Stačí, když budete mít rámcovou představu o několika základních pojmech.

 • Spyware: Sbírá z telefonu informace a odesílá je na řídící server. Spyware může zaznamenávat obsah zpráv, aktivitu v aplikacích, ale také uživatelská jména či hesla.

 • Ransomware: Šifruje a zamyká důležité soubory, aby vám následně výměnou za výkupné nabízel jejich vrácení. K němu však ani po zaplacení často nedojde.

 • Červi: Označení pro agresivní skupinu virů, která se šíří bez podnětu ze strany uživatele. Do mobilu se červi dostanou například přes e-mail nebo SMS zprávy. Vyznačují se rychlým šířením do dalších systémů a zařízení.

 • Trojské koně: Do telefonu si je obvykle nainstalujete spolu s infikovanými aplikacemi. Na rozdíl od červů se trojské koně dále nereplikují – svou kopií tedy nemohou nakazit další zařízení.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Jak se mobilní viry projevují?

Nákazu mobilními viry nejčastěji doprovází extrémní množství reklamního spamu. Ten se může objevovat nejen při surfování na internetu, ale také v aplikacích nebo při zobrazování systémových oznámení. K dalším typickým projevům virů patří vysoká nestabilita aplikací (jejich „padání“).

Některé viry se však chovají daleko nenápadněji. Způsobují „jen“ rychlejší vybíjení baterie, navýšení spotřeby mobilních dat či přehřívání telefonu. Odhalení virů vám v těchto případech zabere více času – zejména z toho důvodu, že se takto projevují i jiné problémy.

Odstranění virů nemusí být složité

Jste přesvědčeni, že je váš mobil zavirovaný? Nemusí to nutně znamenat zásadní trable. Záleží na tom, s jakým virem přišel váš telefon do styku. Nejprve si stáhněte některou z antivirových aplikací. Nabídka je poměrně široká i v rámci bezplatných verzí, jako dobrý ukazatel kvality vám poslouží uživatelská hodnocení. Pokud takovou aplikaci používáte, rovnou spusťte antivirový test. Aplikace by vám po otestování telefonu a případném nalezení virů měla rovnou nabídnout řešení, například v podobě odstranění problematických souborů.

Jestliže tento krok nepomohl, ručně projděte seznam stažených aplikací a odstraňte ty podezřelé. Smažte aplikace, které jste nainstalovali krátce předtím, než se problémy objevily. V případě, že vám virus tento postup znemožňuje, zkuste mobil nejdříve přepnout do nouzového režimu.

Vir v telefonu - zklamaná žen s mobilem v ruce

Zapnutí nouzového režimu zpravidla zajistíte podržením tlačítka napájení a následným podržením tlačítka Off na obrazovce. Postup se může u jednotlivých zařízení lišit, instrukce ke spuštění i následnému vypnutí nouzového režimu najdete v uživatelském manuálu nebo na internetu. Někdy daná aplikace odinstalování blokuje. Deaktivace všech systémových oprávnění pro danou aplikaci ve Správě zařízení by tyto potíže měla vyřešit.

Obnovení továrního nastavení může bez záloh pěkně bolet

Žádná z uvedených rad nepomohla? Pak vám zbývá pouze obnovení výchozího stavu telefonu. To vrátí mobil do továrního nastavení. Pokud jste si před zavirováním telefonu nevytvořili zálohu, tak to bohužel znamená, že přijdete o všechny „netovární“ aplikace, fotky a další soubory.

Nenechte se omezovat daty

Nestačí vám mobilní data?

Pravidelně na konci měsíce bojujete s nedostatkem mobilních dat a hledáte v okolí volně přístupnou Wi-Fi?

Zvolte tarif s neomezenými daty. Dnes už neplatí, že za něj zaplatíte tisíce korun. Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce jednoduše a on-line.


Zmíněné instrukce platí pro telefony s operačním systémem Android. U systému iOS je zavirování vzhledem k lepšímu zabezpečení spíše vzácné. Problémy u iPhonů většinou způsobují jen spamové notifikace nejrůznějších kalendářů, k jejichž odběru jste se nevědomky přihlásili na nějakých webových stránkách. V Nastavení v sekci Odebírané kalendáře byste se těch problematických měli zbavit jejich prostým odstraněním. Pro extrémní případy je i na iPhonu k dispozici obnovení do továrního nastavení.

Obezřetným chováním si ušetříte starosti

Nejlepší pochopitelně je, když se mobilním virům zcela vyhnete. Nemusí to být složité, stačí dodržovat několik základních pravidel.

 • Stahujte aplikace jen z prověřených zdrojů: iOS vám ani jinou možnost nedává, aplikace lze stahovat výhradně z App Store. U Androidu se spolehněte pouze na aplikace z Google Play. Od věci určitě není pročtení recenzí a kontrola počtu stažení. Jednou z používaných aplikací by na telefonu s Androidem měl být antivirový program.

 • Nenavštěvujte pochybné webové stránky: Rizikové jsou zejména stránky plné pofidérních reklam na hazard, zázračné hubnutí nebo erotické služby. Viry se běžně vyskytují rovněž na webech, jež vám slibují stažení souborů, za které byste za normálních okolností museli platit (filmy, počítačové hry apod.).

 • Neskočte na obvyklé triky: Hackeři často šíří viry prostřednictvím odkazů na infikované weby. Ke kliknutí na odkaz se vás snaží přimět třeba falešnými výhrami. Nebuďte naivní – nikdo vám nedá nový mobil nebo peníze jen tak. Pokud jste se žádné soutěže nezúčastnili, nemohli jste nic vyhrát.

 • Chovejte se obezřetně: Útočníci jsou vynalézaví a stále přichází s novými metodami. Jeden z aktuálně nejrozšířenějších virů nabádá uživatele ke stažení infikované aplikace pod záminkou poslechu zmeškané hlasové zprávy. Obezřetnost je tedy na místě i při běžných úkonech. Zvýšené opatrnosti dbejte například během připojení k veřejné Wi-Fi.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.