víkend na vodě

Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

Naplánujte trasu

Pokud jste na vodě ještě nebyli a nepatříte proto mezi ostřílené a proudy vody ošlehané vodáky, naplánujte si klidnější trasu. Nemusí to být zrovna „volej“, kdy se několikahodinová projížďka změní v nekonečné pádlování a otročinu. Peřeje a divokou vodu, ale také pro jistotu vynechte. Inspirovat se můžete lokalitami, které jsme pro vás sepsali do jednoho z dřívějších článků, nebo navštívit nejrůznější tematické blogy a weby (např. BengaTour.cz nebo VodaciSobe.cz), kde najdete mapky vodáckých lokalit i s jejich obtížností.

Co si s sebou sbalit?

Loď a pádla máte pravděpodobně zařízené, ať už z půjčovny nebo z vlastních „zdrojů“. Potřebovat budete ale také minimálně dvoje boty – jedny na samotnou jízdu a druhé do kempu. Ačkoliv řada vodáků sjíždí vodu v crocsech nebo sandálech, není to ideální volba. Raději proto volte pevnou obuv s plnou špičkou, protože se může stát, že budete potřebovat z lodi vylézt, vytáhnout ji na mělčinu nebo ji popostrčit z kamenů.

Chybět by vám samozřejmě nemělo ani vhodné oblečení a to takové, které vás podrží i během nejrůznějších rozmarů počasí. Nezapomeňte na funkční prádlo, pláštěnku, nebo nepromokavou bundu a pokrývku hlavy. Zabalte si raději dvě sady oblečení, jednu na sjezd a druhou do kempu. To proto, ať nejste celý den v mokrém.

Pro maximální bezpečnost a pohodovou jízdu nezapomínejte ani na záchrannou vestu a helmu. Pamatujte i na takové maličkosti, jakým je třeba opalovací krém s vyšším faktorem (sluneční paprsky se odráží od vodní hladiny), plně vybavenou lékárničku, desinfekci, repelenty a nealko. Ne všude totiž můžete zastavit a občerstvit se.

 • Náš tip: Jak sbalit jednotlivé věci a ochránit je před vodou? Možností máte rovnou několik. Půjčovna vám může věci převézt do kempu nebo půjčit tzv. barely – plastové sudy, do kterých věci nastrkáte a zavřete je v nich. Často se bohužel může stát, že barely příliš dobře netěsní, takže vám věci navlhnou. Pro tyto případy proto věci umístěte do igelitového sáčku nebo tašky, případně si pořiďte voděodolný batoh nebo pytel. Ty jsou k dostání v různých velikostech a vejde se do nich opravdu všechno.

  na-vodě

Co je třeba dodržovat na vodě?

Abyste si jízdu maximálně užili a nepřivodili úhonu sobě, posádce nebo ostatním vodákům, je potřeba dodržovat několik základních pravidel. Například u vesty a helmy nestačí je jenom „mít“, ale zejména je správně nasadit. Přilba vám nesmí na hlavě volně „lítat“, proto ji upevněte dle návodu pěkně pod bradou. Vesta musí velikostí i výtlakem odpovídat a je potřeba dotáhnout všechny upínací prvky, aby správně seděla a v případě nouze dotyčnému opravdu pomohla.

V lodi byste měli mít i speciální záchranný házecí pytlík, jehož funkci a způsob použití vám vysvětlí obsluha vodáckého obchodu nebo samotná půjčovna. Krajně nevhodné jsou naopak nejrůznější pomůcky vhodné na koupaliště (např. nafukovací kruhy nebo plavací křidélka apod.). Pozornost věnujte i vhodnému obutí, které by mělo na noze pevně držet. Rozhodně nedoporučujeme sjíždět vodu na boso nebo ve zmíněných sandálech, či crocsech.

Před každým složitějším úsekem (např. peřejemi, překážkou v cestě apod.) je také potřeba, aby se s ním seznámila celá posádka lodě. Rovněž je nutné dodržovat odstup od dalších lodí a věnovat pozornost výstražným cedulím s pokyny, jak se v případě konkrétního úseku chovat. Mějte na paměti, že v Česku je zhruba 150 nebezpečných jezů a propustí, kde se ročně utopí několik osob.

Pozor na alkohol

Řada osob si vodáctví spojuje s konzumací alkoholu. Sjíždět řeky pod vlivem alkoholu je podle expertů krajně nebezpečné. „Kvůli alkoholu se každoročně stávají nehody, ke kterým by jinak nemuselo dojít. Lidé posilněni alkoholem mají vysoké sebevědomí, ztrácejí zábrany i respekt k řece,“ řekl pro Denik.cz předseda Asociace vodní turistiky a zároveň zakladatel Vodácké školy záchrany Petr Ptáček.

Vodákům, kteří vodu sjíždí pod vlivem, navíc hrozí tučná pokuta, která se může vyšplhat až do výše několika tisíců korun. Problémem může být i případné plnění ze strany pojišťovny. Pokud totiž požití alkoholických nápojů nebo omamných látek mělo příčinnou souvislost se vznikem pojistné události nebo s jejím rozsahem, může pojišťovna krátit pojistné plnění nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Jak se pojistit před tím, než na vodu vyrazíte?

Před každou plavbou je užitečné myslet na kvalitní pojištění s dostatečnými limity pojistného krytí. I rekreační sport je záludný a může přinést nebezpečné chvíle s dlouholetými následky. Pokud vyrážíte na tuzemskou plavbu, sjednejte si úrazové pojištění, které by mělo krýt i závažnější úrazy s dlouhodobými nebo i trvalými následky.

Nezapomínejte ani na pojištění odpovědnosti, které slouží pro krytí škod a situace, kdy vodák neúmyslně způsobí někomu jinému škodu na majetku nebo újmu na zdraví. V tomto případě volte vyšší pojistné částky, minimálně 3-5 milionů korun.

 • Věděli jste, že:

Využít můžete pojištění odpovědnosti jak samostatně sjednané, tak i zahrnuté do pojištění domácnosti?

Vyrážíte-li na vodu v zahraničí, sjednejte si komplexní cestovní pojištění, které zahrnuje pojištění léčebných výloh a asistence pro případ zranění nebo tonutí, včetně repatriace postiženého domů. Opět vybírejte takový balíček, který bude obsahovat i pojištění odpovědnosti, případně si odpovědnost sjednejte v rámci připojištění.

A jak vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější pojistku?

Abyste se v nabídce tuzemských pojišťoven bezpečně zorientovali, je dobré využít praktických online kalkulaček a srovnávačů, které za vás jednotlivé nabídky vzájemně porovnají a seřadí je podle ceny nebo dalších parametrů.Při výběru ale nesázejte pouze na zmíněnou cenu pojistného. Zajímejte se o rozsah pojistné ochrany, limity pojistného plnění, ale i výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Pár sedí nad mapou a ukazuje na Mexiko
  11. října 2023|Petr Pohůdka
  7 rizikových destinací podle MZV

  Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.

 • Výlet na motorce
  29. září 2023|Jana Březinová
  Výlety na motorce po ČR: Kde provětrat novou mašinu

  Pořídili jste si novou motorku? Máme pro vás tipy na výlety na motorce, které si v rámci Česka nesmíte nechat ujít. Objevte trasy plné zatáček, zajímavé pamětihodnosti i vynikající restaurace.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?