víkend na vodě

Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

Naplánujte trasu

Pokud jste na vodě ještě nebyli a nepatříte proto mezi ostřílené a proudy vody ošlehané vodáky, naplánujte si klidnější trasu. Nemusí to být zrovna „volej“, kdy se několikahodinová projížďka změní v nekonečné pádlování a otročinu. Peřeje a divokou vodu, ale také pro jistotu vynechte. Inspirovat se můžete lokalitami, které jsme pro vás sepsali do jednoho z dřívějších článků, nebo navštívit nejrůznější tematické blogy a weby (např. BengaTour.cz nebo VodaciSobe.cz), kde najdete mapky vodáckých lokalit i s jejich obtížností.

Co si s sebou sbalit?

Loď a pádla máte pravděpodobně zařízené, ať už z půjčovny nebo z vlastních „zdrojů“. Potřebovat budete ale také minimálně dvoje boty – jedny na samotnou jízdu a druhé do kempu. Ačkoliv řada vodáků sjíždí vodu v crocsech nebo sandálech, není to ideální volba. Raději proto volte pevnou obuv s plnou špičkou, protože se může stát, že budete potřebovat z lodi vylézt, vytáhnout ji na mělčinu nebo ji popostrčit z kamenů.

Chybět by vám samozřejmě nemělo ani vhodné oblečení a to takové, které vás podrží i během nejrůznějších rozmarů počasí. Nezapomeňte na funkční prádlo, pláštěnku, nebo nepromokavou bundu a pokrývku hlavy. Zabalte si raději dvě sady oblečení, jednu na sjezd a druhou do kempu. To proto, ať nejste celý den v mokrém.

Pro maximální bezpečnost a pohodovou jízdu nezapomínejte ani na záchrannou vestu a helmu. Pamatujte i na takové maličkosti, jakým je třeba opalovací krém s vyšším faktorem (sluneční paprsky se odráží od vodní hladiny), plně vybavenou lékárničku, desinfekci, repelenty a nealko. Ne všude totiž můžete zastavit a občerstvit se.

 • Náš tip: Jak sbalit jednotlivé věci a ochránit je před vodou? Možností máte rovnou několik. Půjčovna vám může věci převézt do kempu nebo půjčit tzv. barely – plastové sudy, do kterých věci nastrkáte a zavřete je v nich. Často se bohužel může stát, že barely příliš dobře netěsní, takže vám věci navlhnou. Pro tyto případy proto věci umístěte do igelitového sáčku nebo tašky, případně si pořiďte voděodolný batoh nebo pytel. Ty jsou k dostání v různých velikostech a vejde se do nich opravdu všechno.

  na-vodě

Co je třeba dodržovat na vodě?

Abyste si jízdu maximálně užili a nepřivodili úhonu sobě, posádce nebo ostatním vodákům, je potřeba dodržovat několik základních pravidel. Například u vesty a helmy nestačí je jenom „mít“, ale zejména je správně nasadit. Přilba vám nesmí na hlavě volně „lítat“, proto ji upevněte dle návodu pěkně pod bradou. Vesta musí velikostí i výtlakem odpovídat a je potřeba dotáhnout všechny upínací prvky, aby správně seděla a v případě nouze dotyčnému opravdu pomohla.

V lodi byste měli mít i speciální záchranný házecí pytlík, jehož funkci a způsob použití vám vysvětlí obsluha vodáckého obchodu nebo samotná půjčovna. Krajně nevhodné jsou naopak nejrůznější pomůcky vhodné na koupaliště (např. nafukovací kruhy nebo plavací křidélka apod.). Pozornost věnujte i vhodnému obutí, které by mělo na noze pevně držet. Rozhodně nedoporučujeme sjíždět vodu na boso nebo ve zmíněných sandálech, či crocsech.

Před každým složitějším úsekem (např. peřejemi, překážkou v cestě apod.) je také potřeba, aby se s ním seznámila celá posádka lodě. Rovněž je nutné dodržovat odstup od dalších lodí a věnovat pozornost výstražným cedulím s pokyny, jak se v případě konkrétního úseku chovat. Mějte na paměti, že v Česku je zhruba 150 nebezpečných jezů a propustí, kde se ročně utopí několik osob.

Pozor na alkohol

Řada osob si vodáctví spojuje s konzumací alkoholu. Sjíždět řeky pod vlivem alkoholu je podle expertů krajně nebezpečné. „Kvůli alkoholu se každoročně stávají nehody, ke kterým by jinak nemuselo dojít. Lidé posilněni alkoholem mají vysoké sebevědomí, ztrácejí zábrany i respekt k řece,“ řekl pro Denik.cz předseda Asociace vodní turistiky a zároveň zakladatel Vodácké školy záchrany Petr Ptáček.

Vodákům, kteří vodu sjíždí pod vlivem, navíc hrozí tučná pokuta, která se může vyšplhat až do výše několika tisíců korun. Problémem může být i případné plnění ze strany pojišťovny. Pokud totiž požití alkoholických nápojů nebo omamných látek mělo příčinnou souvislost se vznikem pojistné události nebo s jejím rozsahem, může pojišťovna krátit pojistné plnění nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Jak se pojistit před tím, než na vodu vyrazíte?

Před každou plavbou je užitečné myslet na kvalitní pojištění s dostatečnými limity pojistného krytí. I rekreační sport je záludný a může přinést nebezpečné chvíle s dlouholetými následky. Pokud vyrážíte na tuzemskou plavbu, sjednejte si úrazové pojištění, které by mělo krýt i závažnější úrazy s dlouhodobými nebo i trvalými následky.

Nezapomínejte ani na pojištění odpovědnosti, které slouží pro krytí škod a situace, kdy vodák neúmyslně způsobí někomu jinému škodu na majetku nebo újmu na zdraví. V tomto případě volte vyšší pojistné částky, minimálně 3-5 milionů korun.

 • Věděli jste, že:

Využít můžete pojištění odpovědnosti jak samostatně sjednané, tak i zahrnuté do pojištění domácnosti?

Vyrážíte-li na vodu v zahraničí, sjednejte si komplexní cestovní pojištění, které zahrnuje pojištění léčebných výloh a asistence pro případ zranění nebo tonutí, včetně repatriace postiženého domů. Opět vybírejte takový balíček, který bude obsahovat i pojištění odpovědnosti, případně si odpovědnost sjednejte v rámci připojištění.

A jak vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější pojistku?

Abyste se v nabídce tuzemských pojišťoven bezpečně zorientovali, je dobré využít praktických online kalkulaček a srovnávačů, které za vás jednotlivé nabídky vzájemně porovnají a seřadí je podle ceny nebo dalších parametrů.

Spočítat cestovní pojištěníPři výběru ale nesázejte pouze na zmíněnou cenu pojistného. Zajímejte se o rozsah pojistné ochrany, limity pojistného plnění, ale i výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Koupě zájezdu v cestovní agentuře
  Cestování
  11. března 2023|Magdaléna Kubečková
  Reklamace zájezdu krok za krokem

  Místo výhledu na oceán koukáte do oken protějšího hotelu. Jste vzhůru ještě o půlnoci, protože vás vzbudila parta opilých turistů, a navíc je vám zle z mušlí, které jste měli k obědu. Že jste si takhle vysněnou exotiku nepředstavovali? Poradíme vám, jak na reklamaci zájezdu, a přidáme pár tipů. 

 • Rodina s kufry jde do letadla
  Cestování
  15. února 2023|Jana Březinová
  Pojištění storna zájezdu

  Nákup zájezdu v předstihu má spoustu výhod. Na dovolenou se můžete těšit a začít včas s plánováním. Ale co když se před odjezdem přihodí něco, kvůli čemu nebudete moci odcestovat? Úraz nebo nemoc vám může plány překazit. Pak nezbývá než dovolenou zrušit, s čímž jsou spojené vysoké storno poplatky. Naštěstí se dají alespoň částečně pokrýt prostřednictvím pojištění storna zájezdu.

 • Žena se sluchátky sedí v letadle
  Cestování
  09. února 2023|Jana Březinová
  Co si s sebou vzít na palubu letadla?

  Blíží se datum vaší dovolené? Už teď se vidíte na exotických plážích s dobrou knihou a vychlazeným koktejlem? Ještě před tím, než se vaše představy promění ve skutečnost, bude potřeba absolvovat let letadlem. Co si sbalit na palubu? Přinášíme praktický seznam pro všechny, které čeká první let letadlem nebo se nechtějí dlouze rozpomínat, co do příručního zavazadla patří a s čím přes kontrolu neprojdou.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  Cestování
  30. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Vysokoškoláci již mnoho let s oblibou využívají program Erasmus podporující studium v zahraničí. Díky této zkušenosti poznají jinou zemi, nové přátele a zdokonalí své jazykové schopnosti. V rámci programu mají studenti nárok na stipendium, které pokryje část nákladů na cestu a ubytování. Jak je to ale s cestovním pojištěním?

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  25. ledna 2023|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2023 aneb kam vyrazit na lyže?

  Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.

 • Počítání kalkulačka
  Život
  11. ledna 2023|Jana Březinová
  Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

  Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

 • Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách
  Cestování
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů, co zde vidět - Sophia v Istambulu
  Cestování
  29. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů pro rok 2022: Kdy má smysl se sem vydat a co vidět?

  Ze statistik cestovních kanceláří a agentur jasně vyplývá, že si Češi letos po covidové pauze chtěli opět dopřát zasloužený odpočinek u moře. Letos si dokonce koupili o polovinu více zájezdů než loni. Největší zájem byl už tradičně o Řecko, kterému šlapalo na paty Turecko. Jak se sem dostat, co vidět a navštívit?

 • Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene
  Cestování
  12. listopadu 2022|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • nizkonakladovy-let
  Cestování
  08. května 2022|Veronika Čermáková
  Vše o nízkonákladových letenkách

  Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.