Žena venčí psa v parku

Trendy v cestování: hlídání psů i cestovatelský Tinder

Chcete cizí zemi opravdu zažít? Poznat místní, kulturu, zvyky? Zapomeňte na cestování do zahraničí ve stylu Bílý lotos. Za hodně peněz se přenesete do virtuálního světa, kde sice moře hezky šumí a hotelový bufet vás chrání před Faraonovou pomstou, o zemi se ale dozvíte maximálně to, jestli potřebujete vízum. Pokud chcete opravdu zjistit, jak místní žijí, ubytujte se přímo na jejich gauči, hlídejte jim dům, najděte si na místě brigádu… prostě žijte jako místní. 

Dům s výhledem na oceán. Značka: pohlídejte mi psa

Bydlet zdarma v krásném domě v zahraničí? Cestovatelský sen. Může se vám splnit, pokud využijete tzv. housesitting. Majitelé domů často hledají spolehlivé hlídače (housesitters), kteří se postarají o dům, když budou na cestách. Bydlení zdarma nabízejí za spolehlivou starost o dům, zahradu, a často i zvířata. V nabídce můžete najít byty v centrech světových metropolí i vily v přírodě nebo s výhledem na moře. Chcete být housesitter? Vyplňte profil na jednom ze serverů, odpovězte na nabídky, projděte online pohovorem – a můžete začít balit!

Tip

Předem se majitelů pořádně vyptejte na zvláštnosti domu a vaše povinnosti. Mohli byste být zklamaní podobně jako jeden uživatel Redditu. Když našel v domě nepořádek, rozhodl se uklidit a vyprat. Majitelé úklid neocenili – vynadali mu, že se jim hrabal ve věcech. 

Couchsurfing si někteří pletou s Tinderem 

Chcete spát přímo u někoho na gauči? Legendární Couchsurfing nabízí ubytování zdarma po celém světě. Stačí se za malý poplatek zaregistrovat na platformě a vybrat si, kam chcete jet. S majitelem bytu se rozhodně setkáte: správný hostitel by se vám měl věnovat, ukázat vám město a místní zvyky. 

Tip

Někteří uživatelé využívají portály jako levnou seznamku. Hostitele si proto raději předem prověřte. Kromě couchsurfingu můžete využít i podobné aplikace, třeba Bewelcome.

Americký sen s Work and Travel USA

Pracovat a bydlet v jiné zemi, to jsou zážitky k nezaplacení. Do USA se můžete vydat jako student přes program Work and Travel. Získáte legální možnost pracovat v USA (J-1 vízum je platné od května do října). Za vydělané peníze pak můžete 30 dnů cestovat po státech.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

V nabídce jsou různé lokality i zaměstnání, od plavčíka po hotelovou obsluhu. Vyřiďte si mezinárodní řidičák, může se hodit! Podmínkou účasti je studium a věk. Pobyt vám v ČR zprostředkuje jedna z mnoha agentur. Vyberte si práci, ve které budete v úzkém kontaktu s místními. Jinak hrozí, že se od kolegů naučíte spíš polsky nebo španělsky. 

Jako au pair nahlédnete do života rodiny

Pokud milujete děti, zkuste cestovat do zahraničí jako au pair. Bydlení s rodinou posune váš jazyk na úplně jinou úroveň, naučíte se hovorové výrazy a poznáte místní život. Na oplátku se budete starat o děti, vodit je do školy, a někdy také vařit nebo uklízet. Rodina vám kromě bydlení a stravy obvykle nabídne kapesné nebo zaplatí jazykové kurzy.

Náš tip

Sbalte si i mezinárodní řidičák. Mnoho rodin požaduje rozvážení dětí do školy a do kroužků. Navíc si doporučujeme sjednat cestovní pojištění na míru, které kryje i škody v domácnosti a při práci s dětmi.

Nevěřte fotkám nomádů z pláže 

Pokud máte práci, ke které stačí připojení k internetu, můžete zkusit pár týdnů jako digitální nomád. Stačí najít místo, vyřídit vízum a vyrazit. Nevěřte ale tomu, že vám půjde práce z pláže. Většina nomádů chodí do místních coworků nebo kaváren s dobrým připojením. Při troše štěstí tam potkáte cestovatele z celého světa. Před cestou zvažte časový posun, podmínky víza a cenovou hladinu v dané zemi.

Užitečné rady

Přečtěte si, na co byste neměli zapomenout před odjezdem na dovolenou.

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  11. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Nezrušitelné letenky jsou minulostí. Změna termínu letu i zrušení letenky jsou možné. Dejte si pozor na to, že ne každá změna je zdarma. Například u Emirates začíná cena za změnu letenky na 3 700 Kč. Cena se pak mění v závislosti na tarifu, v němž byla letenka zakoupena. A jak to mají ostatní letecké společnosti?