Žena venčí psa v parku

Trendy v cestování: hlídání psů i cestovatelský Tinder

Chcete cizí zemi opravdu zažít? Poznat místní, kulturu, zvyky? Zapomeňte na cestování do zahraničí ve stylu Bílý lotos. Za hodně peněz se přenesete do virtuálního světa, kde sice moře hezky šumí a hotelový bufet vás chrání před Faraonovou pomstou, o zemi se ale dozvíte maximálně to, jestli potřebujete vízum. Pokud chcete opravdu zjistit, jak místní žijí, ubytujte se přímo na jejich gauči, hlídejte jim dům, najděte si na místě brigádu… prostě žijte jako místní. 

Dům s výhledem na oceán. Značka: pohlídejte mi psa

Bydlet zdarma v krásném domě v zahraničí? Cestovatelský sen. Může se vám splnit, pokud využijete tzv. housesitting. Majitelé domů často hledají spolehlivé hlídače (housesitters), kteří se postarají o dům, když budou na cestách. Bydlení zdarma nabízejí za spolehlivou starost o dům, zahradu, a často i zvířata. V nabídce můžete najít byty v centrech světových metropolí i vily v přírodě nebo s výhledem na moře. Chcete být housesitter? Vyplňte profil na jednom ze serverů, odpovězte na nabídky, projděte online pohovorem – a můžete začít balit!

Tip

Předem se majitelů pořádně vyptejte na zvláštnosti domu a vaše povinnosti. Mohli byste být zklamaní podobně jako jeden uživatel Redditu. Když našel v domě nepořádek, rozhodl se uklidit a vyprat. Majitelé úklid neocenili – vynadali mu, že se jim hrabal ve věcech. 

Couchsurfing si někteří pletou s Tinderem 

Chcete spát přímo u někoho na gauči? Legendární Couchsurfing nabízí ubytování zdarma po celém světě. Stačí se za malý poplatek zaregistrovat na platformě a vybrat si, kam chcete jet. S majitelem bytu se rozhodně setkáte: správný hostitel by se vám měl věnovat, ukázat vám město a místní zvyky. 

Tip

Někteří uživatelé využívají portály jako levnou seznamku. Hostitele si proto raději předem prověřte. Kromě couchsurfingu můžete využít i podobné aplikace, třeba Bewelcome.

Americký sen s Work and Travel USA

Pracovat a bydlet v jiné zemi, to jsou zážitky k nezaplacení. Do USA se můžete vydat jako student přes program Work and Travel. Získáte legální možnost pracovat v USA (J-1 vízum je platné od května do října). Za vydělané peníze pak můžete 30 dnů cestovat po státech.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

V nabídce jsou různé lokality i zaměstnání, od plavčíka po hotelovou obsluhu. Vyřiďte si mezinárodní řidičák, může se hodit! Podmínkou účasti je studium a věk. Pobyt vám v ČR zprostředkuje jedna z mnoha agentur. Vyberte si práci, ve které budete v úzkém kontaktu s místními. Jinak hrozí, že se od kolegů naučíte spíš polsky nebo španělsky. 

Jako au pair nahlédnete do života rodiny

Pokud milujete děti, zkuste cestovat do zahraničí jako au pair. Bydlení s rodinou posune váš jazyk na úplně jinou úroveň, naučíte se hovorové výrazy a poznáte místní život. Na oplátku se budete starat o děti, vodit je do školy, a někdy také vařit nebo uklízet. Rodina vám kromě bydlení a stravy obvykle nabídne kapesné nebo zaplatí jazykové kurzy.

Náš tip

Sbalte si i mezinárodní řidičák. Mnoho rodin požaduje rozvážení dětí do školy a do kroužků. Navíc si doporučujeme sjednat cestovní pojištění na míru, které kryje i škody v domácnosti a při práci s dětmi.

Nevěřte fotkám nomádů z pláže 

Pokud máte práci, ke které stačí připojení k internetu, můžete zkusit pár týdnů jako digitální nomád. Stačí najít místo, vyřídit vízum a vyrazit. Nevěřte ale tomu, že vám půjde práce z pláže. Většina nomádů chodí do místních coworků nebo kaváren s dobrým připojením. Při troše štěstí tam potkáte cestovatele z celého světa. Před cestou zvažte časový posun, podmínky víza a cenovou hladinu v dané zemi.

Užitečné rady

Přečtěte si, na co byste neměli zapomenout před odjezdem na dovolenou.

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.