Blog
Cestování
Kreditka před cz vlajkou

Státní půjčka pro mladé rodiny: Jak na ni?

09. prosince 2019|Vendula Flassig Vrablová|

Mladé rodiny to v dnešní době nemají ani trochu jednoduché. Pokud se jeden z rodičů nenarodí se „zlatou lžičkou v puse,“ nemá štěstí na opravdu dobře placené povolání, byt nedostane nebo nezdědí po předcích, bude rodina aktivně řešit, jak to s bydlením udělat. Na hypotéky mladé rodiny s dětmi často nedosáhnou a život v podnájmu pro řadu z nich není zrovna dvakrát lákavý. Naštěstí existují i další alternativy. Jednou z nich je například půjčka pro mladé rodiny poskytovaná státem.

O státní půjčku pro mladé mohou žádat rodiny od srpna 2018. O jeho spuštění se zasloužil Státní fond podpory investic, díky němuž mohou mladé rodiny získat zvýhodněnou půjčku na nové bydlení nebo rekonstrukci. Zatímco podmínky získání a financování státní půjčky byly až do minulého roku poměrně nevýhodné, letos se toho mnoho změnilo a půjčka se tak stala pro řadu rodin velice atraktivní.

Základní podmínky státní půjčky pro mladé rodiny:

  • Žadateli musí být mladší 36 let (stačí, pokud podmínku splňuje jeden z páru)

  • Pár musí být v manželském svazku nebo registrovaném partnerství

  • O půjčku může žádat i jednotlivec, který má v péči dítě navštěvující základní školu (do věku 15 let)

  • Žadatelé musí být majiteli rekonstruované nemovitosti (u půjčky na její rekonstrukci)

  • Pokud chce žadatel získat půjčku na koupi nebo výstavbu nové nemovitosti, nesmí žádnou vlastnit

Další specifika státní půjčky pro mladé

Na rozdíl od klasické bankovní hypotéky, kterou můžete splácet až 40 let, nesmí délka státní půjčky na pořízení nemovitosti přesáhnout 20 let, respektive 10 let pokud si půjčujete na rekonstrukci bydlení. Výjimku tvoří pouze vážné rodinné události, které mají negativní vliv na rodinný rozpočet.

Od roku 2020 je sazba fixována na 1 %, což ze státní půjčky udělalo výhodný produkt srovnatelný s hypotečním úvěrem, na který řada mladých rodin nemá šanci dosáhnout. Sazbu si navíc můžete zafixovat na dobu pěti let.

Dalším benefitem státní půjčky je i odpuštění poplatků za správu a vedení úvěru, navíc je zdarma i odborná pomoc nebo případné konzultace se zaměstnanci Státního fondu rozvoje bydlení. Bez poplatku jsou rovněž i mimořádné splátky nebo předčasné splacení.

Kolik finančních prostředků můžete získat?

  • Minimálně 30 000 Kč a maximálně 300 000 Kč na modernizaci bydlení

  • Maximálně 1 200 000 Kč na koupi bytu, maximálně však 80 % ceny sjednané

  • Maximálně 2 000 000 Kč na pořízení rodinného domu (výstavbou), nejvýše však 80 % skutečných nákladů na výstavbu – případně koupí, nejvýše však 80 % ceny sjednané, a to včetně ceny pozemku

Další možnosti, pokud státní půjčku nezískáte

Pokud nesplňujete podmínky schválení státní půjčky pro mladé rodiny, nezoufejte. Řada bank i nebankovních společností vám dokáže nabídnout zajímavé produkty, prostřednictvím kterých můžete snadno rekonstruovat stávající bydlení nebo částečně financovat koupit či stavbu toho nového.

U větších výdajů se ale pravděpodobně bez hypotéky neobejdete. Vzhledem k současné situaci ale ČNB zmírnila její (pro řadu žadatelů limitující) podmínky a průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů se znovu po letech řítí ke svému minimu. Proto je dobré možnost hypotéky minimálně zvážit.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).