Cestovní pojištění – srovnání cen

Půjčka pro začínající podnikatele

Přestal vás bavit korporátní styl pracovního života? Máte dobrý nápad a chuť podnikat? Nebo jednoduše chcete rozvířit tuzemské či zahraniční podnikatelské prostředí a stát se nezávislým? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, pak pravděpodobně budete řešit, jakým způsobem získat potřebný kapitál do začátku. Na rozdíl od klasických podnikatelských úvěrů, u kterých banka nebo nebankovní poskytovatel prověřuje nejen platební morálku žadatele, ale také historii firmy, u půjček pro začínající podnikatele není co prověřovat. Jak tedy fungují?

Půjčka pro začínající podnikatele od banky i nebankovní instituce

Podnikatelé, kteří nevlastní firmu minimálně dva roky, mají ve většině bank problém podnikatelskou půjčku získat. I v téhle oblasti ale existují výjimky, které pokrývá půjčka pro začínající podnikatele. Některé banky totiž dokážou poskytnout peníze začínajícím podnikatelům, kteří u nich mají vedený svůj běžný účet alespoň po dobu několika měsíců (zpravidla půl roku). V takovém případě je ale potřeba počítat s rizikem, které tímto úvěrováním banky podstupují a s ním souvisejícími vyššími úroky.

Jistou alternativou jsou nebankovní poskytovatelé. Ty zpravidla zajímá pouze to, zda je žadatel plnoletý, má bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky a pravidelný příjem. Podmínkou bývá také nutnost vlastnit živnostenské oprávnění, které ale takového podnikatele zbavuje „zákonné ochrany,“ týkající se klasických spotřebitelů (=fyzických osob). Při výběru vhodného poskytovatele podnikatelské půjčky je proto nezbytně nutné oslovovat pouze známé a ověřené společnosti s dobrými referencemi a recenzemi, které dohledáte třeba v internetových fórech a diskuzích.

porovnání půjček

Zajímavou alternativou je americká hypotéka

Kromě klasických podnikatelských úvěrů se může jevit jako zajímavá alternativa také americká hypotéka. V čem spočívá její kouzlo? Nejde vlastně o klasickou hypotéku určenou na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci bydlení, nýbrž o bezúčelovou půjčku o větším objemu, kterou můžete použít na cokoli uznáte za vhodné. 

Mezi největší přednosti americké hypotéky patří nepochybně téměř nulová byrokracie a administrativa, krátký a nenáročný proces schvalování a možnost půjčit si větší objemy finančních prostředků. Nevýhodou je vyšší úrok, stejně jako nutnost ručit za závazek vhodnou nemovitostí. Tou může být jak byt, dům, tak třeba rekreační chata, kterou je možno obývat celoročně nebo nemovitost ve vlastnictví třetí osoby (abyste ji mohli zastavit, je pochopitelně potřeba její souhlas).

Půjčka pro začínající podnikatele může být výhodná

Ačkoli se zdá, že banky i nebankovní instituce hází začínajícím podnikatelům klacky pod nohy, ve skutečnosti to tak rozhodně není. Půjčovat podnikatelům, kteří vlastní nově založenou firmu bez historie, je pro banky i nebankovní poskytovatele velmi rizikové. Riziko se pak odráží v náročných podmínkách schválení žádosti, stejně jako ve výši úroků.

I přesto ale můžete získat půjčku pro začínající podnikatele výhodně. Prvním krokem je porovnat mezi sebou nabídky ověřených společností, s čímž vám pomohou praktické kalkulačky a srovnávače. Některé společnosti navíc nabízí možnost získat první úvěr pro začínající podnikatele zdarma. Podmínkou samozřejmě je, že musí jít o vaši první půjčku u vybrané společnosti a peníze musíte vrátit v předem dohodnutém termínu. Pokud podmínky splníte, můžete získat půjčku s nulovým úrokem a bez poplatků. 

Před samotným podpisem smlouvy o podnikatelské půjčce se důkladně seznamte s jejím obsahem, a pokud něčemu nerozumíte, získat, případně si smlouvu vyžádat k domácímu pročtení. Pamatujte, že svým podpisem stvrzujete souhlas s obsahem smlouvy a berete na vědomí případné sankce za její porušení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2