žádání o hypotéku

Příjem z práce na dohodu: Uzná ho banka v žádosti o hypotéku?

Se zařizováním hypotečního úvěru je spojena poměrně náročná byrokracie. Nechybí ani hromady papírování a dokládání nejrůznějších dokumentů. Stěžejní informací je pro poskytovatele hypotéky samozřejmě výše a pravidelnost vašeho příjmu. A právě u této podmínky značná část žadatelů pohoří. Jaké příjmy poskytovatel hypotéky uznává a jak je to s dohodami? Čtěte dál a dozvíte se to.

Logický krok poskytovatele hypotéky

Dobrá bonita je jednou z podmínek poskytnutí hypotéky. Banky i některé nebankovní domy, které hypotéku poskytují, tak celkem logicky zkoumají příjmy, ale i výdaje žadatele. Poskytovatel hypotéky chce totiž předejít tomu, aby se klient dostal do situace, kdy nemá na splátky úvěru. Nemovitost by totiž musel prodat a to s celkem výraznou ztrátou. Jelikož banka o podobné problémy nestojí, doložení příjmů klienta se stalo nezbytnou součástí procesu při zřizování hypotéky. Jaké příjmy patří mezi ty uznatelné a se kterými je to tak trochu „na hraně“?

Příjmy ze zaměstnání

Poskytovatele hypotéky zajímají v první řadě vaše příjmy ze zaměstnání. V drtivé většině případů je bude chtít doložit prostřednictvím potvrzení od zaměstnavatele v délce tří měsíců. Při dokládání příjmů se banka zajímá o čistou mzdu před odečtením položek, jakými jsou například příspěvky na penzijní připojištění nebo stravenky. Suma tudíž může být často vyšší než ta, se kterou se setkáváte na své výplatní pásce.

 • Měli byste vědět: Potvrzení o výši příjmů má platnost 30 až 60 dní od data jeho vystavení!

Ani pravidelný a dostatečný příjem ale nemusí být výhrou a zárukou poskytnutí hypotéky. Pokud se žadatel nachází ve výpovědní nebo zkušební lhůtě, banka jeho žádost s největší pravděpodobností zamítne. Problémem může být také pracovní smlouva na dobu určitou. V ideálním případě by smlouva měla mít platnost minimálně jeden rok.

Jak je to s dohodami?

A co taková práce na dohodu? Patří mezi uznatelné příjmy? U „dohod“ je situace maličko komplikovanější a nejistá. Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti, která se liší od neuznatelné dohody o provedení práce zejména tím, že se z ní odvádí zdravotní a sociální pojištění, máte šanci u zřizování hypotéky uspět. Vždy ale musíte poskytovateli hypotéky doložit pravidelnost a stabilitu tohoto příjmu. Pamatujte ale na to, že dohodu o pracovní činnosti akceptuje jen zlomek bankovních institucí, a většinou si za její uznání zaplatíte.

Jaké další příjmy poskytovatel hypotéky uzná?

Do ostatních uznatelných příjmů lze zahrnout rodičovské příspěvky a doživotní renty. Dále také mnohými opomíjené alimenty, (3 000 až 4 000 Kč měsíčně za jedno vyživované dítě), odměny pěstounů nebo honoráře. U těchto příjmů je ale potřeba opět doložit jejich stabilitu (musí chodit nepřetržitě alespoň po dobu 12 měsíců). Jako uznatelné příjmy banky uznávají i cestovní náhrady, ale opět pouze jejich část.

U těchto příjmů máte smůlu

Existují ale pochopitelně také příjmy, které banka nebo nebankovní poskytovatel nebere v potaz. Při vyřizování žádosti o hypotéku vám proto nepomůžou. Do těchto neuznatelných příjmů patří například některé sociální dávky, jako je částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení.

Co dělat, pokud na hypotéku ani tak nedosáhnete?

Pokud je vaše bonita nízká, je možno o hypotéku žádat společně se spolužadatelem. Bohužel, někdy při žádosti o hypotéku nestačí ani společný příjem partnerů a banky žádají dalšího ručitele. Jedná se většinou o některého z rodičů žadatelů o hypotéku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
  15. května 2024|Jana Březinová
  Úrokové sazby hypoték 2024

  Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.