Cestovní pojištění – srovnání cen

Zařizování hypotečního úvěru

Se zařizováním hypotečního úvěru je spojena poměrně náročná byrokracie. Nechybí ani hromady papírování a dokládání nejrůznějších dokumentů. Stěžejní informací je pro poskytovatele hypotéky samozřejmě výše a pravidelnost vašeho příjmu. A právě u této podmínky značná část žadatelů pohoří. Jaké příjmy poskytovatel hypotéky uznává a jak je to s dohodami? Čtěte dál a dozvíte se to.

Logický krok poskytovatele hypotéky

Dobrá bonita je jednou z podmínek poskytnutí hypotéky. Banky i některé nebankovní domy, které hypotéku poskytují, tak celkem logicky zkoumají příjmy, ale i výdaje žadatele. Poskytovatel hypotéky chce totiž předejít tomu, aby se klient dostal do situace, kdy nemá na splátky úvěru. Nemovitost by totiž musel prodat a to s celkem výraznou ztrátou. Jelikož banka o podobné problémy nestojí, doložení příjmů klienta se stalo nezbytnou součástí procesu při zřizování hypotéky. Jaké příjmy patří mezi ty uznatelné a se kterými je to tak trochu „na hraně“?

Spočítat novou hypotéku

Příjmy ze zaměstnání

Poskytovatele hypotéky zajímají v první řadě vaše příjmy ze zaměstnání. V drtivé většině případů je bude chtít doložit prostřednictvím potvrzení od zaměstnavatele v délce tří měsíců. Při dokládání příjmů se banka zajímá o čistou mzdu před odečtením položek, jakými jsou například příspěvky na penzijní připojištění nebo stravenky. Suma tudíž může být často vyšší než ta, se kterou se setkáváte na své výplatní pásce.

  • Měli byste vědět: Potvrzení o výši příjmů má platnost 30 až 60 dní od data jeho vystavení!

Ani pravidelný a dostatečný příjem ale nemusí být výhrou a zárukou poskytnutí hypotéky. Pokud se žadatel nachází ve výpovědní nebo zkušební lhůtě, banka jeho žádost s největší pravděpodobností zamítne. Problémem může být také pracovní smlouva na dobu určitou. V ideálním případě by smlouva měla mít platnost minimálně jeden rok.

Jak je to s dohodami?

A co taková práce na dohodu? Patří mezi uznatelné příjmy? U „dohod“ je situace maličko komplikovanější a nejistá. Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti, která se liší od neuznatelné dohody o provedení práce zejména tím, že se z ní odvádí zdravotní a sociální pojištění, máte šanci u zřizování hypotéky uspět. Vždy ale musíte poskytovateli hypotéky doložit pravidelnost a stabilitu tohoto příjmu. Pamatujte ale na to, že dohodu o pracovní činnosti akceptuje jen zlomek bankovních institucí, a většinou si za její uznání zaplatíte.

Jaké další příjmy poskytovatel hypotéky uzná?

Do ostatních uznatelných příjmů lze zahrnout rodičovské příspěvky a doživotní renty. Dále také mnohými opomíjené alimenty, (3 000 až 4 000 Kč měsíčně za jedno vyživované dítě), odměny pěstounů nebo honoráře. U těchto příjmů je ale potřeba opět doložit jejich stabilitu (musí chodit nepřetržitě alespoň po dobu 12 měsíců). Jako uznatelné příjmy banky uznávají i cestovní náhrady, ale opět pouze jejich část.

U těchto příjmů máte smůlu

Existují ale pochopitelně také příjmy, které banka nebo nebankovní poskytovatel nebere v potaz. Při vyřizování žádosti o hypotéku vám proto nepomůžou. Do těchto neuznatelných příjmů patří například některé sociální dávky, jako je částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení

Co dělat, pokud na hypotéku ani tak nedosáhnete?

Pokud je vaše bonita nízká, je možno o hypotéku žádat společně se spolužadatelem. Bohužel, někdy při žádosti o hypotéku nestačí ani společný příjem partnerů a banky žádají dalšího ručitele. Jedná se většinou o některého z rodičů žadatelů o hypotéku.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2