Blog
Energie
solarni-panely-strecha-domu

Ostrovní fotovoltaika: Kdo ji využije?

28. srpna 2020|Jana Březinová|

Ostrovní fotovoltaická elektrárna patří k méně oblíbeným typům solárních elektráren, ale ve specifických případech se její pořízení vyplatí. Poskytuje zcela nezávislý zdroj elektrické energie. Jak ostrovní fotovoltaika funguje a kdo ji nejlépe využije pro výrobu vlastní elektřiny?

Jak ostrovní fotovoltaická elektrárna funguje?

Na střechu rodinného domu se instalují tři druhy fotovoltaických elektráren:

  • síťová (on-grid),

  • ostrovní (off-grid),

  • hybridní.

Zatímco síťová a hybridní řešení mají připojení k distribuční síti, ostrovní (nazývána také off-grid) elektrárna funguje zcela samostatně a nezávisle. Ostrovní elektrárna není vůbec připojena k distribuční síti. Je tvořena systémem fotovoltaických panelů, které vyrábí elektřinu a její přebytky ukládají do akumulátorů. Z nich poté domácnost čerpá elektrickou energii v časech, kdy elektrárna ze slunce nevyrábí.

Ve většině domácností je nejnižší spotřeba elektřiny během dne, kdy jsou obyvatelé domu v práci nebo ve škole. Právě v tyto časy však fotovoltaická elektrárna vyrábí na maximum – sluneční svit má největší intenzitu. Ostrovní elektrárna uloží v této době přebytky elektrické energie do baterií. Naopak ve večerních hodinách, kdy se spotřebovává elektřina na svícení nebo provoz domácích spotřebičů, už solární elektrárna nevyrábí. V tu chvíli se energie vezme z akumulátorů, které se v denních hodinách dobily.

Porovnat ceny elektřiny

Když chcete být 100 % soběstační

Ostrovní fotovoltaická elektrárna se hodí především pro domácnosti, které chtějí být stoprocentně soběstačné. Jelikož nemá ostrovní řešení žádné připojení k distribuční síti, nemusíte se obávat výpadku elektrického proudu nebo rozsáhlého blackoutu. Svoji elektřinu si vždy budete schopni vyrobit, pokud bude svítit slunce.

Ale i během zatažených dnů zvládne solární elektrárna vyrobit alespoň nějaké množství elektrické energie. S pokrytím nedostatečné výroby během nepěkného počasí nebo v zimních měsících, kdy je intenzita slunečního svitu nižší, vám pomůže elektrocentrála. Pokud si tedy pořídíte například dieselový agregát, stačí se zásobit palivem a můžete fungovat zcela nezávisle na elektrické distribuční síti.

Chráníte se před rostoucími cenami elektřiny

Dalším případem, kdy se vyplatí pořízení ostrovní fotovoltaické elektrárny, je pro ochranu před stoupajícími cenami elektřiny. Jestliže se vám při pohledu na rostoucí faktury za elektřinu dělá špatně, můžete uvažovat o investici právě do ostrovního systému. Off-grid elektrárna funguje zcela nezávisle na distribuční síti, a proto neplatíte žádné poplatky za odběr ani přenos elektřiny. Do budoucna se navíc očekává, že ceny elektřiny budou nadále stoupat.

Náhrada za drahou elektrickou přípojku

Uvažujete o pořízení nebo postavení domečku někde na samotě? I v malé České republice najdete oblasti, kde neexistuje připojení k elektrické síti. Vybudování elektrické přípojky pak může vycházet velmi draho a pojí se s nemalými byrokratickými překážkami. Jestliže se chcete vyhnout obíhání úřadů s žádostí o vybudování elektrické přípojky, což se často pojí s nejistým výsledkem, může pro vás být pořízení ostrovní fotovoltaické elektrárny ideálním řešením.

Koupě vlastní ostrovní elektrárny navíc často představuje i levnější variantu. Cena záleží především na velikosti akumulačního systému. Čím je jeho kapacita větší, tím bude elektrárna dražší. Cenovým kompromisem může být maximální úspora elektřiny v domácnosti, například díky vaření na plynu – tím pádem vám postačí menší kapacita akumulátorů. Velkou nevýhodou však je, že při pořízení ostrovní fotovoltaiky nedosáhnete na dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).