Blog
Půjčky a úvěry
Hromada eur

Nízké příjmy nebo vysoká půjčka a další situace, kdy musíte při půjčce ručit

16. prosince 2019|Vendula Flassig Vrablová|

Potřebujete půjčit větší obnos finančních prostředků na vybavení bytu či domu? Nebo plánujete nákup nového či ojetého plechového miláčka. Ať už míříte pro půjčku do banky nebo k nebankovnímu poskytovateli, měli byste počítat s tím, že po vás bude věřitel požadovat ručitele. Jakých situací se to týká?

Máte nízké a nepravidelné příjmy

Aby vám mohla banka nebo nebankovní společnost půjčku poskytnout, potřebuje, abyste se prokázali pravidelným a dostatečným příjmem. Bohužel „dostatečný příjem“ posuzuje každý věřitel jinak. Některému může stačit, když vám na účet přijde dvacet tisíc, jiný vám půjčku neposkytne ani s padesáti. Vše samozřejmě závisí na vaší bonitě, ale i finanční minulosti nebo pravidelnosti příjmů. Pokud je váš příjem nízký nebo nepravidelný, je jediným způsobem, jak půjčku získat, ručitel.

  • Náš tip: Některé společnosti nabízí půjčky bez doložení příjmů. V takovém případě nepotřebujete potvrzení od zaměstnavatele.

Mám zájem o půjčku

Chcete si půjčit větší částku

Pár tisícovek do další výplaty si půjčíte i bez toho, abyste za ně museli ručit. U vyšších částek ale už může být ručitel vyžadován. Půjčka s ručitelem by vám na druhou stranu neměla působit zbytečné starosti a komplikace. Může být poskytnuta jako půjčka krátkodobá i dlouhodobá (často její poskytovatel nenahlíží ani do registrů dlužníků). Ručitel v tomhle případě pouze podepíše, že zodpovídá za vaše závazky a většinou s ním nic specifického už řešit nemusíte. Je však dobré splátky odvádět včas a držet ho v obraze, protože v případě vašeho nesplácení, může jít i o jeho závazky.

Jste v pokročilejším věku

Ručitel může být u některých poskytovatelů půjček vyžadován také v případě, že je osoba žadatele v pokročilejším věku (často 60 let a výše). Pokud do zmíněné věkové skupiny spadáte, můžete podmínku obejít sjednáním vícero menších půjček u několika poskytovatelů. Na druhou stranu počítejte s tím, že poskytovatelé se o vašich závazcích vzájemně dozvědí a mohou na vás nahlížet jako na předluženého žadatele.

Nemáte ručitele? Poohlédněte se po půjčce bez ručení

Pokud ručitele neseženete nebo nikoho svým závazkem nechcete obtěžovat, poohlédněte se po poskytovatelích, v jejichž portfoliích se nachází půjčka bez ručení. Zpravidla půjde o nižší částky, které vám věřitel zapůjčí za předpokladu, že se prokážete pravidelným a dostatečným příjmem. Tento produkt nabízí jak banky, tak nebankovní společnosti. Některé navíc nenahlíží do registrů a nepožadují doložit příjem potvrzením od zaměstnavatele.

Bonusový tip závěrem

Pokud nevíte, kterou nabídku vybrat, porovnejte je mezi sebou skrze praktické online srovnávače a nezávislé kalkulačky. Při finálním výběru se zaměřujte nejen na výši úroku, ale především hodnotu RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost. Závazek si vždy sjednávejte pouze u známých a ověřených společností, k nimž dohledáte větší množství pozitivních recenzí a hodnocení reálných klientů.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).