Blog
Cestování
Nespoléhejte se jen na Evropský průkaz pojištěnce.

Nespoléhejte se jen na Evropský průkaz pojištěnce.

02. ledna 2018|Monika Šaríková|

Ten by měl vlastnit každý člověk, který má v naší zemi sjednané zákonné zdravotní pojištění . V tuzemsku se jedná o velmi důležitou kartu, kterou se prokážeme u lékaře a máme jistotu bezplatné zdravotní péče. V zahraničí už takové jistoty mít nemusíme. Podívejme se společně na to, proč na daný průkaz mimo naši zemi raději nespoléhat.

Hrazení nákladů jenom ve výši, jaká je obvyklá u nás


Pokud se daným průkazem identifikujeme u zahraničních lékařů, může to znamenat, že případný zákrok a ošetření bude fakturováno naší pojišťovně. Zde ale pozor na to, že je vše hrazeno jenom v té výši, jaká je obvyklá u nás. A mezi jednotlivými zákroky v Německu či Rakousku, v porovnání s Českou republikou, mohou být ceny výrazně rozdílné. A co s daným nedoplatkem? Ten samozřejmě hradíte vy.


Rozhodně neplatí všude


Už samotný název jasně ukazuje, kde Evropský průkaz pojištěnce vlastně platí. Je to jenom Evropská unie, konkrétně tedy Evropa, kde nám alespoň trochu pomůže - viz odstavec výše. Pokud jedeme do zemí jiných, je nám už v podstatě k ničemu. Může se jednat o oblíbenou destinaci jako Egypt, ale i cestu do USA, za poznáním, nebo za prací. Zde daný průkaz nevyužijeme vůbec.


Jaká je jeho náhrada?


Ptáte se, čím je správné ho nahradit? Je to takzvané cestovní pojištění, které je dobrovolnou, ale velmi dobrou pojistkou. A to třeba proto, že může nabídnout:

  • Pojištění léčebných výloh

  • Pojištění zavazadel

  • Asistenční služby


Kromě této volby je samozřejmě možné nastavit si i správné limity pojistného krytí. Zde platí, že čím jsou vyšší, tím více jistot máme a tím méně se bojíme o to, že by snad peníze nepokryly jednotlivé zdravotní zákroky, ale i nutné převozy, nebo samotnou medikaci. Po sjednání dané pojistky už stačí mít jenom informativní kartičku pojišťovny, kde je uvedeno jak číslo naší smlouvy, tak hlavně telefonní spojení na konkrétní pojišťovnu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).