Blog
Pojištění vozu
Elektronické dálniční známky

Nejčastější připojištění k povinnému ručení - 1. díl

10. února 2020|Monika Šaríková|

Pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, nebo jinak také povinné ručení, musí mít uzavřena všechna auta. Přesněji řečeno všechna auta, která mají přidělenou registrační značku, technický průkaz a jsou používána na veřejných komunikacích.

Uzavřít toto pojištění musí buď vlastník nebo spoluvlastník daného tuzemského vozidla.

Porovnat povinné ručení

Zákon nařizuje minimální limity

Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla stanovuje, že si ve výše uvedených případech musíte sjednat povinné ručení. Udává také minimální povinné limity pojistného plnění, a to 35 000 000 Kč pro případ škody na majetku a 35 000 000 Kč pro případ újmy na zdraví či ušlého zisku. Často se ale spíše setkáte s jednodušším označením limitů formou 35/35. Každá pojišťovna ale nabízí kromě základního limitu i vyšší pojistné limity. Ty se pohybují v pásmu okolo částek 70/70, případně 100/100. Vybrané pojišťovny pak nabízejí i neomezené krytí v rámci pojistného plnění.

Toto pojištění ale cílí na osobu, jíž způsobíte škodu, nikoli na vás jako pojištěného. Vás standardně toto pojištění nijak nechrání. Abyste pokryli i vaše škody, máte dvě varianty. Buď si sjednat havarijní pojištění, nebo si sjednat připojištění k povinnému ručení. Ta už se vztahují na vaše vozidlo.

Cenu povinného ručení nikdy nejde dopředu určit s přesností. Odvíjí se totiž od druhu vozidla, vašeho věku, místa bydliště, poštu měsíců bezeškodního průběhu, ale i dalších kriterií, jako například počtu naježděných kilometrů. Cena se navíc u jednotlivých pojišťoven liší i o několik tisíc.

Připojištění je navíc celá řada.

Úrazové pojištění

Jedním z možných připojištění, které si k povinnému ručení můžete sjednat, je úrazové pojištění. To se může vztahovat buď pouze na řidiče, nebo i na spolucestující. O tom je potřeba se včas informovat.

V tomto případě získáte pojistné plnění ve chvíli, kdy následkem nehody utrpíte úraz, budete muset v důsledku úrazu pobýt v nemocnici, případně pokud vy nebo spolucestující v důsledku úrazu zemřete.

U tohoto pojištění se můžete setkat i s názvem pojištění sedadel.

Pojištění pracovní neschopnosti

Další možností je pojištění pracovní neschopnosti či hospitalizace po dopravní nehodě. V takovém případě vám pojišťovna vyplatí domluvené denní dávky odškodného po dobu, co budete v pracovní neschopnosti.

Povinné ručení musíte mít sjednané alespoň v zákonem stanovené variantě. Za jízdu bez povinného ručení jinak můžete dostat pokutu až 40 000 Kč. Kromě toho, pokud způsobíte nehodu, budete ji muset uhradit z vlastní kapsy. Zákon sice stanoví, že po vás Česká kancelář pojistitelů může vymáhat maximálně 300 000 Kč, aby náhrada škody neměla na váš život zničující sociální důsledky, ale i tak rozhodně nejde o nic příjemného.

Doplňkové pojištění skel

Připojistit si také můžete skla, a to buď jen čelní sklo, nebo všechna výhledová skla. Kryta jsou pak proti havárii, odcizení, přírodním živlům či vandalismu. Pokud je pak výměna skla podmíněna i výměnou nejrůznějších rámečků apod., zaplatí pojišťovna i tyto náklady.

Nezapomeňte pojistnou událost nahlásit i na policii. Bez protokolu z policie se pojišťovna k proplacení škody může stavět odmítavě.

Cestujete do zahraničí? Vůz si připojistěte

Při cestě do zahraničí si pak řada cestovatelů sjednává i připojištění do zahraničí. V rámci něj pak dostanete 24hodinový servis v českém jazyce či příjezd a práci mechanika, ale často jen po omezenou dobu, například jedné hodiny.

Pokud je možné vozidlo opravit do několika dnů, zaplatí vám pojišťovna i ubytování v hotelu, a to nejen pro vás, ale i spolucestujícím.

Součástí pojištění bývá i odtah vozidla do autoservisu, ale opět jen do určitého počtu kilometrů, například do 50 km či 100 km. Pokud se auto nepodaří opravit, máte v ceně i odtah do místa bydliště, ale opět je to omezeno počtem kilometrů. V tomto případě nejčastěji do 3000 km.

Zajistit vám ale mohou i náhradní vozidlo, náhradního řidiče, telefonické tlumočení, hotovost nebo úschovu nepojízdného vozu.

V následujícím článku se podíváme na další připojištění, které je možné si k povinnému ručení sjednat.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).