Blog
Pojištění vozu
Elektronické dálniční známky

Nejčastější připojištění k povinnému ručení - 2. díl

11. února 2020|Monika Šaríková|

V minulém článku jsme si probrali některá připojištění, která si můžete sjednat k povinnému ručení. Nyní zmíníme několik dalších.

Pojištění GAP

Pod pojištěním GAP se skrývá pojištění vozu proti ztrátě hodnoty. Každé auto po koupi časem ztrácí svou hodnotu. Pokud dojde na vašem vozidle k totální škodě, pojišťovna vám s tímto pojištěním vyplatí cenu, za kterou jste vůz pořídili.

Bez tohoto pojištění by vám pojišťovna vyplatila aktuální tržní cenu vozidla před pojistnou událostí.

Porovnat povinné ručení

Připojištění proti živlům

Dále máte možnost se připojistit proti působení přírodních živlů. Pojištění vám pak kryje poškození vozidla požárem, povodní, záplavami, úderem blesku, vichřicí, krupobitím, sesuvem půdy, zřícením skály, lavinou, sněhem, pádem stromů atd.

U přírodních živlů pojišťovny rády slovíčkaří. Můžete se tak setkat například s tím, že pro případ pádu stromů je vaše auto pojištěno jen v případě, že je to způsobeno přírodou a gravitací, nikoli jako přímý důsledek lidské činnosti. Pokud by tedy dřevorubec pokácel strom a ten vám spadl na auto, do pojištění taková událost nespadá.

Poškození auta zvířetem

Připojištění si můžete sjednat i pro případ, že vám auto poškodí zvířata. Nejčastěji do tohoto pojištění spadá tzv. střet se zvířetem a okus.

Střetem se myslí, když nešťastnou náhodou zvíře srazíte, což bývá v určitých ročních období poměrně častou dopravní nehodou. Těchto nehod přibývá například se změnou letního a zimního času. Nejčastěji dochází ke sražení srn a divokých prasat.

Okusem se pak myslí situace, kdy vám zvířata překousají elektroinstalaci nebo brzdové či chladící soustavy. Toto je typické chování kun.

Pojištění asistenčních služeb

Pojistit si můžete i asistenční služby. V rámci každého povinného ručení jsou pochopitelně zahrnuty alespoň základní asistenční služby. Za příplatek si ale můžete sjednat rozšířenou verzi. Když pak dojde k poruše auta, nehodě, poškození vozu například vandalismem a nebo k odcizení vozu, poskytne vám pojišťovna následující servis.

Pojištění zahrnuje technickou konzultaci po telefonu, opravu a odtažení vozu dle toho, co je potřeba, poskytnutí náhradního vozidla a nebo zajištění náhradní dopravy.

Myslete i na svá zavazadla

Stejně jako v rámci cestovního pojištění, i u povinného ručení si můžete připojistit zavazadla. V tomto případě jsou kryta pro případ poškození při havárii, ale i pro případ odcizení.

Do pojištění je možné zahrnout zavazadla a věci osobní spotřeby.

Kdo zaplatí autosedačky?

Jedním ze sjednávaných připojištění je také připojištění autosedaček. Pojištění kryje jejich zničení při nehodě, ale také jejich krádež, kdy se vaše autosedačky zalíbí nějakému zloději. V takových případech pojišťovny vyplácejí i plnou cenu nové sedačky.

Porucha autodílů

Některé pojišťovny nabízejí i krytí proti poruše autodílů. V praxi funguje tak, že pokud se vám poškodí nějaká součástka v autě, pojišťovna plní a zaplatí opravu. V tomto případě jde o mechanické poškození vlivem používání, nikoli následkem nehody či vnějšího poškození.

Toto pojištění má ale často řadu podmínek. Jedna z nich může být na stáří vozu, kdy si pojišťovna určí, že toto pojištění sjedná jen pro auta do určitého stáří, například 10 let. Další podmínka bývá na nájezd kilometrů, kdy pojišťovna kryje toto poškození jen do nájezdu 250 000 kilometrů.

Někdy jsou připojištění součástí dražších balíčků

Variant připojištění je celá řada a zcela jistě jsme tu nevyjmenovali všechny. Při sjednávání povinného ručení si navíc možná nemusíte sjednávat tato připojištění každé zvlášť. Pojišťovny nabízejí balíčky služeb, kdy k vyššímu limitu pojistného krytí než základní zákonem stanovené, přidávají jako bonus některá ze zmíněných připojištění.

Může se vám tak vyplatit si služby sjednat v balíčku, než samostatně.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).