Manželé na schůzce o hypotéce

Navýšení hypotéky: Jak na to, abyste si vybrali dobře a proces absolvovali bez zbytečných komplikací?

Ceny stavebních materiálů letí vzhůru. A ani do budoucna nemá být situace dle odborníků jiná. Důvodů, proč potřebujete navýšit hypoteční úvěr, navíc může být celá řada. V průběhu let se vám totiž může rozrůst rodina, změníte vkus i nároky na bydlení nebo jednoduše zjistíte, že staré kalkulace nejsou vzhledem ke dražšímu materiálu použitelné. Jak hypotéku navýšit bez zbytečných komplikací a starostí navíc? Poradíme!

Hypotéku můžete navýšit 3 způsoby

Pokud zjistíte, že vám finanční prostředky ze stávající hypotéky nebudou stačit, máte celkem tři možnosti, jak hypoteční úvěr navýšit:

Možnost č. 1: Navýšení hypotéky v době refinancování

Blíží se konec fixace stávajícího hypotečního úvěru? Využijte možnost jeho refinancování a domluvte si navýšení hypotéky. Počítejte nicméně s tím, že pokud hypoteční úvěr navýšíte o více než 200 tisíc korun nebo 10 %, žádost bude banka posuzovat jako nový úvěr se všemi potřebnými doklady a požadavky.

Refinancovat svou hypotéku můžete po uplynutí doby fixace a to jak u své stávající, tak i u nové banky. Často navíc získáte nejen větší objem finančních prostředků, ale i delší/kratší dobu splatnosti nebo další výhody. K refinancování stávající hypotéky je u většiny bank potřeba doložit:

  • Odhad ceny nemovitosti

  • Doklad totožnosti

  • Aktuální potvrzení o příjmu či daňové přiznání (u podnikatelů a OSVČ)

  • Původní smlouvu o úvěru

  • Potvrzení o vyčíslení dluhu od stávající banky

  • Zástavní smlouvu

  • Fotografie nemovitosti

  • Příslib o vymazání zástavního práva

  • Výpis z katastru

Rodina se stěhuje do nového bytu

Možnost č. 2: Navýšení stávající hypotéky

Druhou možností je navýšení stávající hypotéky. Často můžete této možnosti využít ještě před vypršením fixace. Počítejte nicméně s tím, že opět budete muset projít kompletním schvalovacím procesem. Banku tak bude znovu zajímat vaše aktuální bonita, finanční minulost i hodnota zastavené nemovitosti. Výhodou této možnosti je samozřejmě skutečnost, že při žádosti o navýšení se každý případ posuzuje individuálně na základě konkrétních podmínek dané hypotéky a banky, u níž máte hypotéku vedenou. Podmínkou je v tomto případě:

  • doložení dostatečných příjmů k navýšení hypotéky,

  • bezproblémové splácení stávajícího úvěru a jiných čerpaných úvěrů (finanční minulost),

  • dostatečná cena nemovitosti poskytované do zástavy

V tomto případě je též potřeba mít na paměti, že v rámci navýšení úvěru by neměla celková výše hypotéky, resp. její nesplacené části, přesáhnout 90 % zástavní hodnoty nemovitosti.

Řada bank si navíc může za navýšení úvěru účtovat poplatek za schválení navýšení úvěru, poplatek za odhad ceny nemovitosti nebo poplatek za mimořádnou splátku (pokud má navýšení úvěru podobu refinancování původního úvěru), což může tuto možnost ve finále zcela zásadním způsobem prodražit.

Refinancování – kalkulačka a papíry

Možnost č. 3: Nová hypotéka

Posledním způsobem, jak získat peníze navíc, je sjednání nové hypotéky. Hypotéku totiž nemusíte mít pouze jednu. Abyste na další úvěr dosáhli, je potřeba se prokázat dostatečnou bonitou a vyšším příjmem. Jak vypadá tahle situace v praxi? Stávající hypotéka zůstává beze změn a vy si u stejné (nebo konkurenční) banky sjednáte nový hypoteční úvěr. Tato možnost je vhodná spíše pro ty žadatele, kteří potřebují vyšší objemy finančních prostředků. I v tomto případě musíte počítat s nutností prokázat všechny náležitosti spjaté se zcela novou žádostí.

Náš tip: Pokud vám chybí pár desítek až stovek tisíc, můžete také využít úvěr ze stavebního spoření, případně klasický spotřebitelský úvěr.

Jaká možnost je nejvýhodnější?

Finální rozhodnutí je vždy nutno přizpůsobit požadovanému objemu finančních prostředků i aktuální průměrné úrokové sazbě. Pokud jsou tedy na trhu nižší úrokové sazby, než za jaké jste si sjednávali původní hypotéku, její prosté navýšení by se vám nemuselo vyplatit.

Výhodnější proto bude požádat v bance o další hypotéku, případně využít navýšení hypotéky v době, kdy budete stávající hypotéku refinancovat. Získáte díky tomu nižší úrokovou sazbu a ušetříte na měsíčních splátkách.

Zároveň vám může nová nebo stávající banka nabídnout další úlevy a výhody. Pokud si nevíte rady, je dobré oslovit zkušeného hypotečního specialistu, který situaci namodeluje a připraví pro vás nejvýhodnější varianty řešení.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.