Hypotéky
Manželé na schůzce o hypotéce

Navýšení hypotéky: Jak na to, abyste si vybrali dobře a proces absolvovali bez zbytečných komplikací?

06. září 2021|Vendula Flassig Vrablová|

Ceny stavebních materiálů letí vzhůru. A ani do budoucna nemá být situace dle odborníků jiná. Důvodů, proč potřebujete navýšit hypoteční úvěr, navíc může být celá řada. V průběhu let se vám totiž může rozrůst rodina, změníte vkus i nároky na bydlení nebo jednoduše zjistíte, že staré kalkulace nejsou vzhledem ke dražšímu materiálu použitelné. Jak hypotéku navýšit bez zbytečných komplikací a starostí navíc? Poradíme!

Hypotéku můžete navýšit 3 způsoby

Pokud zjistíte, že vám finanční prostředky ze stávající hypotéky nebudou stačit, máte celkem tři možnosti, jak hypoteční úvěr navýšit:

Možnost č. 1: Navýšení hypotéky v době refinancování

Blíží se konec fixace stávajícího hypotečního úvěru? Využijte možnost jeho refinancování a domluvte si navýšení hypotéky. Počítejte nicméně s tím, že pokud hypoteční úvěr navýšíte o více než 200 tisíc korun nebo 10 %, žádost bude banka posuzovat jako nový úvěr se všemi potřebnými doklady a požadavky.

Refinancovat svou hypotéku můžete po uplynutí doby fixace a to jak u své stávající, tak i u nové banky. Často navíc získáte nejen větší objem finančních prostředků, ale i delší/kratší dobu splatnosti nebo další výhody. K refinancování stávající hypotéky je u většiny bank potřeba doložit:

 • Odhad ceny nemovitosti

 • Doklad totožnosti

 • Aktuální potvrzení o příjmu či daňové přiznání (u podnikatelů a OSVČ)

 • Původní smlouvu o úvěru

 • Potvrzení o vyčíslení dluhu od stávající banky

 • Zástavní smlouvu

 • Fotografie nemovitosti

 • Příslib o vymazání zástavního práva

 • Výpis z katastru

  Mám zájem o hypotéku

Rodina se stěhuje do nového bytu

Možnost č. 2: Navýšení stávající hypotéky

Druhou možností je navýšení stávající hypotéky. Často můžete této možnosti využít ještě před vypršením fixace. Počítejte nicméně s tím, že opět budete muset projít kompletním schvalovacím procesem. Banku tak bude znovu zajímat vaše aktuální bonita, finanční minulost i hodnota zastavené nemovitosti. Výhodou této možnosti je samozřejmě skutečnost, že při žádosti o navýšení se každý případ posuzuje individuálně na základě konkrétních podmínek dané hypotéky a banky, u níž máte hypotéku vedenou. Podmínkou je v tomto případě:

 • doložení dostatečných příjmů k navýšení hypotéky,

 • bezproblémové splácení stávajícího úvěru a jiných čerpaných úvěrů (finanční minulost),

 • dostatečná cena nemovitosti poskytované do zástavy

V tomto případě je též potřeba mít na paměti, že v rámci navýšení úvěru by neměla celková výše hypotéky, resp. její nesplacené části, přesáhnout 90 % zástavní hodnoty nemovitosti.

Řada bank si navíc může za navýšení úvěru účtovat poplatek za schválení navýšení úvěru, poplatek za odhad ceny nemovitosti nebo poplatek za mimořádnou splátku (pokud má navýšení úvěru podobu refinancování původního úvěru), což může tuto možnost ve finále zcela zásadním způsobem prodražit.

Refinancování – kalkulačka a papíry

Možnost č. 3: Nová hypotéka

Posledním způsobem, jak získat peníze navíc, je sjednání nové hypotéky. Hypotéku totiž nemusíte mít pouze jednu. Abyste na další úvěr dosáhli, je potřeba se prokázat dostatečnou bonitou a vyšším příjmem. Jak vypadá tahle situace v praxi? Stávající hypotéka zůstává beze změn a vy si u stejné (nebo konkurenční) banky sjednáte nový hypoteční úvěr. Tato možnost je vhodná spíše pro ty žadatele, kteří potřebují vyšší objemy finančních prostředků. I v tomto případě musíte počítat s nutností prokázat všechny náležitosti spjaté se zcela novou žádostí.

Náš tip: Pokud vám chybí pár desítek až stovek tisíc, můžete také využít úvěr ze stavebního spoření, případně klasický spotřebitelský úvěr.

Jaká možnost je nejvýhodnější?

Finální rozhodnutí je vždy nutno přizpůsobit požadovanému objemu finančních prostředků i aktuální průměrné úrokové sazbě. Pokud jsou tedy na trhu nižší úrokové sazby, než za jaké jste si sjednávali původní hypotéku, její prosté navýšení by se vám nemuselo vyplatit.

Výhodnější proto bude požádat v bance o další hypotéku, případně využít navýšení hypotéky v době, kdy budete stávající hypotéku refinancovat. Získáte díky tomu nižší úrokovou sazbu a ušetříte na měsíčních splátkách.

Zároveň vám může nová nebo stávající banka nabídnout další úlevy a výhody. Pokud si nevíte rady, je dobré oslovit zkušeného hypotečního specialistu, který situaci namodeluje a připraví pro vás nejvýhodnější varianty řešení.

Mám zájem o hypotéku
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).