Blog
Tarify
Kluk s mobilem u vánočního stromku

Kupujete mobilní telefon dítěti pod stromeček? Jaký zvolit tarif?

18. listopadu 2021|Petr Pohůdka|

Vánoce se kvapem blíží a stejně jako každý rok bude mobilní telefon patřit k těm nejčastějším dárkům, které dítě najde pod stromečkem. Výběrem telefonu ale vaše starosti nekončí. Důležité je promyslet, jaký tarif pro děti zvolit.

Nový telefon znamená nové možnosti

Pokud už vaše dítě mobilní telefon vlastní, jistě tušíte, jakým způsobem jej využívá. Přesto je při koupi jiného modelu na místě tarif znovu přehodnotit –⁠ s novým mobilem zpravidla přibydou další možnosti využití a původní tarif nemusí být dostatečný. Typickým důsledkem pořízení nového telefonu bývá například nutnost navýšení mobilních dat.

Kupujete-li dítěti první telefon, budete teprve zjišťovat, zda se na něm chová tak, jak předpokládáte. V takových situacích může dávat smysl předplacená karta. Kromě plné kontroly nad výdaji získáte rovněž představu, jaký paušální tarif by měl vašemu dítěti stačit. Nemusíte se obávat ani toho, že se vám po vyčerpání kreditu v případě nouze nedovolá – dnes se dá nastavit automatické dobíjení kreditu.

Potřeby dětí se zásadně neliší

Aspekty výběru dětského tarifu se od ostatních typů příliš neliší. Čeká vás volba mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou nebo zkoumání konkrétních podmínek poskytovatele, například způsobu tarifikace. Pokud jde o samotné služby, počítejte s tím, že SMS a klasické volání jsou (nejen) pro dnešní mládež z velké části přežitek. Klíčovou roli hrají především mobilní data, která prostřednictvím příslušných aplikací zajistí hovory i psaní zpráv.

Neznamená to, že musíte dítěti rovnou pořídit tarif s neomezeným internetem. Nicméně tarify s jednotkami gigabajtů mobilních dat, které vy možná ani „neprosurfujete“, budou pro děti spíše nedostatečné. Rozumným kompromisem mohou být dětské tarify s 1020 GB dat. V našem obsáhlém rádci Jak vybrat internet do mobilu a do domácnosti si přečtěte, jak dlouho lze vykonávat běžné činnosti s 1 GB mobilních dat.

Děti s telefonem u slavnostní večeře

Nezapomínejte na bezpečnost

Zejména u menších dětí nepodceňujte nástrahy, které s sebou online prostředí přináší. Některý obsah má zůstat zcela mimo dosah malých uživatelů. Osvěta, vysvětlování a kontrola ze strany rodičů by měly být samozřejmostí. Většinou však nevyřeší všechny problémy. Operátoři proto spolu s dětskými tarify nabízí různé aplikace, které s ochranou dětí na internetu výrazně pomáhají.

Tyto aplikace dětem zabrání v přístupu k nevhodnému obsahu. Obvykle disponují ještě dalšími kontrolními funkcemi. V aplikaci zjistíte, kolik času dítě tráví na internetu, jaké aplikace používá, komu nejčastěji volá nebo kolik mobilních dat v zúčtovacím období již spotřebovalo. Uvidíte rovněž, kde se vaše dítě právě nachází. Úroveň rodičovské kontroly by rozhodně měla patřit k zohledňovaným parametrům při výběru dětského tarifu. Nicméně většina funkcí se dá zajistit i prostřednictvím aplikací, které nepocházejí z dílny vašeho operátora.

Kromě rodičovské kontroly není od věci ani prevence nečekaných výdajů. Děti často některé skutečnosti nedomýšlí či si nejsou vědomi, že vybrané služby stojí mnohem více. Větší klid vám přinese například blokování mezinárodních hovorů, telefonátů na audiotexové linky nebo zákaz posílání prémiových SMS zpráv. Operátoři bývají vstřícní i u nastavení maximálních tarifních limitů.

Zařazení do rodinného tarifu se vyplatí

Zatímco v minulých letech jste u dětí váhali mezi předplacenou kartou a samostatným tarifem, v poslední době se objevila ještě třetí varianta – zařazení dětského tarifu do rodinného tarifu. Nutno podotknout, že tato možnost vychází z dlouhodobého hlediska nejvýhodněji.

Dnešní rodinné tarify nesdružují pouze mobilní služby pro několik osob, ale také domácí internet, digitální televizi a další. Nakoupením více služeb od jednoho poskytovatele ušetří domácnost klidně tisíce korun ročně. Rodinné tarify jsou doménou tří hlavních operátorů – O2, T-Mobilu a Vodafonu. Alternativní operátoři zatím nedokážou této „velké trojce“ konkurovat, protože nenabízí tak široké portfolio služeb.

Najděte si nejlepší dětský tarif na Srovnejto

S výběrem tarifu pro děti vám ve Srovnejto rádi pomůžeme. Zavolejte nám na číslo 226 211 122 nebo napište na telco@srovnejto.cz. Naši specialisté vám zdarma představí nejlepší nabídky, včetně těch neveřejných. Uvažujete o rodinném tarifu? Nechte si v naší kalkulačce spočítat orientační cenu balíčku. Sami uvidíte, že nákup více služeb najednou se zkrátka vyplatí.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).