Kluk s mobilem u vánočního stromku

Kupujete mobilní telefon dítěti pod stromeček? Jaký zvolit tarif?

18. 11. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Vánoce se kvapem blíží a stejně jako každý rok bude mobilní telefon patřit k těm nejčastějším dárkům, které dítě najde pod stromečkem. Výběrem telefonu ale vaše starosti nekončí. Důležité je promyslet, jaký tarif pro děti zvolit.

Nový telefon znamená nové možnosti

Pokud už vaše dítě mobilní telefon vlastní, jistě tušíte, jakým způsobem jej využívá. Přesto je při koupi jiného modelu na místě tarif znovu přehodnotit –⁠ s novým mobilem zpravidla přibydou další možnosti využití a původní tarif nemusí být dostatečný. Typickým důsledkem pořízení nového telefonu bývá například nutnost navýšení mobilních dat.

Kupujete-li dítěti první telefon, budete teprve zjišťovat, zda se na něm chová tak, jak předpokládáte. V takových situacích může dávat smysl předplacená karta. Kromě plné kontroly nad výdaji získáte rovněž představu, jaký paušální tarif by měl vašemu dítěti stačit. Nemusíte se obávat ani toho, že se vám po vyčerpání kreditu v případě nouze nedovolá – dnes se dá nastavit automatické dobíjení kreditu.

Potřeby dětí se zásadně neliší

Aspekty výběru dětského tarifu se od ostatních typů příliš neliší. Čeká vás volba mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou nebo zkoumání konkrétních podmínek poskytovatele, například způsobu tarifikace. Pokud jde o samotné služby, počítejte s tím, že SMS a klasické volání jsou (nejen) pro dnešní mládež z velké části přežitek. Klíčovou roli hrají především mobilní data, která prostřednictvím příslušných aplikací zajistí hovory i psaní zpráv.

Neznamená to, že musíte dítěti rovnou pořídit tarif s neomezeným internetem. Nicméně tarify s jednotkami gigabajtů mobilních dat, které vy možná ani „neprosurfujete“, budou pro děti spíše nedostatečné. Rozumným kompromisem mohou být dětské tarify s 1020 GB dat. V našem obsáhlém rádci Jak vybrat internet do mobilu a do domácnosti si přečtěte, jak dlouho lze vykonávat běžné činnosti s 1 GB mobilních dat.

Děti s telefonem u slavnostní večeře

Nezapomínejte na bezpečnost

Zejména u menších dětí nepodceňujte nástrahy, které s sebou online prostředí přináší. Některý obsah má zůstat zcela mimo dosah malých uživatelů. Osvěta, vysvětlování a kontrola ze strany rodičů by měly být samozřejmostí. Většinou však nevyřeší všechny problémy. Operátoři proto spolu s dětskými tarify nabízí různé aplikace, které s ochranou dětí na internetu výrazně pomáhají.

Tyto aplikace dětem zabrání v přístupu k nevhodnému obsahu. Obvykle disponují ještě dalšími kontrolními funkcemi. V aplikaci zjistíte, kolik času dítě tráví na internetu, jaké aplikace používá, komu nejčastěji volá nebo kolik mobilních dat v zúčtovacím období již spotřebovalo. Uvidíte rovněž, kde se vaše dítě právě nachází. Úroveň rodičovské kontroly by rozhodně měla patřit k zohledňovaným parametrům při výběru dětského tarifu. Nicméně většina funkcí se dá zajistit i prostřednictvím aplikací, které nepocházejí z dílny vašeho operátora.

Kromě rodičovské kontroly není od věci ani prevence nečekaných výdajů. Děti často některé skutečnosti nedomýšlí či si nejsou vědomi, že vybrané služby stojí mnohem více. Větší klid vám přinese například blokování mezinárodních hovorů, telefonátů na audiotexové linky nebo zákaz posílání prémiových SMS zpráv. Operátoři bývají vstřícní i u nastavení maximálních tarifních limitů.

Zařazení do rodinného tarifu se vyplatí

Zatímco v minulých letech jste u dětí váhali mezi předplacenou kartou a samostatným tarifem, v poslední době se objevila ještě třetí varianta – zařazení dětského tarifu do rodinného tarifu. Nutno podotknout, že tato možnost vychází z dlouhodobého hlediska nejvýhodněji.

Dnešní rodinné tarify nesdružují pouze mobilní služby pro několik osob, ale také domácí internet, digitální televizi a další. Nakoupením více služeb od jednoho poskytovatele ušetří domácnost klidně tisíce korun ročně. Rodinné tarify jsou doménou tří hlavních operátorů – O2, T-Mobilu a Vodafonu. Alternativní operátoři zatím nedokážou této „velké trojce“ konkurovat, protože nenabízí tak široké portfolio služeb.

Najděte si nejlepší dětský tarif na Srovnejto

S výběrem tarifu pro děti vám ve Srovnejto rádi pomůžeme. Zavolejte nám na číslo 226 211 122 nebo napište na telco@srovnejto.cz. Naši specialisté vám zdarma představí nejlepší nabídky, včetně těch neveřejných. Uvažujete o rodinném tarifu? Nechte si v naší kalkulačce spočítat orientační cenu balíčku. Sami uvidíte, že nákup více služeb najednou se zkrátka vyplatí.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.