Kluk s mobilem u vánočního stromku

Kupujete mobilní telefon dítěti pod stromeček? Jaký zvolit tarif?

18. 11. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Vánoce se kvapem blíží a stejně jako každý rok bude mobilní telefon patřit k těm nejčastějším dárkům, které dítě najde pod stromečkem. Výběrem telefonu ale vaše starosti nekončí. Důležité je promyslet, jaký tarif pro děti zvolit.

Nový telefon znamená nové možnosti

Pokud už vaše dítě mobilní telefon vlastní, jistě tušíte, jakým způsobem jej využívá. Přesto je při koupi jiného modelu na místě tarif znovu přehodnotit –⁠ s novým mobilem zpravidla přibydou další možnosti využití a původní tarif nemusí být dostatečný. Typickým důsledkem pořízení nového telefonu bývá například nutnost navýšení mobilních dat.

Kupujete-li dítěti první telefon, budete teprve zjišťovat, zda se na něm chová tak, jak předpokládáte. V takových situacích může dávat smysl předplacená karta. Kromě plné kontroly nad výdaji získáte rovněž představu, jaký paušální tarif by měl vašemu dítěti stačit. Nemusíte se obávat ani toho, že se vám po vyčerpání kreditu v případě nouze nedovolá – dnes se dá nastavit automatické dobíjení kreditu.

Potřeby dětí se zásadně neliší

Aspekty výběru dětského tarifu se od ostatních typů příliš neliší. Čeká vás volba mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou nebo zkoumání konkrétních podmínek poskytovatele, například způsobu tarifikace. Pokud jde o samotné služby, počítejte s tím, že SMS a klasické volání jsou (nejen) pro dnešní mládež z velké části přežitek. Klíčovou roli hrají především mobilní data, která prostřednictvím příslušných aplikací zajistí hovory i psaní zpráv.

Neznamená to, že musíte dítěti rovnou pořídit tarif s neomezeným internetem. Nicméně tarify s jednotkami gigabajtů mobilních dat, které vy možná ani „neprosurfujete“, budou pro děti spíše nedostatečné. Rozumným kompromisem mohou být dětské tarify s 1020 GB dat. V našem obsáhlém rádci Jak vybrat internet do mobilu a do domácnosti si přečtěte, jak dlouho lze vykonávat běžné činnosti s 1 GB mobilních dat.

Děti s telefonem u slavnostní večeře

Nezapomínejte na bezpečnost

Zejména u menších dětí nepodceňujte nástrahy, které s sebou online prostředí přináší. Některý obsah má zůstat zcela mimo dosah malých uživatelů. Osvěta, vysvětlování a kontrola ze strany rodičů by měly být samozřejmostí. Většinou však nevyřeší všechny problémy. Operátoři proto spolu s dětskými tarify nabízí různé aplikace, které s ochranou dětí na internetu výrazně pomáhají.

Tyto aplikace dětem zabrání v přístupu k nevhodnému obsahu. Obvykle disponují ještě dalšími kontrolními funkcemi. V aplikaci zjistíte, kolik času dítě tráví na internetu, jaké aplikace používá, komu nejčastěji volá nebo kolik mobilních dat v zúčtovacím období již spotřebovalo. Uvidíte rovněž, kde se vaše dítě právě nachází. Úroveň rodičovské kontroly by rozhodně měla patřit k zohledňovaným parametrům při výběru dětského tarifu. Nicméně většina funkcí se dá zajistit i prostřednictvím aplikací, které nepocházejí z dílny vašeho operátora.

Kromě rodičovské kontroly není od věci ani prevence nečekaných výdajů. Děti často některé skutečnosti nedomýšlí či si nejsou vědomi, že vybrané služby stojí mnohem více. Větší klid vám přinese například blokování mezinárodních hovorů, telefonátů na audiotexové linky nebo zákaz posílání prémiových SMS zpráv. Operátoři bývají vstřícní i u nastavení maximálních tarifních limitů.

Zařazení do rodinného tarifu se vyplatí

Zatímco v minulých letech jste u dětí váhali mezi předplacenou kartou a samostatným tarifem, v poslední době se objevila ještě třetí varianta – zařazení dětského tarifu do rodinného tarifu. Nutno podotknout, že tato možnost vychází z dlouhodobého hlediska nejvýhodněji.

Dnešní rodinné tarify nesdružují pouze mobilní služby pro několik osob, ale také domácí internet, digitální televizi a další. Nakoupením více služeb od jednoho poskytovatele ušetří domácnost klidně tisíce korun ročně. Rodinné tarify jsou doménou tří hlavních operátorů – O2, T-Mobilu a Vodafonu. Alternativní operátoři zatím nedokážou této „velké trojce“ konkurovat, protože nenabízí tak široké portfolio služeb.

Najděte si nejlepší dětský tarif na Srovnejto

S výběrem tarifu pro děti vám ve Srovnejto rádi pomůžeme. Zavolejte nám na číslo 226 211 122 nebo napište na telco@srovnejto.cz. Naši specialisté vám zdarma představí nejlepší nabídky, včetně těch neveřejných. Uvažujete o rodinném tarifu? Nechte si v naší kalkulačce spočítat orientační cenu balíčku. Sami uvidíte, že nákup více služeb najednou se zkrátka vyplatí.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?