Blog
Cestování
Krach cestovní kanceláře

Krach cestovní kanceláře

24. července 2016|Monika Šaríková|

Na dovolenou můžeme vyrazit hned třemi různými způsoby. Můžeme jet na vlastní pěst, můžeme jet přes cestovní agenturu, nebo lze využít služeb cestovní kanceláře. Těch je na trhu celá řada a platí, že ne u všech je jistota, že vydrží do příští sezony. Co tedy dělat, pokud se objeví krach cestovní kanceláře? Máme pro vás několik rad a tipů. Hned tím prvním je to, že si ještě před sjednáním zájezdu zjistíte, zda je daná cestovní kancelář pojištěna proti úpadku. To by sice měly být ze zákona všechny, ale reálná situace už může být v daném směru zcela jiná. Na to je dobré nezapomínat.

Co když krach nastane?


Pokud krach cestovní kanceláře skutečně přijde, mluvíme o takzvaném vyhlášení úpadku. Tedy o situaci, kdy CK již není schopna plnit své závazky. Pokud jsme na dovolenou ještě neodletěli, potom si můžeme být jisti tím, že ani neodletíme. Problém může být v případě, kdy jsme na cestě a po příletu zjistíme, že hotely nejsou zaplaceny. V takovém případě mohou být postupy různé. Od zaplacení a vyčkání na zpáteční dopravu, až po možnost, že na zpáteční cestu budeme čekat na letišti. Jelikož ale velmi často ani zpáteční doprava není zaplacena, přichází v tuto chvíli na řadu pojišťovna.

Na co máme a nemáme nárok?


Pokud byla cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, nemusíme se kromě zkažené dovolené, stresu a s tím spojených problémů ničeho jiného bát. Budeme mít nárok na bezplatnou cestu domů, která pro nás bude zajištěna. Stejně tak budeme mít nárok i na případné vrácení poměrné ceny dovolené, pokud jsme již už z části bez problémů čerpali. Pokud jsme neodlétli, máme nárok na vyplacení ceny celé. Zde nezapomínejte, že jakmile krach cestovní kanceláře nastane, je lepší ihned kontaktovat pojišťovnu, která se následným proplácením škod zabývá. U samotné cestovní kanceláře totiž s proplacením škody pochodíme jenom těžko. Pokud k žádnému krachu cestovní kanceláře nedojde a šťastně odletíte nebo odjedete na zaslouženou dovolenou nepodceňujte také opomenutí Vaší pojistky a sjednejte nejlépne na cestovní pojištění srovnání.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).