Blog
Půjčky a úvěry
peníze mince

Kdy se vyplatí vzít si půjčku od banky?

21. července 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Drtivá většina těch, kteří se dostanou do finančních problémů, míří s žádostí o půjčku v první řadě do banky. Tady na ně ale čeká poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka totiž bude zajímat bonita žadatele, ale také jeho pravidelné i mimořádné výdaje a hlavně výše a pravidelnost příjmu. Pokud zhodnotí, že je žadatel pro banku příliš rizikovým klientem, půjčku mu bez pardonu zamítne. Žádost ale samozřejmě může být posouzena kladně a žadatel peníze získá. Kdy se mu to vyplatí?

Porovnat půjčky

Půjčka od banky pro ty, kdo nepatří do rizikových skupin

O půjčku v bance by měli v první řadě uvažovat ti, kteří nespadají mezi rizikové žadatele. Ptáte se, o jaké žadatele jde? Především ty, kteří nemohou nebo nechtějí dokládat svůj pravidelný příjem (např. potvrzením od zaměstnavatele), podnikají nebo mají třeba negativní záznam v registrech. Těm banka zpravidla nepůjčí a budou tak muset hledat jinou vhodnou alternativu u nebankovních poskytovatelů půjček.

Pokud tak splňujete obecné podmínky banky, mezi které patří plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt na území Česka, pravidelný a doložitelný příjem, žádný negativní záznam v registru dlužníků a zároveň vlastníte bankovní účet, na který vám budou prostředky poskytnuty, máte vysokou šanci na to, že vám peníze v bance půjčí. V opačném případě zkuste štěstí s nějakou nebankovní půjčkou (např. tou bez registru nebo v s výplatou hotovosti).

Půjčka od banky je určena žadateli, který:

  • nemá negativní záznam v registrech

  • je plnoletý, má bydliště nebo trvalý pobyt na území ČR

  • může doložit pravidelný a dostatečný příjem

  • má jasnou představu o předmětu financování

  • má u banky veden svůj bankovní účet

  • má dobrou finanční minulost a bonitu

  • chce ušetřit na úrocích

Na účelové půjčce u banky ušetříte

Pokud potřebujete peníze třeba na rekonstrukci, koupi nebo vybavení domu či bytu, případně plánujete nákup nového automobilu, vsaďte na účelové půjčky od bank. Ty jsou v zásadě výhodnější a levnější, než bezúčelové úvěry. Je ale potřeba bance doložit, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili. K tomu vám postačí nejrůznější faktury nebo doklady o zaplacení. Některé banky se dokonce u půjček na rekonstrukci spokojí s fotografií bytu nebo domu před a po jejím provedení.

Pokud však poskytovateli půjčky nechcete nebo nemůžete dokládat, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili, účelová půjčka v bance pro vás nebude zrovna to pravé ořechové. V takovém případě se opět vyplatí sáhnout po neúčelové půjčce, která je ale obecně dražší, než půjčka účelová. I tento produkt ale nabízí jak banky, tak nebankovní instituce. Abyste se v nabídkách jednoduše zorientovali, využijte praktických online srovnávačů a nezávislých kalkulaček, které za vás najdou tu nejvýhodnější nabídku.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).