Finanční počítání

Jaké příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?

7. 1. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Získat hypotéku je čím dál těžší. Podmínky hypotéky jsou každým rokem přísnější a zejména lidé s nižšími příjmy mají minimální šanci na hypotéku dosáhnout. Než žadatel hypotéku získá, pokud se tak stane, jsou jeho příjmy a výdaje podrobeny důkladnému zkoumání.

Na mysli máme tzv. bonitu klienta, která říká, jak je na tom žadatel po finanční stránce, a zda je schopem dlouhodobě splácet půjčku ve výši až několika milionů korun. Nejdůležitější položku při hodnocení bonity jsou veškeré příjmy žadatele o hypotéku.

Při schvalování hypotéky banky zajímají veškeré příjmy

Většina lidí má jeden hlavní příjem pocházející ze zaměstnání či podnikatelské činnosti. Důležitá je přitom nejen výše tohoto příjmu, ale také podmínky.

Platí, že příjem OSVČ je hodnocen daleko přísněji než v případě zaměstnance. Všeobecně nejlépe je hodnocen žadatel, jehož hlavní příjem pochází z trvalého pracovního poměru uzavřeného na dobu určitou. Přece jenom u pracovního poměru sjednaného na dobu určitou nebo u podnikatelské činnosti hrozí větší riziko náhlého přerušení příjmu.

Vedle stálého příjmu jsou hodnoceny také další vedlejší příjmy žadatele, jsou-li nějaké. Je přirozeně v zájmu žadatele uvést všechny příjmy. Žadatel může mít dvě zaměstnání nebo při zaměstnání vést vlastní podnikání. Příjmy mohou pocházet z pronájmu nemovitosti apod. Minimální pozornost bývá věnována příjmům ze sociálních dávek.

Hypotéka a příjem ze zaměstnání

Nejlepší “startovací” při žádost o hypotéku mají zaměstnanci. Pomůže mít pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou, což je jasný signál dlouhodobého a pravidelného příjmu.

Na škodu nemusí být ani pracovní poměr na dobu určitou. V potaz banka však nebude brát pracovní smlouvy uzavřené na pár měsíců a smysl rozhodně nemá žádat o hypotéku na byt během zkušební nebo výpovědní doby. Nejlepší je požádat zaměstnavatele o změnu na dobu neurčitou z důvodu snazšího získání hypotéky.

Jediným tolerovaným dokladem o příjmu je písemné potvrzení zaměstnavatele o příjmu za poslední 3 měsíce. Některé banky mohou požadovat i delší lhůt. Potvrzení o příjmu by nemělo být starší než 2 měsíce. Banky mají rovněž právo si informace uvedené na potvrzení ověřit přímo u zaměstnavatele.

Příjem

Hypotéka a příjem z podnikání

Výrazně hůře jsou na tom podnikatelé, zejména drobní OSVČ. Ti jsou povinni k žádosti o hypotéku doložit daňové přiznání a to nejméně za poslední dva roky. Hlavní problém OSVČ spočívá v tom, že banky jejich příjem posuzují na základě čistého příjmu uvedeného v daňovém přiznání.

A právě příjem dle daňového přiznání bývá zejména u OSVČ uplatňující výdajové paušály nízký. Ačkoliv banky ví, že v reálu má podnikatel jiné příjmy, do žádosti musí uvést údaje z daňového přiznání. Výsledkem je fakt, že příjem drobného živnostníka je tak nízký, že hypotéku nemá šanci získat. Naopak je banky vnímají jako rizikového žadatele.

Některé banky nehodnotí příjem OSVČ na základě čistého příjmu, ale dle obratu. Ten daleko lépe odráží skutečnost, avšak ne každá banka tuto možnost nabízí. OSVČ tak musí hypotéku řešit i několik let dopředu, aby podle toho upravili daňové přiznání.

Hypotéka a vedlejší příjmy

Sociální dávky

Součástí příjmů k žádosti o hypotéku mohou být také sociální dávky. Samozřejmě ne všechny. O hypotéku těžko bude žádat člověk bez trvalého zaměstnání žijící čistě ze sociálních dávek. Do vedlejších příjmů žadatele o hypotéku však může být zařazen například rodičovský příspěvek či invalidní důchod. K sociálním dávkám přistupuje banky různě a každá uznává jinou část.

Příjmy z pronájmu

I sebemenší příjem z pronájmu se může hodit. Nemusí jít hned o pronájem nemovitosti, ale třeba také pronájem garáže či chalupy určené k rekreačnímu pobytu. Důležité je pouze to, aby byl příjem pravidelný a dlouhodobý. Stejně jako u sociálních dávek banky obvykle zohledňují pouze část těchto příjmů.

Příjmy z investičních fondů

Pokud pravidelně investujete a z investic vám plynou pravidelné příjmy, určitě tento fakt nezapomeňte uvést do žádosti o hypotéku a doložte je. Banky tyto příjmy do celkového hodnocení bonity zahrnují, každá samozřejmě dle vlastní metodiky.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Plány stavby domů
  22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

  Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

 • Pár seniorů kontroluje smlouvy
  06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

  Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  05. dubna 2023|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • 17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

 • Novostavba
  09. března 2023|Petr Pohůdka
  Ceny nemovitostí: Jaká je aktuální situace na trhu?

  Nepříznivá pro obyčejné občany, zajímavá pro spekulanty a bohatší obyvatele. Tak by se v kostce dala charakterizovat aktuální situace na trhu s nemovitostmi v ČR. Čím se současný stav vyznačuje a jak byste se měli chovat v pozici kupujícího nebo majitele nemovitosti?