Blog
Půjčky a úvěry
druhy půjček

Jaké existují druhy půjček?

04. července 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Dostali jste se do tíživé finanční situace a potřebujete nějakou finanční injekci? Pak možná budete řešit, jestli o pomoc požádat banku nebo nebankovní instituci. Podmínky půjček v bance jsou obvykle mnohem přísnější, než u nebankovních společností. Navíc existuje nepřeberné portfolio úvěrových produktů, ve kterých není tak snadné se zorientovat. Pojďme se proto společně podívat, jaké druhy půjček vlastně existují.

Porovnat půjčky

Bankovní vs. nebankovní půjčky

Půjčky obecně rozdělujeme na ty bankovní a nebankovní. Jak už název jednotlivých produktů napovídá, bankovní půjčky poskytuje banka, ty nebankovní pak nebankovní společnosti. Drtivá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do své banky. Tady na ně ale čeká poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces, který končí v řadě případů zamítnutím.

Důvodem může být nízká bonita, nedostatečný nebo nepravidelný příjem či negativní záznam v registru dlužníků. V takovém případě ale není potřeba zoufat. Nebankovní půjčky se mohou pochlubit mnohem mírnějšími podmínkami. A řada společností ani do registrů nenahlíží, nebo nebere negativní záznam jako překážku. Menší nevýhodou můžou být vyšší úroky (nejedná se ale o pravidlo) a vysoké sankce za porušení podmínek.

Jaké druhy půjček existují?

Půjčka bez doložení příjmu:

Dřív šlo o produkt, u kterého poskytovatele nezajímala výše příjmu žadatele. Podle novely spotřebitelského zákona je ale pravidelný a dostatečný příjem jednou z podmínek poskytnutí úvěru. Přesto však existují společnosti, které ten to typ půjčky nabízí. Jde ale o půjčky bez doložení příjmu zaměstnavatelem. Žadatel tak nemusí dokládat potvrzení o příjmech, společnosti ale mají vlastní způsoby, jak jeho výši a pravidelnost ověřit.

Půjčka bez registru:

Půjčku nabízí pouze nebankovní společnosti, pro které není negativní záznam v registrech překážkou. Mnohé navíc do registrů vůbec nenahlížejí. Půjčka je určená zejména těm žadatelům, kteří v bance neuspěli.

Půjčka bez dokládání účelu:

Často se nám nechce sdělovat bance nebo nebankovní společnosti, jak s vypůjčenými prostředky naložíme. Pro tyto případy je tady půjčka bez dokládání účelu. Ta je o něco dražší, než účelová půjčka (například na bydlení, rekonstrukci nebo pořízení automobilu), představuje ale jistou dávku svobody a anonymity.

Mikropůjčky:

Jak už název tohoto produktu napovídá, jedná se o půjčky nižšího objemu (zpravidla do 5 000 Kč), které vám mohou vytrhnout trn z paty třeba před výplatou. Uhradíte s nimi nájem, faktury od telefonního operátora nebo další nízké výdaje, které jednoduše nesnesou odkladu.

Hotovostní půjčka:

Tento druh půjčky je určen pro žadatele, kteří si nechtějí (nebo nemohou) nechat vyplatit peníze na bankovní účet (např. z důvodu exekuce). Hotovostní půjčku tak získáte v hotovosti díky návštěvě kurýra společnosti, případně si peníze vyzvednete na čerpací stanici nebo ve vybrané trafice.

Půjčky bez ručení a ručitele:

Dříve bylo samozřejmostí poskytnout věřiteli zástavu nebo alespoň ručení druhé osoby. Dnes to naštěstí již neplatí a tak i relativně větší nebankovní půjčky lze sjednat bez ručitele nebo ručení nemovitostí. O půjčku lze navíc často zažádat online. Odpadá tak zbytečná a zdlouhavá návštěva pobočky a otravná byrokracie.

P2P půjčky:

Název produktu je odvozen od anglické zkratky peer to peer nebo person to person. Produkt lze velmi zjednodušeně charakterizovat jako půjčku od lidí pro lidi.. Ve své podstatě je to vlastně půjčka od soukromé osoby, která peníze půjčuje žadateli – jiné soukromé osobě. Ve vztahu tak nesehrává žádnou roli bankovní instituce anebo nebankovní zprostředkovatel půjčky.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).