druhy půjček

Jaké existují druhy půjček?

Dostali jste se do tíživé finanční situace a potřebujete nějakou finanční injekci? Pak možná budete řešit, jestli o pomoc požádat banku nebo nebankovní instituci. Podmínky půjček v bance jsou obvykle mnohem přísnější, než u nebankovních společností. Navíc existuje nepřeberné portfolio úvěrových produktů, ve kterých není tak snadné se zorientovat. Pojďme se proto společně podívat, jaké druhy půjček vlastně existují.

Bankovní vs. nebankovní půjčky

Půjčky obecně rozdělujeme na ty bankovní a nebankovní. Jak už název jednotlivých produktů napovídá, bankovní půjčky poskytuje banka, ty nebankovní pak nebankovní společnosti. Drtivá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do své banky. Tady na ně ale čeká poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces, který končí v řadě případů zamítnutím.

Důvodem může být nízká bonita, nedostatečný nebo nepravidelný příjem či negativní záznam v registru dlužníků. V takovém případě ale není potřeba zoufat. Nebankovní půjčky se mohou pochlubit mnohem mírnějšími podmínkami. A řada společností ani do registrů nenahlíží, nebo nebere negativní záznam jako překážku. Menší nevýhodou můžou být vyšší úroky (nejedná se ale o pravidlo) a vysoké sankce za porušení podmínek.

Jaké druhy půjček existují?

Půjčka bez doložení příjmu:

Dřív šlo o produkt, u kterého poskytovatele nezajímala výše příjmu žadatele. Podle novely spotřebitelského zákona je ale pravidelný a dostatečný příjem jednou z podmínek poskytnutí úvěru. Přesto však existují společnosti, které ten to typ půjčky nabízí. Jde ale o půjčky bez doložení příjmu zaměstnavatelem. Žadatel tak nemusí dokládat potvrzení o příjmech, společnosti ale mají vlastní způsoby, jak jeho výši a pravidelnost ověřit.

Půjčka bez registru:

Půjčku nabízí pouze nebankovní společnosti, pro které není negativní záznam v registrech překážkou. Mnohé navíc do registrů vůbec nenahlížejí. Půjčka je určená zejména těm žadatelům, kteří v bance neuspěli.

Půjčka bez dokládání účelu:

Často se nám nechce sdělovat bance nebo nebankovní společnosti, jak s vypůjčenými prostředky naložíme. Pro tyto případy je tady půjčka bez dokládání účelu. Ta je o něco dražší, než účelová půjčka (například na bydlení, rekonstrukci nebo pořízení automobilu), představuje ale jistou dávku svobody a anonymity.

Mikropůjčky:

Jak už název tohoto produktu napovídá, jedná se o půjčky nižšího objemu (zpravidla do 5 000 Kč), které vám mohou vytrhnout trn z paty třeba před výplatou. Uhradíte s nimi nájem, faktury od telefonního operátora nebo další nízké výdaje, které jednoduše nesnesou odkladu.

Hotovostní půjčka:

Tento druh půjčky je určen pro žadatele, kteří si nechtějí (nebo nemohou) nechat vyplatit peníze na bankovní účet (např. z důvodu exekuce). Hotovostní půjčku tak získáte v hotovosti díky návštěvě kurýra společnosti, případně si peníze vyzvednete na čerpací stanici nebo ve vybrané trafice.

Půjčky bez ručení a ručitele:

Dříve bylo samozřejmostí poskytnout věřiteli zástavu nebo alespoň ručení druhé osoby. Dnes to naštěstí již neplatí a tak i relativně větší nebankovní půjčky lze sjednat bez ručitele nebo ručení nemovitostí. O půjčku lze navíc často zažádat online. Odpadá tak zbytečná a zdlouhavá návštěva pobočky a otravná byrokracie.

P2P půjčky:

Název produktu je odvozen od anglické zkratky peer to peer nebo person to person. Produkt lze velmi zjednodušeně charakterizovat jako půjčku od lidí pro lidi.. Ve své podstatě je to vlastně půjčka od soukromé osoby, která peníze půjčuje žadateli – jiné soukromé osobě. Ve vztahu tak nesehrává žádnou roli bankovní instituce anebo nebankovní zprostředkovatel půjčky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.