kalkulacka-nove-domy

Jak zlepšit šance na získání hypotéky?

29. 8. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Přísná pravidla získání hypotéky mnohým komplikují splnění jejich velkého snu o vlastním bydlení. Pokud nad hypotékou vážně přemýšlíte, ale bojíte se jejího zamítnutí, pravděpodobně vás budou zajímat následující řádky, na kterých poradíme, jak zlepšit šance na získání hypotéky legální cestou.

Staňte se pro banku důvěryhodným parťákem

Jak získat hypotéku? Není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Schvalovací proces je poměrně zdlouhavý a náročný, proto je potřeba se na něj s dostatečným předstihem připravit. Ještě před tím, než zajdete s žádostí o hypotéku do banky, proto zkontrolujte, zda máte uhrazené veškeré závazky z minula. Žadatele se špatnou finanční minulostí banky většinou odmítají. Je pro ně totiž příliš rizikovým. Důvěryhodnost můžete ale zvýšit nejen doplacením stávajících závazků, ale také pracovní smlouvou na dobu neurčitou, která bance signalizuje stabilní a dlouhodobý příjem.

Nežádejte o hypotéku sami

Pokud budete žádat o hypotéku společně s manželem/manželkou, stanete se pro banku solventnější. Dva příjmy jsou totiž stabilnější než jeden a pokud jeden z vás přijde o práci, je větší pravděpodobnost, že splátky utáhnete z druhého příjmu. Pokud nejste sezdáni, ale bydlíte s druhem či družkou ve společné domácnosti, sepište si spolu smlouvu o pronájmu. Banka tak uvidí, že máte „spolubydlícího,“ který vám pravidelně přispívá na nájem a zvyšuje tak vaši bonitu.

Zastavte nemovitost

Jedním ze způsobů, jak zlepšit šance na získání hypotéky, je i zástava jiné než kupované nemovitosti. Může jít například o byt, dům, chatu nebo pozemek. Navíc zastavovaná nemovitost nemusí být vaše, banka bude akceptovat i zástavy třetí osoby (ta s ní samozřejmě musí souhlasit). Dle dostupných statistik tuto možnost využívá stále více mladých lidí. Zpřísnění hypoték totiž vyvolalo větší tlak na vzájemnou pomoc rodičů dětem, kteří mohou dát v případě chybějících prostředků dětí svoji nemovitost do zástavy.

Vyžijte překlenovací úvěr

Jak získat hypotéku bez našetřených prostředků? Jedním ze způsobů může být překlenovací úvěr. Ten je sice dražší, než samotná hypotéka, pokud ale nemáte našetřeno dostatek vlastních prostředků, jde často o jediný způsob, jak hypotéku na vysněné bydlení získat. Počítejte však, že jde pouze o dočasné řešení

Sjednejte si hypotéku na delší dobu

Řada žadatelů chce mít závazek v podobě hypotéky „z krku“ co možná nejdříve. To je správná cesta ve chvíli, kdy máte dostatečný příjem a nejste s měsíčními splátkami tzv. „na hraně. Pokud ale žijete od výplaty k výplatě a k tomu všemu si chcete sjednat hypotéku s krátkou dobou splatnosti, počítejte s tím, že vám ji banka s největší pravděpodobností neschválí. Proto využijte dostupných možností uvedených výše, měsíční splátky si snižte a rozložte je na vícero měsíců

Vyvarujte se dalších půjček

Zvažujete hypotéku, ale zároveň se poohlížíte po novém autu? Pokud si chcete půjčit na nové bydlení, jeho vybavení a ještě vysněného plechového miláčka, můžete se v očích banky stát „předlužení“. Proto si další půjčky na nějakou dobu odpusťte a veškeré úsilí směřujte k získání financí na vysněné bydlení. 

Bonusový tip závěrem

Abyste mohli „klidněji spát,“ je dobré při uzavírání hypotéky (nebo spotřebitelské půjčky vyššího objemu) zvážit uzavření pojištění schopnosti splácet. Měsíčně z vašeho rozpočtu odčerpá jen zanedbatelnou částku a v případě problémů (např. vleklé nemoci nebo výpadku příjmu), vás může podržet tím, že za vás závazek převezme pojišťovna. Na druhou stranu je potřeba počítat s přísnými podmínkami, jejichž porušení může vést k tomu, že pojišťovna odmítne plnit. Konkrétní podmínky je dobré prostudovat u vybraného produktu a zvolené pojišťovny.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.