Cestovní pojištění – srovnání cen

Získání hypotéky

Přísná pravidla získání hypotéky mnohým komplikují splnění jejich velkého snu o vlastním bydlení. Pokud nad hypotékou vážně přemýšlíte, ale bojíte se jejího zamítnutí, pravděpodobně vás budou zajímat následující řádky, na kterých poradíme, jak zlepšit šance na získání hypotéky legální cestou.

Staňte se pro banku důvěryhodným parťákem

Jak získat hypotéku? Není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Schvalovací proces je poměrně zdlouhavý a náročný, proto je potřeba se na něj s dostatečným předstihem připravit. Ještě před tím, než zajdete s žádostí o hypotéku do banky, proto zkontrolujte, zda máte uhrazené veškeré závazky z minula. Žadatele se špatnou finanční minulostí banky většinou odmítají. Je pro ně totiž příliš rizikovým. Důvěryhodnost můžete ale zvýšit nejen doplacením stávajících závazků, ale také pracovní smlouvou na dobu neurčitou, která bance signalizuje stabilní a dlouhodobý příjem.

Spočítat novou hypotéku

Nežádejte o hypotéku sami

Pokud budete žádat o hypotéku společně s manželem/manželkou, stanete se pro banku solventnější. Dva příjmy jsou totiž stabilnější než jeden a pokud jeden z vás přijde o práci, je větší pravděpodobnost, že splátky utáhnete z druhého příjmu. Pokud nejste sezdáni, ale bydlíte s druhem či družkou ve společné domácnosti, sepište si spolu smlouvu o pronájmu. Banka tak uvidí, že máte „spolubydlícího,“ který vám pravidelně přispívá na nájem a zvyšuje tak vaši bonitu.

Zastavte nemovitost

Jedním ze způsobů, jak zlepšit šance na získání hypotéky, je i zástava jiné než kupované nemovitosti. Může jít například o byt, dům, chatu nebo pozemek. Navíc zastavovaná nemovitost nemusí být vaše, banka bude akceptovat i zástavy třetí osoby (ta s ní samozřejmě musí souhlasit). Dle dostupných statistik tuto možnost využívá stále více mladých lidí. Zpřísnění hypoték totiž vyvolalo větší tlak na vzájemnou pomoc rodičů dětem, kteří mohou dát v případě chybějících prostředků dětí svoji nemovitost do zástavy.

Vyžijte překlenovací úvěr

Jak získat hypotéku bez našetřených prostředků? Jedním ze způsobů může být překlenovací úvěr. Ten je sice dražší, než samotná hypotéka, pokud ale nemáte našetřeno dostatek vlastních prostředků, jde často o jediný způsob, jak hypotéku na vysněné bydlení získat. Počítejte však, že jde pouze o dočasné řešení

Sjednejte si hypotéku na delší dobu

Řada žadatelů chce mít závazek v podobě hypotéky „z krku“ co možná nejdříve. To je správná cesta ve chvíli, kdy máte dostatečný příjem a nejste s měsíčními splátkami tzv. „na hraně. Pokud ale žijete od výplaty k výplatě a k tomu všemu si chcete sjednat hypotéku s krátkou dobou splatnosti, počítejte s tím, že vám ji banka s největší pravděpodobností neschválí. Proto využijte dostupných možností uvedených výše, měsíční splátky si snižte a rozložte je na vícero měsíců

Vyvarujte se dalších půjček

Zvažujete hypotéku, ale zároveň se poohlížíte po novém autu? Pokud si chcete půjčit na nové bydlení, jeho vybavení a ještě vysněného plechového miláčka, můžete se v očích banky stát „předlužení“. Proto si další půjčky na nějakou dobu odpusťte a veškeré úsilí směřujte k získání financí na vysněné bydlení. 

Bonusový tip závěrem

Abyste mohli „klidněji spát,“ je dobré při uzavírání hypotéky (nebo spotřebitelské půjčky vyššího objemu) zvážit uzavření pojištění schopnosti splácet. Měsíčně z vašeho rozpočtu odčerpá jen zanedbatelnou částku a v případě problémů (např. vleklé nemoci nebo výpadku příjmu), vás může podržet tím, že za vás závazek převezme pojišťovna. Na druhou stranu je potřeba počítat s přísnými podmínkami, jejichž porušení může vést k tomu, že pojišťovna odmítne plnit. Konkrétní podmínky je dobré prostudovat u vybraného produktu a zvolené pojišťovny.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2