utopený mobil

Jak zachránit utopený mobil

20. 7. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

Na začátku jde o čas

Poté, co telefon přijde do kontaktu s vodou, je důležité jednat rychle. Mobil okamžitě vypněte a pokud je to u daného modelu možné, tak vyjměte baterii. Předejdete tím zkratům, které jsou pro zařízení v tu chvíli nejnebezpečnější. Z povrchu telefonu hadříkem setřete veškerou vodu. Do konektorů a vnitřních prostorů přístroje se nesnažte dostat – zde byste mohli nadělat více škody než užitku. Tato místa musí vyschnout samovolně. Nezapomeňte odstranit veškeré kryty a obaly, aby se k mobilu snáze dostal vzduch.

Hlavně žádný fén

V rámci vysoušení telefonu se obloukem vyhněte fénu, topení, sušičce a dalším zdrojům tepla. Vysoké teploty mohou zařízení ještě více poškodit, případně se vytvářená pára může dostat pod displej. Přímé zdroje tepla proto rovnou zavrhněte, i když se jejich využití nemusí na první pohled jevit jako špatný nápad.

Telefon musí v této fázi schnout více přirozenou cestou. Jakkoliv to může znít bláznivě, pomůže vám s tím rýže. Ta totiž skvěle pohlcuje vlhkost. To nejlepší, co v danou chvíli můžete udělat, je vložit mobil do krabičky, zasypat ho rýží a krabičku uzavřít. Podobné vysoušení chvíli trvá – přístroj by měl v rýži zůstat alespoň 24 hodin. Alternativu rýže (pouze za účelem vysoušení telefonu, nikoliv při přípravě rizota) tvoří například stelivo pro kočky. Dobře funguje také silikagel, tedy ty drobné kuličky, které se v malých papírových pytlíčcích dávají třeba do krabic s botami.

mobil-rýže

Po zhruba 24 hodinách zkuste telefon zapnout. Pokud nereaguje, vyměňte savý materiál a celý proces ještě na dalších 24 hodin zopakujte. V případě, že mobil ani po této druhé „rýžové proceduře“ nenastartujete, váš pokus o záchranu s největší pravděpodobností selhal.

Data ze znovuzrozeného telefonu zazálohujte

Podařilo se vám mobilní telefon zapnout a vše nasvědčuje tomu, že kontakt s vodou přežil bez úhony? Ještě se neradujte předčasně. Některé vady se mohou projevit se zpožděním. Zařízení může vypovědět službu za pár hodin či dnů. Proto si všechna důležitá data z telefonu okamžitě zazálohujte. Jinak riskujete, že o své oblíbené fotky a soubory přijdete. Při pokusu o zálohu možná zjistíte, že USB konektor nefunguje. Pak vám nezbyde nic jiného, než se spolehnout na cloudová úložiště.

Pokud telefon nepracuje správně a vy si pohráváte s myšlenkou jít jej reklamovat, tak si raději ušetřete cestu. Výrobci do vnitřních prostorů mobilu umisťují indikátory, které se při styku s kapalinou zbarví nebo jiným způsobem označí. Pracovníci daného reklamačního oddělení tak okamžitě vidí, z jakého důvodu váš přístroj nefunguje. Na utopený mobil se záruka pochopitelně nevztahuje.

Voděodolné telefony vám ušetří starosti

V některých případech můžete utopený mobil přejít s chladnou hlavou – vybrané modely jsou voděodolné. Informaci o odolnosti zařízení proti vodě vám dá tzv. stupeň krytí, který se skrývá za zkratkou IP (Ingress Protection).

Za písmeny IP uvidíte v popisu telefonu dvě čísla, například IP67. První číslice udává míru ochrany proti nebezpečnému dotyku a vniknutí cizích těles. Stupeň ochrany proti vniknutí vody vyjadřuje druhé číslo. Čím vyšší je tato hodnota (na stupnici od 0 do 9), tím vyšší odolnost vůči vodě mobil vykazuje. Dostatečnou ochranu vám poskytnou stupně krytí 7 a vyšší. Přístroje s tímto stupněm krytí odolají minimálně půlhodinovému ponoru do jednoho metru hloubky.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.


Nešťastný konec vašeho telefonu vás tak může přimět k výběru voděodolného modelu. Nejedná se však o jediné možné řešení. Telefon před vodou ochráníte také vodotěsným krytem či pouzdrem. Tato investice v řádu několika stovek korun rozhodně stojí za zvážení. Příští letní sezónu vám může ušetřit spoustu zbytečných starostí. Vodotěsné pouzdro si díky šňůrce jednoduše zavěsíte kolem krku. Kvalitnější výrobky vám přes průhlednou část umožní plnohodnotné ovládání telefonu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.