žena-vybírá-elektrokoloběžku

Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

21. 11. 2023 | Aktualizováno: 9. 2. 2024
|
Délka čtení: 6 min.

Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a další elektrická vozítka

Schválením definitivně prošel nový zákon o povinném ručení, který rozšiřuje okruh vozidel, za která bude nutné platit zákonné pojištění. Povinné ručení se bude vztahovat i na vozidla s maximální konstrukční rychlostí nad 25 km/h, nebo hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Povinnost sjednat si pojištění se tak dotkne majitelů některých elektrokoloběžek nebo segwayů. Na elektrokola se nevztahuje, protože u nich tvoří hlavní pohon šlapání.

Jak to bude vypadat v praxi, když elektrokoloběžky nemají SPZ? 

Počítá se s tím, že pro elektrokoloběžky, které nepodléhají registraci, budou pojišťovny případně moci vydávat vlastní označení,“ vysvětluje Marie Petrovová, tisková mluvčí pojišťovny Allianz. Jezdec bude muset prokázat platné pojištění pomocí zelené karty.


Pojišťovny připravují produkty na míru pro majitele elektrokoloběžek a dalších elektrických vozítek, ale na jejich webových stránkách je zatím nenajdete. Většina pojišťoven zveřejní podmínky pravděpodobně až těsně předtím, než vstoupí zákon v platnost, což nastane pravděpodobně v březnu nebo dubnu 2024.

A cena? Za povinné ručení zaplatíte pár stovek ročně, protože minimálně v počátcích budou ceny vycházet z pojistného pro motocykly do 50 ccm.

Už nyní si samozřejmě povinné ručení mohou sjednat majitelé elektrokoloběžek, na něž se vztahuje povinnost registrace vozidla a mají přidělenou SPZ – ty se pojišťují jako motocykl.

Elektrokoloběžky nad 25 km/h a 250 W podléhají registraci

Elektrokoloběžky se považují za kola a k jezdcům se přistupuje jako k cyklistům, jestliže výkon motoru nepřesáhne 250 W a nebo maximální konstrukční rychlost není vyšší než 25 km/h. U koloběžek, u nichž byl motor namontován dodatečně, nikoliv přímo z výroby, platí omezení výkonem na 1 kW. Tato pravidla vyplývají ze směrnice EU, zákona o silničním provozu a vyhlášky o schvalování technické způsobilosti vozidel.

Pokud je elektrokoloběžka výkonnější a rychlejší, jedná se o malý motocykl a z hlediska zákona se posuzuje jako motorové vozidlo. V takovém případě musíte mít platné řidičské oprávnění (AM, B nebo A v závislosti na rychlosti a výkonu), motocyklovou helmu a ochranu očí, povinnou výbavu a povinné ručení. Elektrokoloběžka navíc podléhá schválení technické způsobilosti a registraci, tudíž musí být opatřena SPZ.

Jen za výše uvedených podmínek je elektrokoloběžka způsobilá k provozu na pozemních komunikacích, uvádí BESIP – samostatné oddělení Ministerstva dopravy ČR. Jinak s výkonnější elektrokoloběžkou nesmíte jezdit na silnici, na lesních či polních cestách, maximálně jen na vlastní zahradě.

Většina elektrokoloběžek porušuje zákon

Většina elektrokoloběžek, které se prohání po českých silnicích a chodnících, tak porušuje zákon. Výkon 250 W totiž přesahuje převážná část modelů. Navíc si spoustu majitelů dodatečně odstraní omezovač rychlosti na 25 km/h, kterým bývají koloběžky vybavené. V praxi to ale policie nekontroluje a problémy se řeší až při nehodě.

Nový zákon o povinném ručení tak ukládá povinnost sjednat si pojištění majitelům elektrokoloběžek, kteří ho většinou už dávno měli mít. Elektrokoloběžku si totiž měli zaregistrovat jako malý motocykl a odpovídajícím způsobem ji také pojistit.

Na to upozorňuje i pojišťovna Direct:

Povinné ručení se už nyní týká silných koloběžek, jejichž výkon přesahuje 250 W. Na takové stroje zákon pohlíží jako na mopedy. Aby mohly legálně vyjet, musí podstoupit proces registrace a splnit i další podmínky. A mimo jiné pak nemají co dělat třeba na cyklostezkách. To samé platí, a bude platit i po zpřísnění podmínek, pro situace, kdy si jezdec na elektrické koloběžce svévolně vypne omezovač rychlosti.“ „Všechny okolnosti budeme u řešení případné škody zjišťovat a bude to hrát roli.“

Nela Maťašejemluvčí pojišťovny Direct

Neplaťte za povinné ručení zbytečně moc

Ať potřebujete povinné ručení na elektrokoloběžku, motorku nebo auto, neměli byste ho zbytečně přeplácet. V ČR působí několik pojišťoven a každá vám dá jinou nabídku na povinné ručení – cenově se mohou lišit až o desítky procent. Srovnejte si různé nabídky povinného ručení a najděte tu nejlevnější.

Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit pojištění

V první řadě se orientujte podle výkonu (max. 250 W) a maximální rychlosti (max. 25 km/h). Jaké další parametry při výběru elektrokoloběžky sledovat?

 • Výkon: Dospělé elektrokoloběžky mají obvykle výkon 250–1000 W. Čím vyšší výkon koloběžka má, tím rychleji reaguje, vyvine vyšší rychlost a vyjede prudší kopec.

 • Maximální rychlost: Většinou bývá nainstalován omezovač rychlosti na 25 km/h, ale některé elektrokoloběžky dosahují rychlosti 50–60 km/h.

 • Typ: Městské elektrokoloběžky jsou lehčí a kompaktnější. Terénní elektrokoloběžky jsou robustnější, nabízí lepší odpružení a stabilitu i delší dojezd.

 • Váha: Pokud chcete elektrokoloběžku přenášet, volte lehčí modely kolem 10 kg, ty mohou být i skládací. Terénní modely nebo elektrokoloběžky se sedátkem dosahují hmotnosti 25–30 kg. Elektrokoloběžky harley váží až 50–65 kg bez baterie.

 • Nosnost: Běžná elektrokoloběžka uveze 100–150 kg. Některé modely mají nosnost až 200 kg – to se týká elektrokoloběžek chopper, které se hodí pro 2 osoby.

 • Dojezd: Zpravidla se pohybuje kolem 20–30 km, nejlepší elektrokoloběžky ujedou až 70 km.

Seznam nejprodávanějších elektrokoloběžek v ČR

Připravili jsme pro vás seznam nejprodávanějších elektrokoloběžek podle prodejce Alza.cz. Zároveň do tabulky uvádíme, zda se na elektrokoloběžku vztahuje povinnost registrace, pojištění a řidičského průkazu (výkon nad 250 W a rychlost nad 25 km/h), nebo se jí dotkne nový zákon o povinném ručení (rychlost nad 25 km/h, nebo hmotnost nad 25 kg a rychlost nad 14 km/h).

Z tabulky vyplývá, že pokud chcete elektrokoloběžku používat jako kolo, neřešit registraci ani pojištění, ale zároveň neporušovat zákon, budete mít dost omezený výběr. V kategorii strojů pro dospělé splňuje požadavky pouze elektrokoloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Go EU nebo Xiaomi Mi Electric Scooter Essential s výkonem 250 W a max. rychlostí 20 km/h, případně GoGEN Voyager Lite S201B s výkonem 250 W a max. rychlostí 23 km/h. V ostatních případech se jedná o dětské elektrokoloběžky.

50 nejprodávanějších elektrokoloběžek podle Alza.cz

VýkonMax. rychlostHmotnostCenaVztahuje se na ni nový zákon o povinném ručení?Vztahuje se na ni povinnost registrace, pojištění a řidičského průkazu?

400 W

25 km/h

16 kg

9 999 Kč

ne

ano

300 W

25 km/h

14,2 kg

12 590 Kč

ne

ano

500 W

25 km/h

24,5 kg

23 190 Kč

ne

ano

350 W

25 km/h

15,3 kg

6 999 Kč

ne

ano

650 W

25 km/h

32,9 kg

40 990 Kč

ano

ano

450 W

25 km/h

18,5 kg

15 990 Kč

ne

ano

500 W

25 km/h

26 kg

23 790 Kč

ano

ano

400 W

25 km/h

17,7 kg

14 490 Kč

ne

ano

450 W

25 km/h

24,25 kg

19 989 Kč

ne

ano

1000 W

25 km/h

29 kg

29 990 Kč

ano

ano

350 W

25 km/h

18,5 kg

11 990 Kč

ne

ano

500 W

25 km/h

16 kg

11 990 Kč

ne

ano

500 W

25 km/h

16 kg

11 990 Kč

ne

ano

8400 W

25 km/h

52 kg

99 989 Kč

ano

ano

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.