žena-vybírá-elektrokoloběžku

Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

21. 11. 2023 | Aktualizováno: 9. 2. 2024
|
Délka čtení: 6 min.

Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a další elektrická vozítka

Schválením definitivně prošel nový zákon o povinném ručení, který rozšiřuje okruh vozidel, za která bude nutné platit zákonné pojištění. Povinné ručení se bude vztahovat i na vozidla s maximální konstrukční rychlostí nad 25 km/h, nebo hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Povinnost sjednat si pojištění se tak dotkne majitelů některých elektrokoloběžek nebo segwayů. Na elektrokola se nevztahuje, protože u nich tvoří hlavní pohon šlapání.

Jak to bude vypadat v praxi, když elektrokoloběžky nemají SPZ? 

Počítá se s tím, že pro elektrokoloběžky, které nepodléhají registraci, budou pojišťovny případně moci vydávat vlastní označení,“ vysvětluje Marie Petrovová, tisková mluvčí pojišťovny Allianz. Jezdec bude muset prokázat platné pojištění pomocí zelené karty.


Pojišťovny připravují produkty na míru pro majitele elektrokoloběžek a dalších elektrických vozítek, ale na jejich webových stránkách je zatím nenajdete. Většina pojišťoven zveřejní podmínky pravděpodobně až těsně předtím, než vstoupí zákon v platnost, což nastane pravděpodobně v březnu nebo dubnu 2024.

A cena? Za povinné ručení zaplatíte pár stovek ročně, protože minimálně v počátcích budou ceny vycházet z pojistného pro motocykly do 50 ccm.

Už nyní si samozřejmě povinné ručení mohou sjednat majitelé elektrokoloběžek, na něž se vztahuje povinnost registrace vozidla a mají přidělenou SPZ – ty se pojišťují jako motocykl.

Elektrokoloběžky nad 25 km/h a 250 W podléhají registraci

Elektrokoloběžky se považují za kola a k jezdcům se přistupuje jako k cyklistům, jestliže výkon motoru nepřesáhne 250 W a nebo maximální konstrukční rychlost není vyšší než 25 km/h. U koloběžek, u nichž byl motor namontován dodatečně, nikoliv přímo z výroby, platí omezení výkonem na 1 kW. Tato pravidla vyplývají ze směrnice EU, zákona o silničním provozu a vyhlášky o schvalování technické způsobilosti vozidel.

Pokud je elektrokoloběžka výkonnější a rychlejší, jedná se o malý motocykl a z hlediska zákona se posuzuje jako motorové vozidlo. V takovém případě musíte mít platné řidičské oprávnění (AM, B nebo A v závislosti na rychlosti a výkonu), motocyklovou helmu a ochranu očí, povinnou výbavu a povinné ručení. Elektrokoloběžka navíc podléhá schválení technické způsobilosti a registraci, tudíž musí být opatřena SPZ.

Jen za výše uvedených podmínek je elektrokoloběžka způsobilá k provozu na pozemních komunikacích, uvádí BESIP – samostatné oddělení Ministerstva dopravy ČR. Jinak s výkonnější elektrokoloběžkou nesmíte jezdit na silnici, na lesních či polních cestách, maximálně jen na vlastní zahradě.

Většina elektrokoloběžek porušuje zákon

Většina elektrokoloběžek, které se prohání po českých silnicích a chodnících, tak porušuje zákon. Výkon 250 W totiž přesahuje převážná část modelů. Navíc si spoustu majitelů dodatečně odstraní omezovač rychlosti na 25 km/h, kterým bývají koloběžky vybavené. V praxi to ale policie nekontroluje a problémy se řeší až při nehodě.

Nový zákon o povinném ručení tak ukládá povinnost sjednat si pojištění majitelům elektrokoloběžek, kteří ho většinou už dávno měli mít. Elektrokoloběžku si totiž měli zaregistrovat jako malý motocykl a odpovídajícím způsobem ji také pojistit.

Na to upozorňuje i pojišťovna Direct:

Povinné ručení se už nyní týká silných koloběžek, jejichž výkon přesahuje 250 W. Na takové stroje zákon pohlíží jako na mopedy. Aby mohly legálně vyjet, musí podstoupit proces registrace a splnit i další podmínky. A mimo jiné pak nemají co dělat třeba na cyklostezkách. To samé platí, a bude platit i po zpřísnění podmínek, pro situace, kdy si jezdec na elektrické koloběžce svévolně vypne omezovač rychlosti.“ „Všechny okolnosti budeme u řešení případné škody zjišťovat a bude to hrát roli.“

Nela Maťašejemluvčí pojišťovny Direct

Neplaťte za povinné ručení zbytečně moc

Ať potřebujete povinné ručení na elektrokoloběžku, motorku nebo auto, neměli byste ho zbytečně přeplácet. V ČR působí několik pojišťoven a každá vám dá jinou nabídku na povinné ručení – cenově se mohou lišit až o desítky procent. Srovnejte si různé nabídky povinného ručení a najděte tu nejlevnější.

Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit pojištění

V první řadě se orientujte podle výkonu (max. 250 W) a maximální rychlosti (max. 25 km/h). Jaké další parametry při výběru elektrokoloběžky sledovat?

 • Výkon: Dospělé elektrokoloběžky mají obvykle výkon 250–1000 W. Čím vyšší výkon koloběžka má, tím rychleji reaguje, vyvine vyšší rychlost a vyjede prudší kopec.

 • Maximální rychlost: Většinou bývá nainstalován omezovač rychlosti na 25 km/h, ale některé elektrokoloběžky dosahují rychlosti 50–60 km/h.

 • Typ: Městské elektrokoloběžky jsou lehčí a kompaktnější. Terénní elektrokoloběžky jsou robustnější, nabízí lepší odpružení a stabilitu i delší dojezd.

 • Váha: Pokud chcete elektrokoloběžku přenášet, volte lehčí modely kolem 10 kg, ty mohou být i skládací. Terénní modely nebo elektrokoloběžky se sedátkem dosahují hmotnosti 25–30 kg. Elektrokoloběžky harley váží až 50–65 kg bez baterie.

 • Nosnost: Běžná elektrokoloběžka uveze 100–150 kg. Některé modely mají nosnost až 200 kg – to se týká elektrokoloběžek chopper, které se hodí pro 2 osoby.

 • Dojezd: Zpravidla se pohybuje kolem 20–30 km, nejlepší elektrokoloběžky ujedou až 70 km.

Seznam nejprodávanějších elektrokoloběžek v ČR

Připravili jsme pro vás seznam nejprodávanějších elektrokoloběžek podle prodejce Alza.cz. Zároveň do tabulky uvádíme, zda se na elektrokoloběžku vztahuje povinnost registrace, pojištění a řidičského průkazu (výkon nad 250 W a rychlost nad 25 km/h), nebo se jí dotkne nový zákon o povinném ručení (rychlost nad 25 km/h, nebo hmotnost nad 25 kg a rychlost nad 14 km/h).

Z tabulky vyplývá, že pokud chcete elektrokoloběžku používat jako kolo, neřešit registraci ani pojištění, ale zároveň neporušovat zákon, budete mít dost omezený výběr. V kategorii strojů pro dospělé splňuje požadavky pouze elektrokoloběžka Xiaomi Electric Scooter 4 Go EU nebo Xiaomi Mi Electric Scooter Essential s výkonem 250 W a max. rychlostí 20 km/h, případně GoGEN Voyager Lite S201B s výkonem 250 W a max. rychlostí 23 km/h. V ostatních případech se jedná o dětské elektrokoloběžky.

50 nejprodávanějších elektrokoloběžek podle Alza.cz

VýkonMax. rychlostHmotnostCenaVztahuje se na ni nový zákon o povinném ručení?Vztahuje se na ni povinnost registrace, pojištění a řidičského průkazu?

400 W

25 km/h

16 kg

9 999 Kč

ne

ano

300 W

25 km/h

14,2 kg

12 590 Kč

ne

ano

500 W

25 km/h

24,5 kg

23 190 Kč

ne

ano

350 W

25 km/h

15,3 kg

6 999 Kč

ne

ano

650 W

25 km/h

32,9 kg

40 990 Kč

ano

ano

450 W

25 km/h

18,5 kg

15 990 Kč

ne

ano

500 W

25 km/h

26 kg

23 790 Kč

ano

ano

400 W

25 km/h

17,7 kg

14 490 Kč

ne

ano

450 W

25 km/h

24,25 kg

19 989 Kč

ne

ano

1000 W

25 km/h

29 kg

29 990 Kč

ano

ano

350 W

25 km/h

18,5 kg

11 990 Kč

ne

ano

500 W

25 km/h

16 kg

11 990 Kč

ne

ano

500 W

25 km/h

16 kg

11 990 Kč

ne

ano

8400 W

25 km/h

52 kg

99 989 Kč

ano

ano

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.