Cestovní pojištění – srovnání cen

Chytrá domácnost

Domácnost, která si sama řídí spotřebu energie a postará se o maximální úsporu, i když jste zrovna na dovolené. To, co znělo ještě pár let zpátky jako sci-fi, je teď jednoduše dosažitelný cíl. Chytrá domácnost představuje koncept, jak ušetřit za elektřinu až polovinu nákladů.

Jak funguje chytrá domácnost?

Jen si to představte – ráno vstanete a na cestu do koupelny se vám automaticky rozsvěcují světla. V kuchyni hraje vaše oblíbená hudba a kávovar už připravuje ranní dávku kofeinu. Když se vracíte z dovolené, čeká na vás příjemně vyhřátý byt, přestože během vaší nepřítomnosti bylo topení na minimu. Jak je to možné? O všechno se postará chytrá domácnost. Je to skvělý způsob, jak ušetřit za elektřinu.

porovnání cen elektřiny

Základem je připojení k internetu

Systém, který dokáže pochopit vaše potřeby a přizpůsobit se jim. Tak by měla fungovat správně nastavená chytrá domácnost. Spotřebiče i světla v domácnosti jsou ovládána automaticky inteligentním systémem a fungují zcela bezobslužně. Stačí vám pořídit chytré zásuvky, pár senzorů a kvalitní připojení k internetu. Takové řešení pořídíte v řádu desítek tisíc korun. Komplexní systémy pro rodinné domy však vyjdou i na statisíce korun.

Senzory na světla se postarají o automatické svícení

Zbytečné svícení patří k největším žroutům elektrické energie. Mezi lidmi často koluje pověra, že opětovné rozsvěcování a zhasínání sebere více elektřiny, než když necháte světla neustále zapnutá. Tak to ale není a nemusíte se ani bát, že by opakované rozsvěcování a zhasínání zkracovalo životnost žárovek. U moderních LED svítidel nic takového nehrozí. Proto jsou součástí chytré domácnosti senzory, které ovládají svícbení podle toho, jak se po domě pohybujete a co zrovna děláte. Přidanou hodnotou je navíc možnost ovládání na dálku – třeba když odjete na dovolenou, ale nechcete, aby dům večer vypadal prázdně.

Jak ušetřit za elektřinu s odloženým startem?

Myčka, pračka nebo sušička – tyto spotřebiče nám značně usnadňují život, ale jejich spotřeba elektřiny není zrovna malá. Jak by se vám líbilo, kdyby se spouštěly pouze v době, kdy máte levnější elektřinu, nebo přebytky z vlastní solární elektrárny? Přesně to umožňuje chytrá domácnost. Spotřebiče, které disponují funkcí odloženého startu, je možné řídit tak, aby se sepnuly ve chvíli, kdy čerpáte levnější elektřinu v nízkém tarifu. Pokud máte nainstalovanou vlastní solární elektrárnu, dokáže inteligentní systém rozpoznat, že vyrábí přebytky, a tak dá pokyn ke spuštění spotřebičů právě v tuto chvíli, aby se energie využila efektivně.

Chytrá regulace vytápění šetří elektřinu

Chytré řízení vytápění vám pomůže ušetřit tisíce ročně. Najdete optimální teplotu, která se mění podle toho, co zrovna děláte – o vše se postarají senzory teploty a vlhkosti. Když odjedete na víkend na chalupu, nebude topení zbytečně zapnuté, ale přesto se vrátíte do příjemně vyhřátého domu, protože jste si přes aplikaci zvolili čas návratu.

Ovládání automaticky, přes panel v domě nebo mobilní aplikaci

Inteligentní domácnost propojí všechny spotřebiče pomocí internetu a při správném nastavení funguje zcela automaticky. Ale to neznamená, že byste do jejího chodu nemohli zasahovat. Ovládání se instaluje na panel v domě a obsluhovat ho můžete také pomocí mobilní aplikace. Díky tomu máte o své domácnosti neustále přehled, i když jste zrovna na cestách.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2