Blog
Půjčky a úvěry
Předání bankovek

Jak si správně nastavit a pohlídat splátkový kalendář? - 3. díl

01. prosince 2019|Sára Nováková|

V minulých článcích jsme si přiblížili princip splátkového kalendáře a způsob jeho stanovení, aby pro vás pravidelné platby byly snesitelné a nepřeplatili jste půjčku zbytečně moc na úrocích. V dnešním článku se podíváme na to, jak o splátkový kalendář požádat, pokud vám vznikl dluh, který byste jinak museli zaplatit celý najednou.

Porovnat půjčky

Někdy musíte dlužit nad stanovený limit

Splátkový kalendář se používá i v jiných situacích. Například jste udělali vysoký účet za telefon, v řádu několika tisíc, což vás zaskočilo a nemáte možnost celý dluh zaplatit najednou. V takovém případě můžete společnost, v tomto případě telefonního operátora, požádat o splátkový kalendář.

Některé společnosti ale mají v interních pravidlech stanoveno, že splátkový kalendář povolují až ve chvíli, kdy dlužná částka překročí určitý limit. Ten se pak u jednotlivých společností může lišit, protože každá společnost si interní pravidla tvoří sama a umožnění splátkového kalendáře je jejich dobrá vůle.

Jiné společnosti zase povolují splátkový kalendář jen ve chvíli, kdy by vám v případě okamžitého doplacení celého dluhu vznikla újma.

Pokud budete žádat o splátkový kalendář, výrazně vám pomůže, když budete bance či jiné instituci předkládat důkazy o tom, že jste schopni dlouhodobě splácet. Jako důkazy mohou sloužit například výpisy z účtů, pracovní smlouva atd.

Situaci aktivně řešte

Pokud jste se dostali do situace, kdy vám vznikl dluh a vy nejste schopni ho splatit, řešte situaci aktivně a včas. Ještě i po uvalení exekuce máte čas projevit dobrou vůli a zvrátit to nejhorší.

Společně s usnesením o nařízení exekuce vám doručí i informaci, že dluh musíte uhradit do 15 dnů. Celý. Pokud víte, že toho nejste schopni, vypravte se ihned na exekutorský úřad. Projevte ochotu dluh splatit, předložte důkazy viz výše, kolik můžete platit a aktivně sami navrhněte splátkový kalendář a výši splátek.

Sepište tzv. Žádost o umožnění splátkového režimu, ve které svou situaci popíšete, navrhnete výši splátek, kontakt na vás a další údaje. Pak záleží na úřadu, jestli vám vyhoví či nikoli.

Splátkový kalendář vám povolili? Sepište smlouvu

Pokud vám splátkový kalendář povolili, ať už na exekutorském úřadě, nebo jste se dohodli mnohem dříve, nedejte na dobré slovo pracovníka na pobočce společnosti, kde dlužíte. Nevěřte ani zaměstnanci zákaznického centra, který vám splátkový kalendář odkýve. Chtějte písemnou smlouvu, tzv. Smlouvu o uznání dluhu.

Do ní se zapíše, že vy i společnost jste se dohodli na tom, že váš dluh činí nějakou částku. Zároveň jste se dohodli na splátkovém kalendáři, a to v konkrétní výši každý měsíc.

Za povolení splátkového kalendáře budete muset zaplatit správní poplatek, a to ve výši 400 Kč.

Co když vám splátkový kalendář nepovolí

Ne vždy vám společnosti splátkový kalendář schválí. Důvody mohou být různé. Například jste v minulosti zaplatili pozdě, a společnost už na vás nepohlíží jako na solventního klienta. Nebo máte dluh pod minimálním limitem, nad který společnost splátkový kalendář umožňuje.

Pokud vám splátkový kalendář zamítnou, je to nepříjemné a pravděpodobně se nějakým dalším tahanicím nevyhnete. Obecně se ale doporučuje v žádném případě nepřestávat splácet. I když už si nemůžete dovolit splácet tolik, co doposud, plaťte pravidelně alespoň tolik, kolik můžete.

Až totiž případ dojde k soudu a bude se řešit, prokážete tím dobrou vůli. Společnost vám splátkový kalendář nepovolila, vy jste ale stejnou částku platit nemohli, tak alespoň pravidelně platíte, kolik můžete.

Takový postup výrazně přidá na vaší serióznosti a případ nakonec může dopadnout mnohem pravděpodobněji ve váš prospěch.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).