Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Inkaso (inkasní příkaz)

Co je inkaso

Inkaso patří mezi způsoby pravidelných a opakovaných bezhotovostních úhrad plateb a pohledávek. Inkaso vychází z iniciativy příkazce (poskytovatele služeb), k jeho provedení je nezbytný souhlas oprávněné osoby (majitele účtu).

Kdy se používá inkaso

Inkaso se používá primárně k placení pravidelných plateb, které sice probíhají opakovaně, avšak platba neodchází v ten samý den každý měsíc. To znamená, že není možné využít klasický trvalý příkaz k úhradě. To se týká například plateb za dodávku energií či telefonní účty. Inkaso je v podstatě alternativa k trvalému příkazu.

Jak funguje inkaso

Princip inkasa je jednoduchý. Klient si ve svém internetovém bankovnictví nastaví souhlas s inkasem na základě údajů od poskytovatele služby(v tomto případě označovaného jako příkazce) s tím, že ohraničí maximální výši částky, kterou si dodavatel může flexibilné strhnout. Banky tuto službu nazývají “svolení k inkasu z účtu”.

SIPO

Tuto službu nabízí Česká pošta a jedná se vlastně o hromadné inkaso, kdy lze více různých plateb sloučit do jedné úhrady.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová