Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Inkaso (inkasní příkaz)

Co je inkaso

Inkaso patří mezi způsoby pravidelných a opakovaných bezhotovostních úhrad plateb a pohledávek. Inkaso vychází z iniciativy příkazce (poskytovatele služeb), k jeho provedení je nezbytný souhlas oprávněné osoby (majitele účtu).

Chci půjčku

Kdy se používá inkaso

Inkaso se používá primárně k placení pravidelných plateb, které sice probíhají opakovaně, avšak platba neodchází v ten samý den každý měsíc. To znamená, že není možné využít klasický trvalý příkaz k úhradě. To se týká například plateb za dodávku energií či telefonní účty. Inkaso je v podstatě alternativa k trvalému příkazu.

Jak funguje inkaso

Princip inkasa je jednoduchý. Klient si ve svém internetovém bankovnictví nastaví souhlas s inkasem na základě údajů od poskytovatele služby(v tomto případě označovaného jako příkazce) s tím, že ohraničí maximální výši částky, kterou si dodavatel může flexibilné strhnout. Banky tuto službu nazývají “svolení k inkasu z účtu”.

SIPO

Tuto službu nabízí Česká pošta a jedná se vlastně o hromadné inkaso, kdy lze více různých plateb sloučit do jedné úhrady.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.