Blog
Půjčky a úvěry
Počítání peněz v ruce

Jak si správně nastavit a pohlídat splátkový kalendář? - 2. díl

30. listopadu 2019|Sára Nováková|

V minulém díle jsme si stručně představili, co znamená splátkový kalendář a kdy k němu nejčastěji dochází. V dnešním článku si přiblížíme, jak jej správně nastavit. Zejména co se týče délky splácení a výše splátek.

Splatit půjčku byste měli ideálně do roka

Sledujte také, jak dlouho byste případnou půjčku spláceli. Pokud nejde o hypotéku, tak řada matematicko statistických teorií doporučuje, abyste krátkodobé půjčky splatili ideálně do jednoho kalendářního roku od doby, co půjčku začnete čerpat. Spočítejte si proto, jaká by v takovém případě musela být výše splátky, a jakou výši splátky si můžete dovolit vy, pokud si finance rozdělíte podle modelu výše.

Porovnat půjčky

Nesnažte se naložit si moc, nebo si to ulehčit

Při rozhodování nepodvádějte. Pokud se budete snažit vyhovět jednomu parametru a rozhodnete se, že si zvolíte vyšší splátky a nějak tu dobu vydržíte, riskujete. Možná půjčku splatíte rychleji, ale jen za předpokladu, že půjde všechno podle plánu. Pak stačí neplánovaný výdaj, třeba rozbitá pračka, nutnost hospitalizace a s tím spojený nižší příjem za daný měsíc, a rázem nemáte z čeho brát, protože jste si splátky nastavili příliš vysoko.

Ani příliš nízké splátky nejsou tzv. sázkou na jistotu. Sice to váš rodinný rozpočet příliš nezatíží, ale o to více půjčku přeplatíte, o to více zaplatíte na úrocích.

Nezapomeňte také na zlaté pravidlo půjčování. Nikdy byste si neměli půjčovat peníze na zboží, které má kratší životnost, než je délka splácení půjčky.

Na změně se musíte domluvit

Někdy se může stát, že ačkoli jste jinak bezproblémový klient, nastala ve vašem životě tak finančně náročná situace, že nemůžete dál splácet půjčku v takových splátkách, na jakých jste se při sjednání domluvili.

Splátkový kalendář pochopitelně jde upravit, ale musí souhlasit i banka, která vám půjčku poskytla. Varianty jsou různé. Splátky vám může dočasně odložit, čímž můžete překlenout krátkodobou nepříjemnou situaci a poté se vrátit ke splácení podle původního plánu.

Nebo vám banka může zbývající dluh rozprostřít do více splátek, čímž sice prodlouží dobu splácení a na úrocích získá více, ale vy na druhou stranu dostanete menší měsíční splátku, což vám může pomoci.

Důležité je o vaší situaci s bankou mluvit. Když už víte, že za daný měsíc nezvládnete poslat peníze včas, nebo alespoň ve v domluvené výši, zajděte osobně na pobočku a vaši situaci řešte. Banka vás o to spíše bude vnímat jako zodpovědného klienta, který se pouze dostal do složité situace, než jako nespolehlivého neplatiče.

Banka vám také může prodloužit dobu splatnosti, pokud víte, že peníze za daný měsíc pošlete, ale nestihnete to do stanoveného data. Všechny varianty jsou ale čistě na dobré vůli banky nebo toho, kdo vám půjčku poskytl. Nárokovat si je nemůžete.

V následujícím článku se podíváme na to, jak požádat o splátkový kalendář v případě, že vám vznikl dluh a vy nemáte možnost jej zaplatit celý najednou.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).