elektrická žárovka

Jak na přepis energií? - 1. díl

Přepis energií řeší lidé nejčastěji ve chvíli, kdy se stěhují do dlouhodobého pronájmu, nebo naopak opouští stávající pronájem. Jde v podstatě o převod odběrného místa na nového zákazníka. Jste tedy buď v pozici, že stávající bydlení opouštíte a energie chcete přepsat na nového nájemníka, nebo se do nového nájmu stěhujete a chcete si nechat energie přepsat na sebe. Poradíme, jak na to krok za krokem.

Přepis odběrného místa

V případě, který jsme popsali, dochází k tzv. přepisu odběrného místa. To znamená, že dodavatel elektřiny do dané jednotky zůstává stejný, ale mění se osoba, která tam tyto energie bude odebírat. V podstatě se elektroměr převede na jinou osobu.

Důležité je, abyste se na přepisu energií domluvili společně a i tento důvod do některých dokumentů uvedli. Pokud nebudete postupovat společně, hrozí, že energetická společnost zaeviduje vaše žádosti odděleně a demontuje měřicí zařízení připadající na danou bytovou jednotku. A nový odběratel bude muset řešit ne přepis energií, ale sjednání energií, a to zcela od začátku.

Co budete potřebovat

Ať už jste v pozici toho, kdo nájemní byt opouští, nebo se do něj stěhuje, vždy se domluvte s druhou osobou, abyste postupovali společně.

Vezměme v úvahu situaci, že se stěhujete do dlouhodobého pronájmu a pronajímatel vám navrhl, abyste si elektřinu přepsali na sebe. V tom případě budete potřebovat:

  • žádost o ukončení smlouvy původního zákazníka,

  • Smlouvu o připojení,

  • doklad o vztahu k nemovitosti (případně čestné prohlášení),

  • smlouvu o sdružených službách dodávky,

  • předávací protokol,

  • plná moc pronajímatele, pokud dokumenty podáváte vy jako nový nájemník.

Přičemž všechny dokumenty můžete energetické společnosti doručit vy jakožto nový zákazník.

Jak postupovat?

S pronajímatelem se domluvte, aby sepsal žádost o ukončení smlouvy o dodávce energií. Energetické společnosti mají často vzor žádostí na svých webových stránkách.

Jako důvod ukončení je potřeba uvést “převod odběrného místa na nového zákazníka”. Jen tak si energetická společnost dovodí, že nemá dodávky elektřiny na daném místě zcela ukončit, ale jen převést na vás, na nového nájemníka.

Dále vyplníte Smlouvu o připojení, kde se jakožto nový zájemce zavazujete, že budete novým odběratelem. K tomu je potřeba doložit nějaký doklad o vašem vztahu k dané nemovitosti. Například nájemní smlouvu. Někdy ale postačí i čestné prohlášení.

Do předávacího protokolu pak uvedete aktuální stav elektroměru, který byste vy i stávající odběratel měli společně ověřit. Pokud tuto informaci dodavateli elektřiny nedoložíte, tak vám bude přepis proveden odhadem. Což pro vás může být nevýhodné, jelikož hrozí, že zaplatíte za odběr někoho jiného.

Kromě toho je potřeba uzavřít s vybraným obchodníkem také smlouvu o sdružených službách dodávky.

Dokumenty stačí poslat poštou

Ideální je nejprve shromáždit všechny požadované dokumenty a pak je najednou doručit energetické společnosti.

Doručit jí je můžete buď osobně na některém z kontaktních míst, nebo je zaslat poštou. Tady se doporučuje využít možnost poslat dokumenty doporučeně, jelikož díky sledovacímu číslu budete mít informace o tom, kde se dopis nachází a jestli jej energetická společnost vůbec obdržela.

Rozhodně platí, že pokud si nejste jisti, jak některé dokumenty vyplnit, případně nevíte, jestli máte vše potřebné a nechcete si přepis protáhnout případným čekáním ze strany energetické společnosti na dodání chybějících formulářů, kontaktujte před odesláním energetickou společnost a domluvte se, jestli to, co jí odesíláte, bude pro přepis odběrného místa stačit.

V každém případě na sebe v dokumentech vyplňte také kontaktní údaje, aby vás energetická společnost opravdu mohla kontaktovat, kdyby jí nějaké formuláře chyběly.

Někdy to jde i on-line

Některé energetické společnosti jdou s dobou a převedení stávajícího elektroměru na nového zákazníka umožňují i on-line. To pak může mít dva průběhy.

První variantou je, že se stávající odběratel přihlásí do svého klientského účtu a tam provede změny. Druhou variantou je, že nový odběratel vyplní on-line formulář, kde uvede všechny náležitosti.


V následujícím článku si přiblížíme, co bude následovat poté, co všechny dokumenty odešlete dodavateli energií.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?