elektrická žárovka

Jak na přepis energií? - 1. díl

Přepis energií řeší lidé nejčastěji ve chvíli, kdy se stěhují do dlouhodobého pronájmu, nebo naopak opouští stávající pronájem. Jde v podstatě o převod odběrného místa na nového zákazníka. Jste tedy buď v pozici, že stávající bydlení opouštíte a energie chcete přepsat na nového nájemníka, nebo se do nového nájmu stěhujete a chcete si nechat energie přepsat na sebe. Poradíme, jak na to krok za krokem.

Přepis odběrného místa

V případě, který jsme popsali, dochází k tzv. přepisu odběrného místa. To znamená, že dodavatel elektřiny do dané jednotky zůstává stejný, ale mění se osoba, která tam tyto energie bude odebírat. V podstatě se elektroměr převede na jinou osobu.

Důležité je, abyste se na přepisu energií domluvili společně a i tento důvod do některých dokumentů uvedli. Pokud nebudete postupovat společně, hrozí, že energetická společnost zaeviduje vaše žádosti odděleně a demontuje měřicí zařízení připadající na danou bytovou jednotku. A nový odběratel bude muset řešit ne přepis energií, ale sjednání energií, a to zcela od začátku.

Co budete potřebovat

Ať už jste v pozici toho, kdo nájemní byt opouští, nebo se do něj stěhuje, vždy se domluvte s druhou osobou, abyste postupovali společně.

Vezměme v úvahu situaci, že se stěhujete do dlouhodobého pronájmu a pronajímatel vám navrhl, abyste si elektřinu přepsali na sebe. V tom případě budete potřebovat:

  • žádost o ukončení smlouvy původního zákazníka,

  • Smlouvu o připojení,

  • doklad o vztahu k nemovitosti (případně čestné prohlášení),

  • smlouvu o sdružených službách dodávky,

  • předávací protokol,

  • plná moc pronajímatele, pokud dokumenty podáváte vy jako nový nájemník.

Přičemž všechny dokumenty můžete energetické společnosti doručit vy jakožto nový zákazník.

Jak postupovat?

S pronajímatelem se domluvte, aby sepsal žádost o ukončení smlouvy o dodávce energií. Energetické společnosti mají často vzor žádostí na svých webových stránkách.

Jako důvod ukončení je potřeba uvést “převod odběrného místa na nového zákazníka”. Jen tak si energetická společnost dovodí, že nemá dodávky elektřiny na daném místě zcela ukončit, ale jen převést na vás, na nového nájemníka.

Dále vyplníte Smlouvu o připojení, kde se jakožto nový zájemce zavazujete, že budete novým odběratelem. K tomu je potřeba doložit nějaký doklad o vašem vztahu k dané nemovitosti. Například nájemní smlouvu. Někdy ale postačí i čestné prohlášení.

Do předávacího protokolu pak uvedete aktuální stav elektroměru, který byste vy i stávající odběratel měli společně ověřit. Pokud tuto informaci dodavateli elektřiny nedoložíte, tak vám bude přepis proveden odhadem. Což pro vás může být nevýhodné, jelikož hrozí, že zaplatíte za odběr někoho jiného.

Kromě toho je potřeba uzavřít s vybraným obchodníkem také smlouvu o sdružených službách dodávky.

Dokumenty stačí poslat poštou

Ideální je nejprve shromáždit všechny požadované dokumenty a pak je najednou doručit energetické společnosti.

Doručit jí je můžete buď osobně na některém z kontaktních míst, nebo je zaslat poštou. Tady se doporučuje využít možnost poslat dokumenty doporučeně, jelikož díky sledovacímu číslu budete mít informace o tom, kde se dopis nachází a jestli jej energetická společnost vůbec obdržela.

Rozhodně platí, že pokud si nejste jisti, jak některé dokumenty vyplnit, případně nevíte, jestli máte vše potřebné a nechcete si přepis protáhnout případným čekáním ze strany energetické společnosti na dodání chybějících formulářů, kontaktujte před odesláním energetickou společnost a domluvte se, jestli to, co jí odesíláte, bude pro přepis odběrného místa stačit.

V každém případě na sebe v dokumentech vyplňte také kontaktní údaje, aby vás energetická společnost opravdu mohla kontaktovat, kdyby jí nějaké formuláře chyběly.

Někdy to jde i on-line

Některé energetické společnosti jdou s dobou a převedení stávajícího elektroměru na nového zákazníka umožňují i on-line. To pak může mít dva průběhy.

První variantou je, že se stávající odběratel přihlásí do svého klientského účtu a tam provede změny. Druhou variantou je, že nový odběratel vyplní on-line formulář, kde uvede všechny náležitosti.


V následujícím článku si přiblížíme, co bude následovat poté, co všechny dokumenty odešlete dodavateli energií.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?