elektroměr energie

Jak na přepis energií? - 2. díl

V minulém článku jsme si krok za krokem ukázali, jak provést přepis energií na nového odběratele. Nyní se podíváme, jak samotný přepis probíhá poté, co všechny dokumenty odešlete dodavateli.

A co se bude dít poté?

Jakmile energetická společnost všechny podklady obdrží, začne vyřizovat samotný přepis odběrného místa.

Po provedení přepisu zašle původnímu odběrateli tzv. ukončovací fakturu. V té bude provedeno poslední vyúčtování spotřebované energie do data přepisu a výsledný přeplatek či nedoplatek. Ten se ale týká jen původního odběratele, ne vás.

Vy jakožto nový odběratel obdržíte naopak uvítací dokumentaci. Dostanete potvrzenou smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny či plynu, obdržíte rozpis záloh a domluvíte si, jakým způsobem tyto zálohy budete hradit.

Samotný přepis energií by pak měl trvat maximálně 30 dní. Pokud budete přepis vyřizovat osobně, možná se vám povede jej vyřídit okamžitě.

Postupy jednotlivých energetických společností se značně liší. Některé vyžadují řadu dokumentů, jiné vše vměstnají do jednoho jediného. Může se tak stát, že nebudete potřebovat všechny tyto dokumenty.

Co když je původní nájemník už pryč?

V praxi ale dochází i ke značně komplikovanějším případům. Například se budete stěhovat do dlouhodobého pronájmu, kde na sebe elektřinu má napsanou předchozí nájemník. Postup by tedy byl totožný, jako je uvedeno výše, jen v roli pronajímatele by nyní byl nájemník, který daný byt opouští a uvolňuje ho vám.

Bohužel se ale stávají i situace, kdy se předchozí nájemník odstěhuje a s ukončením smlouvy si hlavu neláme. V takové chvíli je potřeba podat veškeré dokumenty tak jako v prvním případě, a k tomu doložit čestné prohlášení, že původní nájemník se odstěhoval, smlouvu řádně neukončil a nachází se neznámo kde.

Obdobně budete postupovat, pokud předchozí nájemník zemře. Jen místo čestného prohlášení doložíte úmrtní list.

Čestné prohlášení nebo úmrtní list v tomto případě suplují žádost o ukončení smlouvy o dodávce energií od původního nájemníka.

změna dodavatele

A co když chcete jiného dodavatele energií?

Může také nastat situace, že kromě toho, že si v novém nájmu chcete přepsat energie na sebe, chcete rovnou i jiného dodavatele. V takovém případě se jedná o tzv. změnu dodavatele s přepisem. V takovém případě doložíte současnému dodavateli výše uvedené dokumenty k ukončení smlouvy a sepíšete smlouvu s novým dodavatelem energií, kterého jste si vybrali.

O samotnou změnu se pak postará tento nový dodavatel. Je ale potřeba myslet na to, jaké smluvní podmínky má současný dodavatel se současným odběratelem. Ti se musí domluvit, k jakému datu bude ukončení smlouvy provedeno, abyste vy věděli, k jakému datu uzavřít novou smlouvu.

Přečtěte si, co podepisujete

I dnes řada lidí nečte obchodní podmínky a smlouvu jen zběžně přelétne očima. Často se pak diví, když vše nejde tak, jak si mysleli.

Než novou smlouvu podepíšete, podívejte se, k čemu se zavazujete. Někteří dodavatelé elektřiny nejsou tak féroví, jako jiní. Můžete se tak dočíst třeba to, že uzavíráte smlouvu o dodávkách elektřiny na dobu určitou, a pokud ji budete chtít ukončit dříve, než je dáno, zaplatíte tučnou pokutu.

Což vám poněkud komplikuje případné stěhování do jiného nájmu, protože smlouva je vedena na konkrétní odběrné místo a vzít si ji s sebou nemůžete.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.