elektroměr energie

Jak na přepis energií? - 2. díl

V minulém článku jsme si krok za krokem ukázali, jak provést přepis energií na nového odběratele. Nyní se podíváme, jak samotný přepis probíhá poté, co všechny dokumenty odešlete dodavateli.

A co se bude dít poté?

Jakmile energetická společnost všechny podklady obdrží, začne vyřizovat samotný přepis odběrného místa.

Po provedení přepisu zašle původnímu odběrateli tzv. ukončovací fakturu. V té bude provedeno poslední vyúčtování spotřebované energie do data přepisu a výsledný přeplatek či nedoplatek. Ten se ale týká jen původního odběratele, ne vás.

Vy jakožto nový odběratel obdržíte naopak uvítací dokumentaci. Dostanete potvrzenou smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny či plynu, obdržíte rozpis záloh a domluvíte si, jakým způsobem tyto zálohy budete hradit.

Samotný přepis energií by pak měl trvat maximálně 30 dní. Pokud budete přepis vyřizovat osobně, možná se vám povede jej vyřídit okamžitě.

Postupy jednotlivých energetických společností se značně liší. Některé vyžadují řadu dokumentů, jiné vše vměstnají do jednoho jediného. Může se tak stát, že nebudete potřebovat všechny tyto dokumenty.

Co když je původní nájemník už pryč?

V praxi ale dochází i ke značně komplikovanějším případům. Například se budete stěhovat do dlouhodobého pronájmu, kde na sebe elektřinu má napsanou předchozí nájemník. Postup by tedy byl totožný, jako je uvedeno výše, jen v roli pronajímatele by nyní byl nájemník, který daný byt opouští a uvolňuje ho vám.

Bohužel se ale stávají i situace, kdy se předchozí nájemník odstěhuje a s ukončením smlouvy si hlavu neláme. V takové chvíli je potřeba podat veškeré dokumenty tak jako v prvním případě, a k tomu doložit čestné prohlášení, že původní nájemník se odstěhoval, smlouvu řádně neukončil a nachází se neznámo kde.

Obdobně budete postupovat, pokud předchozí nájemník zemře. Jen místo čestného prohlášení doložíte úmrtní list.

Čestné prohlášení nebo úmrtní list v tomto případě suplují žádost o ukončení smlouvy o dodávce energií od původního nájemníka.

změna dodavatele

A co když chcete jiného dodavatele energií?

Může také nastat situace, že kromě toho, že si v novém nájmu chcete přepsat energie na sebe, chcete rovnou i jiného dodavatele. V takovém případě se jedná o tzv. změnu dodavatele s přepisem. V takovém případě doložíte současnému dodavateli výše uvedené dokumenty k ukončení smlouvy a sepíšete smlouvu s novým dodavatelem energií, kterého jste si vybrali.

O samotnou změnu se pak postará tento nový dodavatel. Je ale potřeba myslet na to, jaké smluvní podmínky má současný dodavatel se současným odběratelem. Ti se musí domluvit, k jakému datu bude ukončení smlouvy provedeno, abyste vy věděli, k jakému datu uzavřít novou smlouvu.

Přečtěte si, co podepisujete

I dnes řada lidí nečte obchodní podmínky a smlouvu jen zběžně přelétne očima. Často se pak diví, když vše nejde tak, jak si mysleli.

Než novou smlouvu podepíšete, podívejte se, k čemu se zavazujete. Někteří dodavatelé elektřiny nejsou tak féroví, jako jiní. Můžete se tak dočíst třeba to, že uzavíráte smlouvu o dodávkách elektřiny na dobu určitou, a pokud ji budete chtít ukončit dříve, než je dáno, zaplatíte tučnou pokutu.

Což vám poněkud komplikuje případné stěhování do jiného nájmu, protože smlouva je vedena na konkrétní odběrné místo a vzít si ji s sebou nemůžete.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.