Kalkulačka a domeček

Jak na hypotéku: Otázky, na které se ptát, když budete žádat o hypotéku

29. 12. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Uzavřít hypotéku je závazný krok, který byste měli důkladně promyslet. Hypotéka může výrazně ovlivňovat váš život klidně i desítky let. Před podpisem si proto zjistěte všechny důležité informace. Shrnuli jsme pro vás otázky, na které se ptát, když budete žádat o hypotéku.

Dosáhnu na hypotéku?

Poskytovatelé hypoték nechtějí přijít o své peníze. Na úvěr tak nemusí dosáhnout každý – banky se snaží vyhnout potenciálním neplatičům. Před poskytnutím hypotéky vás banka bude prověřovat. Zkoumá se například stabilita vašich příjmů, vaše úvěrová minulost nebo výše životních nákladů. Odpověď na otázku „Dosáhnu na hypotéku?“ ovlivní také fakt, zda o ni žádáte sami, nebo společně s partnerem. Druhý případ je z pohledu bank bezpečnější, protože splácení není závislé jen na jedné osobě.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky a celý schvalovací proces?

Rychlost nezávisí jen na poskytovateli, ale také na vás – vy budete muset dodat některé dokumenty. Dopředu jste si zjistili, jak na hypotéku, máte všechny podklady připravené, splňujete podmínky pro získání úvěru a obratem komunikujete s bankou? Pak můžete mít všechno hotové klidně za týden nebo za 14 dní. Obvykle ale počítejte spíše se 3–4 týdny.

Kolik budu měsíčně splácet a jak dlouho?

Výše měsíčních splátek určí i celkovou dobu splácení. Nebezpečné mohou být snahy splatit vše co nejrychleji. Vaše situace se oproti té současné může změnit – nebudou prémie, dočasně přijdete o práci apod. Nastavte si částku tak, abyste ji zvládli splatit i v horších časech. Obecně se doporučuje, aby měsíční splátka hypotéky nepřesahovala třetinu vašeho čistého měsíčního příjmu.

Jak je to s úroky hypotéky?

Úroky hypoték jsou jedním ze základních parametrů, které by vás měly zajímat. Ovlivní, kolik celkově zaplatíte. Uvědomte si ale, že úrok vám ještě neřekne celou cenu hypotéky. Do ní musíte započítat další poplatky a ceny služeb, které s čerpáním i vedením hypotéky souvisí. Pro srovnání cen jednotlivých hypoték je více vypovídající RPSN (roční procentní sazba nákladů), která počítá se všemi náklady.

Jaké jsou podmínky fixace úroků?

Dobu, po kterou úroky hypotéky zůstanou v určité výši, si můžete zvolit. V průměru činí fixace úroků 3–5 let. Někteří poskytovatelé nabízejí i fixaci až do splatnosti hypoték. Naopak klienti upřednostňující možnost změny úrokové sazby podle vývoje na finančním trhu mohou sáhnout po fixaci v horizontu měsíců. Tyto služby nemusí být poskytovány všemi bankami. Kratší fixační období vám většinou zajistí nižší úrokovou sazbu. S případným nárůstem cen hypoték vám však hrozí, že budete platit více.

Díky fixaci si můžete své výdaje snáze naplánovat, jak pro server peníze.cz potvrzuje ředitel Golem Finance Libor Ostatek: „Klientům dlouhodobě doporučujeme fixovat sazbu na delší dobu – pět nebo sedm let, čímž si zajistí stálou výši měsíčních splátek a lépe se jim pak plánují finanční toky v rámci rodinného rozpočtu.“

Jaké jsou podmínky při mimořádné splátce?

Zjistěte si, jaké má poskytovatel hypotéky nastaveny podmínky při mimořádných splátkách. Během splácení se vám může stát, že budete mít možnost uhradit větší sumu hypotéky mimořádnou splátkou. Banka za podobnou možnost často účtuje vysoké poplatky, klidně ve výši 1–25 % z částky, která se splácí. K výročí změn fixace úrokové sazby bývají mimořádné splátky zdarma.

Jakým způsobem se zjišťuje hodnota nemovitosti?

Někteří poskytovatelé vám mohou nabídnout bezplatné zajištění odhadu ceny nemovitosti, typicky například při refinancování. Běžnější ale je, že si tuto službu musí klient uhradit sám. Zeptejte se, jak to bude u vás.

Je nutné si k hypotečnímu úvěru zřídit běžný účet?

Některé banky vyžadují k převodu peněz zřízení běžného účtu právě u nich. Většinou bývají poplatky za zřízení a vedení tohoto účtu zdarma. Nemusí to ale být pravidlem – celkovou cenu hypotéky pak mohou ovlivnit právě zmiňované poplatky.

Je možné hypotéku časem navýšit?

Někdy můžete v průběhu stavby či rekonstrukce zjistit, že současná výše hypotéky byla stanovena příliš nízko – potřebujete půjčit ještě víc. Není nutné čekat na konec fixačního období, můžete zažádat o navýšení hypotéky, v praxi spíše o novou hypotéku v navýšené částce. Pokud banka usoudí, že splňujete všechny podmínky i pro úvěr v této hodnotě, bude vaše žádost schválena.

Co se stane, když nebudu moci hypotéku splácet?

V první řadě udělejte všechno pro to, aby nic podobného nenastalo. Nepřeceňujte své možnosti a mějte pro kritické situace připravenou rezervu, která by vám případně pokryla několik měsíčních splátek. Nicméně je dobré vědět, jakým způsobem poskytovatel v podobných momentech postupuje a za jakých podmínek vám odloží splátky nebo prodlouží splatnost hypotéky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Plány stavby domů
  22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

  Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

 • Pár seniorů kontroluje smlouvy
  06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

  Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  05. dubna 2023|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • 17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

 • Novostavba
  09. března 2023|Petr Pohůdka
  Ceny nemovitostí: Jaká je aktuální situace na trhu?

  Nepříznivá pro obyčejné občany, zajímavá pro spekulanty a bohatší obyvatele. Tak by se v kostce dala charakterizovat aktuální situace na trhu s nemovitostmi v ČR. Čím se současný stav vyznačuje a jak byste se měli chovat v pozici kupujícího nebo majitele nemovitosti?