Blog
Půjčky a úvěry
Peníze - eura

Jak funguje japonská půjčka? - 1. díl

25. dubna 2020|Sára Nováková|

S názvem “japonská půjčka” přišel v roce 2015 nebankovní poskytovatel úvěrů Home Credit. Tehdy japonská půjčka nahradila tehdejší službu Click Credit.

Svůj název půjčka nedostala proto, že by byla nějak spojena s asijskou zemí. Výrazem “japonská” chtěla společnost vyzdvihnout, že je dle nich půjčka rychlá.

Časem ale opět změnila název a od 1. února 2017 je možné si ji sjednat pod názvem Kamali.

Žádost podáte on-line

Podívejme se, jak funguje Kamali půjčka v praxi. Stejně jako řada jiných mikropůjček, i tuto je možné si sjednat on-line bez nutnosti návštěvy pobočky. Na webu společnosti si vyberete, jakou částku chcete půjčit, a to v rozmezí od 1000 Kč do 20 000 Kč. Následně vám systém vypočítá úroky a RPSN podle toho, kdy půjčku splatíte.

Půjčku Kamali vyšší než 15 000 Kč si můžete vzít jen v případě, že už jste si v minulosti tuto půjčku alespoň jedenkrát vzali (tedy v nižší výši) a řádně jste ji splatili.

Pokud se vším souhlasíte, vyplníte svoje osobní údaje a odešlete on-line žádost ke zpracování. Následně proběhne vaše ověření, kdy naskenujete občanský průkaz a pošlete z vašeho stávajícího běžného účtu 1 Kč pro ověření, že je daný bankovní účet skutečně váš.

Poté, co Home Credit vaši půjčku schválí, přijdou vám na účet peníze. Pokud vše dobře půjde, mohou vám peníze přijít ještě ten samý den.

Každá zábava něco stojí

Jak se říká, každá zábava něco stojí. U půjček je potřeba sledovat několik ukazatelů. Kromě úroku to je i RPSN. Takzvaná roční procentní sazba nákladů vám udává, celkovou nákladovost půjčky, tedy se všemi poplatky. Často se stává, že ze dvou porovnávaných půjček bude mít jedna nižší úrok a druhá nižší RPSN. Co to znamená? Že v prvním případě sice máte nízký úrok, ale zaplatíte hodně peněz na dalších nákladech, jinak řečeno poplatcích, zatímco v druhém případě je úrok vyšší, ale celkové náklady nižší. Výhodnější je pak pro vás půjčka s nižším RPSN.

Totéž platí pro Kamali půjčku. Výjimkou je situace, kdy si ji berete poprvé a splatíte ji včas. Pokud si u Kamali půjčujete poprvé a splatíte půjčku do 14 dnů, opravdu nic navíc neplatíte. V tomto případě dělá úrok 0 Kč, RPSN rovněž 0 Kč. Zjednodušeně řečeno - půjčíte si 20 000 Kč a vrátíte rovněž jen 20 000 Kč.

Pokud ale do 14 dnů zaplatit nestihnete, nebo už jste si u Kamali v minulosti půjčovali, tudíž nejde o vaši první půjčku, pak se vám celá akce prodraží.

33 Kč za každou tisícikorunu

Už jsme si řekli, že pokud jde o vaši první půjčku Kamali a splatíte ji do 14 dnů, nezaplatíte ani korunu navíc. V ostatních případech už tomu tak není.

Za každou půjčenou 1000 Kč zaplatíte 33 Kč s tím, že splatnost půjčky je vždy 30 dnů. Pokud byste si ji brali 17. dubna 2020, splatit byste ji museli do 17. května 2020 do 23:59.

V tabulce uvádíme příklady půjčky s RPSN a poplatkem za předpokladu, že jste zaslali 1 Kč na ověření vašeho účtu.

Přehled parametrů půjčky Kamali

Výše půjčkyPoplatek za poskytnutí RPSNCelková dlužná částka

1000 Kč

33 Kč

50,1 %

1033 Kč

5000 Kč

165 Kč

48,7 %

1165 Kč

10 000 Kč

330 Kč

48,5 %

10 330 Kč

20 000 Kč

660 Kč

48,4 %

20 660 Kč

V následujícím článku si přiblížíme japonskou půjčku podrobně a ukážeme si, jaké další služby nabízí a za jaký poplatek.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).