Navigace do auta

Jak a podle čeho si vybrat nejlepší navigaci do auta

Navigace je skvělým pomocníkem každého řidiče. Spolehlivě vám poradí, jak se dostat nejrychlejší cestou do cíle, kde doplnit palivo nebo kde si dát oběd. Stejně tak vás může upozornit na kolonu nebo dopravní nehodu a pomoci vám s její objížďkou. Jak si vybrat tu nejlepší navigaci, která bude za volantem vaší pravou rukou? Pojďme se podívat na parametry a vlastnosti, které byste při výběru navigace měli brát v potaz.

GPS navigace do auta můžeme rozdělit do tří kategorií:

 • zabudované navigace (jsou přímo součástí vozu),

 • přenosné navigace,

 • navigace ve formě mobilní aplikace.

V našem článku se zaměříme na poslední dvě jmenované kategorie a na to, jak postupovat při výběru a koupi navigace do auta, aby nám vyhovovala co nejlépe.

Přenosné navigace

Navigaci tohoto typu je potřeba umístit na čelní sklo. Řidiči tak může bránit ve výhledu a ztížit také ovládání vozu kvůli připojenému nabíjecímu kabelu. Proto je důležité přenosnou navigaci do auta umisťovat vždy tak, aby vás při řízení v ničem nelimitovala.

Celkově se přenosné navigace vyznačují snadnou manipulací i jednoduchou aktualizací map. Na trhu najdete celou řadu modelů, včetně těch za velmi příznivé ceny. Velkou výhodou je u přenosné navigace též to, že ji můžete mít i ve voze, který užívá více osob, jak je tomu například u služebních automobilů.

Tento typ navigace je v poslední době čím dál oblíbenější. Téměř každý vlastní v dnešní době smartphone, do něhož je možné mobilní navigaci snadno a rychle stáhnout, a to jak verzi zdarma, tak placenou. Téměř všechny ale potřebují přístup k internetu, s čímž je potřeba počítat hlavně při cestování za hranice nebo v místě se slabým připojením k síti. Před stažením aplikace si také ověřte, jak je to s budoucími aktualizacemi map. Často bývají za příplatek nebo ve formě „balíčků map“.

Pokud se u navigace rozhodnete pro tuto variantu, je potřeba počítat také s koupí držáku telefonu a nabíjecího kabelu. Využívání navigace totiž poměrně rychle vybíjí baterku. Nevýhodou u této varianty je lesknoucí se displej a v některých případech i přerušení navigace v případě příchozího hovoru.

Podle čeho se u výběru navigace orientovat

1. Mapy

Jednoznačným základem jsou samozřejmě mapy. Při výběru navigace se rozhodně orientujte podle jejich míry pokrytí. Mapy by určitě neměly ukazovat pouze dálnice a silnice první třídy. Zaměřte se rovněž na to, jaké země navigace obsahuje, aby vás po přejezdu hranic nepřekvapila bílá místa. Není například automatické, že je v základním nastavení celá Evropa. Především u mobilních aplikací se často setkáte kupříkladu s členěním na západní Evropu, střední Evropu, balkánské státy a tak dále.

Celkově se pak mapy dělí do těchto základních kritérií s různou mírou jejich podrobnosti:

 • světové,

 • evropské,

 • regionální,

 • lokální.

Pokud vaše navigace disponuje napojením na informace o aktuální dopravní situaci, budete mít přehled o kolonách nebo dopravních nehodách. V klidu a s předstihem si tak můžete naplánovat nejlepší objížďku, případně to navigace udělá rovnou za vás.

2. Aktualizace map

Důležité jsou samozřejmě aktualizace map, ke kterým dochází asi třikrát až čtyřikrát ročně.

Aktualizace map může být:

 • doživotně bezplatná,

 • bezplatná v omezené době od nákupu navigace,

 • zpoplatněná.

Předem si tak zjistěte možnost a cenu aktualizací, abyste za ně ve finále nezaplatili mnohonásobně víc než za navigaci samotnou.

S aktualizacemi map také úzce souvisí kapacita paměti. U mobilní aplikace je dána vaším smartphonem, u přenosné navigace je možné ji při větším množství aktualizací nebo map rozšířit klasickými paměťovými kartami.


Muž a žena se dívají do navigace

3. Vzhled map a ovládacího menu

Vybírejte si navigaci též podle grafického zpracování map. Je důležité, aby pro vás bylo přehledné a abyste se v něm rychle orientovali. Stejně tak by intuitivní a jednoduché mělo být také ovládací menu, abyste nemuseli složitě hledat možnosti pro zadání adresy, GPS souřadnic nebo navolení mezizastávek.

U přenosných navigací se orientujte i podle velikosti a rozlišení displeje a jeho antireflexní úpravy.

4. Užitečné funkce navigace

Body zájmu

Těmi bývají čerpací stanice, parkoviště, hotely, restaurace nebo turisticky zajímavé lokality. Nemusíte tedy složitě hledat například čerpací stanici, stačí pouze do bodů zájmu zadat nejbližší benzínovou pumpu a můžete jet.

Hlasová navigace a ovládání navigace hlasem

U navigací se často setkáme s možností hlasového předání informací o blížících se odbočkách, sjezdech a tak dále. V nastavení si lze zvolit mužský či ženský hlas nebo si můžete pokyny nahrát přímo vy sami.

Ovládání navigace pomocí hlasu pak oceníte především za jízdy, kdy se potřebujete věnovat řízení, a ne manuálnímu ovládání navigace. Ne vždy se na tuto funkci ale můžeme spolehnout na 100 % vzhledem k horšímu rozpoznávání daného povelu.

Mezi další užitečné funkce navigací patří například:

 • Databáze radarů – Dostanete s předstihem upozornění na blížící se radar a můžete tak upravit svou rychlost.

 • Řazení do jízdních pruhů – Hodí se hlavně ve velkých městech, na dálnicích a křižovatkách. Předem dostanete upozornění, do kterého pruhu se máte zařadit.

 • Maximální povolená rychlost – Na displeji vidíte maximální povolenou rychlost na daném úseku. V případě jejího překročení obdržíte vizuální a zvukové upozornění.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.