Blog
Pojištění vozu
Navigace do auta

Jak a podle čeho si vybrat nejlepší navigaci do auta

30. dubna 2021|Monika Šaríková|

Navigace je skvělým pomocníkem každého řidiče. Spolehlivě vám poradí, jak se dostat nejrychlejší cestou do cíle, kde doplnit palivo nebo kde si dát oběd. Stejně tak vás může upozornit na kolonu nebo dopravní nehodu a pomoci vám s její objížďkou. Jak si vybrat tu nejlepší navigaci, která bude za volantem vaší pravou rukou? Pojďme se podívat na parametry a vlastnosti, které byste při výběru navigace měli brát v potaz.

GPS navigace do auta můžeme rozdělit do tří kategorií:

 • zabudované navigace (jsou přímo součástí vozu),

 • přenosné navigace,

 • navigace ve formě mobilní aplikace.

V našem článku se zaměříme na poslední dvě jmenované kategorie a na to, jak postupovat při výběru a koupi navigace do auta, aby nám vyhovovala co nejlépe.

Srovnat ceny povinného ručení

Přenosné navigace

Navigaci tohoto typu je potřeba umístit na čelní sklo. Řidiči tak může bránit ve výhledu a ztížit také ovládání vozu kvůli připojenému nabíjecímu kabelu. Proto je důležité přenosnou navigaci do auta umisťovat vždy tak, aby vás při řízení v ničem nelimitovala.

Celkově se přenosné navigace vyznačují snadnou manipulací i jednoduchou aktualizací map. Na trhu najdete celou řadu modelů, včetně těch za velmi příznivé ceny. Velkou výhodou je u přenosné navigace též to, že ji můžete mít i ve voze, který užívá více osob, jak je tomu například u služebních automobilů.

Navigace ve formě mobilní aplikace

Tento typ navigace je v poslední době čím dál oblíbenější. Téměř každý vlastní v dnešní době smartphone, do něhož je možné mobilní navigaci snadno a rychle stáhnout, a to jak verzi zdarma, tak placenou. Téměř všechny ale potřebují přístup k internetu, s čímž je potřeba počítat hlavně při cestování za hranice nebo v místě se slabým připojením k síti. Před stažením aplikace si také ověřte, jak je to s budoucími aktualizacemi map. Často bývají za příplatek nebo ve formě „balíčků map“.

Pokud se u navigace rozhodnete pro tuto variantu, je potřeba počítat také s koupí držáku telefonu a nabíjecího kabelu. Využívání navigace totiž poměrně rychle vybíjí baterku. Nevýhodou u této varianty je lesknoucí se displej a v některých případech i přerušení navigace v případě příchozího hovoru.

Podle čeho se u výběru navigace orientovat

1. Mapy

Jednoznačným základem jsou samozřejmě mapy. Při výběru navigace se rozhodně orientujte podle jejich míry pokrytí. Mapy by určitě neměly ukazovat pouze dálnice a silnice první třídy. Zaměřte se rovněž na to, jaké země navigace obsahuje, aby vás po přejezdu hranic nepřekvapila bílá místa. Není například automatické, že je v základním nastavení celá Evropa. Především u mobilních aplikací se často setkáte kupříkladu s členěním na západní Evropu, střední Evropu, balkánské státy a tak dále.

Celkově se pak mapy dělí do těchto základních kritérií s různou mírou jejich podrobnosti:

 • světové,

 • evropské,

 • regionální,

 • lokální.

Pokud vaše navigace disponuje napojením na informace o aktuální dopravní situaci, budete mít přehled o kolonách nebo dopravních nehodách. V klidu a s předstihem si tak můžete naplánovat nejlepší objížďku, případně to navigace udělá rovnou za vás.

2. Aktualizace map

Důležité jsou samozřejmě aktualizace map, ke kterým dochází asi třikrát až čtyřikrát ročně.

Aktualizace map může být:

 • doživotně bezplatná,

 • bezplatná v omezené době od nákupu navigace,

 • zpoplatněná.

Předem si tak zjistěte možnost a cenu aktualizací, abyste za ně ve finále nezaplatili mnohonásobně víc než za navigaci samotnou.

S aktualizacemi map také úzce souvisí kapacita paměti. U mobilní aplikace je dána vaším smartphonem, u přenosné navigace je možné ji při větším množství aktualizací nebo map rozšířit klasickými paměťovými kartami.


Muž a žena se dívají do navigace

3. Vzhled map a ovládacího menu

Vybírejte si navigaci též podle grafického zpracování map. Je důležité, aby pro vás bylo přehledné a abyste se v něm rychle orientovali. Stejně tak by intuitivní a jednoduché mělo být také ovládací menu, abyste nemuseli složitě hledat možnosti pro zadání adresy, GPS souřadnic nebo navolení mezizastávek.

U přenosných navigací se orientujte i podle velikosti a rozlišení displeje a jeho antireflexní úpravy.

4. Užitečné funkce navigace

Body zájmu

Těmi bývají čerpací stanice, parkoviště, hotely, restaurace nebo turisticky zajímavé lokality. Nemusíte tedy složitě hledat například čerpací stanici, stačí pouze do bodů zájmu zadat nejbližší benzínovou pumpu a můžete jet.

Hlasová navigace a ovládání navigace hlasem

U navigací se často setkáme s možností hlasového předání informací o blížících se odbočkách, sjezdech a tak dále. V nastavení si lze zvolit mužský či ženský hlas nebo si můžete pokyny nahrát přímo vy sami.

Ovládání navigace pomocí hlasu pak oceníte především za jízdy, kdy se potřebujete věnovat řízení, a ne manuálnímu ovládání navigace. Ne vždy se na tuto funkci ale můžeme spolehnout na 100 % vzhledem k horšímu rozpoznávání daného povelu.

Mezi další užitečné funkce navigací patří například:

 • Databáze radarů – Dostanete s předstihem upozornění na blížící se radar a můžete tak upravit svou rychlost.

 • Řazení do jízdních pruhů – Hodí se hlavně ve velkých městech, na dálnicích a křižovatkách. Předem dostanete upozornění, do kterého pruhu se máte zařadit.

 • Maximální povolená rychlost – Na displeji vidíte maximální povolenou rychlost na daném úseku. V případě jejího překročení obdržíte vizuální a zvukové upozornění.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).