Navigace do auta

Jak a podle čeho si vybrat nejlepší navigaci do auta

Navigace je skvělým pomocníkem každého řidiče. Spolehlivě vám poradí, jak se dostat nejrychlejší cestou do cíle, kde doplnit palivo nebo kde si dát oběd. Stejně tak vás může upozornit na kolonu nebo dopravní nehodu a pomoci vám s její objížďkou. Jak si vybrat tu nejlepší navigaci, která bude za volantem vaší pravou rukou? Pojďme se podívat na parametry a vlastnosti, které byste při výběru navigace měli brát v potaz.

GPS navigace do auta můžeme rozdělit do tří kategorií:

 • zabudované navigace (jsou přímo součástí vozu),

 • přenosné navigace,

 • navigace ve formě mobilní aplikace.

V našem článku se zaměříme na poslední dvě jmenované kategorie a na to, jak postupovat při výběru a koupi navigace do auta, aby nám vyhovovala co nejlépe.

Přenosné navigace

Navigaci tohoto typu je potřeba umístit na čelní sklo. Řidiči tak může bránit ve výhledu a ztížit také ovládání vozu kvůli připojenému nabíjecímu kabelu. Proto je důležité přenosnou navigaci do auta umisťovat vždy tak, aby vás při řízení v ničem nelimitovala.

Celkově se přenosné navigace vyznačují snadnou manipulací i jednoduchou aktualizací map. Na trhu najdete celou řadu modelů, včetně těch za velmi příznivé ceny. Velkou výhodou je u přenosné navigace též to, že ji můžete mít i ve voze, který užívá více osob, jak je tomu například u služebních automobilů.

Tento typ navigace je v poslední době čím dál oblíbenější. Téměř každý vlastní v dnešní době smartphone, do něhož je možné mobilní navigaci snadno a rychle stáhnout, a to jak verzi zdarma, tak placenou. Téměř všechny ale potřebují přístup k internetu, s čímž je potřeba počítat hlavně při cestování za hranice nebo v místě se slabým připojením k síti. Před stažením aplikace si také ověřte, jak je to s budoucími aktualizacemi map. Často bývají za příplatek nebo ve formě „balíčků map“.

Pokud se u navigace rozhodnete pro tuto variantu, je potřeba počítat také s koupí držáku telefonu a nabíjecího kabelu. Využívání navigace totiž poměrně rychle vybíjí baterku. Nevýhodou u této varianty je lesknoucí se displej a v některých případech i přerušení navigace v případě příchozího hovoru.

Podle čeho se u výběru navigace orientovat

1. Mapy

Jednoznačným základem jsou samozřejmě mapy. Při výběru navigace se rozhodně orientujte podle jejich míry pokrytí. Mapy by určitě neměly ukazovat pouze dálnice a silnice první třídy. Zaměřte se rovněž na to, jaké země navigace obsahuje, aby vás po přejezdu hranic nepřekvapila bílá místa. Není například automatické, že je v základním nastavení celá Evropa. Především u mobilních aplikací se často setkáte kupříkladu s členěním na západní Evropu, střední Evropu, balkánské státy a tak dále.

Celkově se pak mapy dělí do těchto základních kritérií s různou mírou jejich podrobnosti:

 • světové,

 • evropské,

 • regionální,

 • lokální.

Pokud vaše navigace disponuje napojením na informace o aktuální dopravní situaci, budete mít přehled o kolonách nebo dopravních nehodách. V klidu a s předstihem si tak můžete naplánovat nejlepší objížďku, případně to navigace udělá rovnou za vás.

2. Aktualizace map

Důležité jsou samozřejmě aktualizace map, ke kterým dochází asi třikrát až čtyřikrát ročně.

Aktualizace map může být:

 • doživotně bezplatná,

 • bezplatná v omezené době od nákupu navigace,

 • zpoplatněná.

Předem si tak zjistěte možnost a cenu aktualizací, abyste za ně ve finále nezaplatili mnohonásobně víc než za navigaci samotnou.

S aktualizacemi map také úzce souvisí kapacita paměti. U mobilní aplikace je dána vaším smartphonem, u přenosné navigace je možné ji při větším množství aktualizací nebo map rozšířit klasickými paměťovými kartami.


Muž a žena se dívají do navigace

3. Vzhled map a ovládacího menu

Vybírejte si navigaci též podle grafického zpracování map. Je důležité, aby pro vás bylo přehledné a abyste se v něm rychle orientovali. Stejně tak by intuitivní a jednoduché mělo být také ovládací menu, abyste nemuseli složitě hledat možnosti pro zadání adresy, GPS souřadnic nebo navolení mezizastávek.

U přenosných navigací se orientujte i podle velikosti a rozlišení displeje a jeho antireflexní úpravy.

4. Užitečné funkce navigace

Body zájmu

Těmi bývají čerpací stanice, parkoviště, hotely, restaurace nebo turisticky zajímavé lokality. Nemusíte tedy složitě hledat například čerpací stanici, stačí pouze do bodů zájmu zadat nejbližší benzínovou pumpu a můžete jet.

Hlasová navigace a ovládání navigace hlasem

U navigací se často setkáme s možností hlasového předání informací o blížících se odbočkách, sjezdech a tak dále. V nastavení si lze zvolit mužský či ženský hlas nebo si můžete pokyny nahrát přímo vy sami.

Ovládání navigace pomocí hlasu pak oceníte především za jízdy, kdy se potřebujete věnovat řízení, a ne manuálnímu ovládání navigace. Ne vždy se na tuto funkci ale můžeme spolehnout na 100 % vzhledem k horšímu rozpoznávání daného povelu.

Mezi další užitečné funkce navigací patří například:

 • Databáze radarů – Dostanete s předstihem upozornění na blížící se radar a můžete tak upravit svou rychlost.

 • Řazení do jízdních pruhů – Hodí se hlavně ve velkých městech, na dálnicích a křižovatkách. Předem dostanete upozornění, do kterého pruhu se máte zařadit.

 • Maximální povolená rychlost – Na displeji vidíte maximální povolenou rychlost na daném úseku. V případě jejího překročení obdržíte vizuální a zvukové upozornění.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?