překlenovací úvěr

Co je překlenovací úvěr? - 1. díl

16. 5. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Úvěrů a půjček je celá řada. Můžete mít účelové úvěry, neúčelové, krátkodobé, dlouhodobé, bankovní či nebankovní atd. Co to ale znamená, když vám někdo nabídne tzv. překlenovací úvěr?

Nejprve musíte mít stavební spoření

S překlenovacím úvěrem se v České republice setkáme pouze v souvislosti se stavebním spořením. Na základě něj vám pak stavební spořitelna tento úvěr nabídne.

Nejprve tedy musíte mít u některé z pěti stavebních spořitelen sjednané ono stavební spoření. Žádná jiná instituce totiž stavební spoření nabízet nesmí.

Stavební spoření je specifický druh spoření, kdy spoříte předem danou cílovou částku. Tato výsledná částka slouží na výstavbu bytu či domu, případně na jeho rekonstrukci, a dále pak na jiné stavební úpravy související s vaší nemovitostí.

V České republice je možné si stavební spoření sjednat u jedné z těchto stavebních spořitelen: Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), Českomoravská stavební spořitelna (Liška), Raiffeisen stavební spořitelna, Modrá pyramida - stavební spořitelna, Wüstenrot stavební spořitelna.

Toto spoření se skládá z peněz, které pravidelně odesíláte na daný účet, dále u úroku z naspořené částky, a pokud splníte státem stanovené podmínky, tak také ze státní podpory.

Co je to překlenovací úvěr

K tomu, abyste dosáhli na tzv. řádný úvěr ze stavebního spoření, musíte splnit několik podmínek. Mimo jiné musíte spořit alespoň dva roky, a také musíte naspořit určité procento z cílové částky, zpravidla 20 - 40 %. Pokud tedy máte cílovou částku nastavenou na 300 000 Kč, řádný úvěr ze stavebního spoření získáte až poté, co budete spořit minimálně 2 roky a naspoříte 60 000 - 120 000 Kč (dle toho, kolik % po vás daná stavební spořitelna bude vyžadovat).

Do doby, než ale tuto minimální nutnou částku naspoříte, můžete využít právě překlenovací úvěr. Jinak je také nazýván meziúvěrem a je určen právě k tomu, abyste překlenuli období, po které nemáte splněné podmínky pro sjednání plnohodnotného řádného úvěru ze stavebního spoření. Po splnění těchto podmínek se úvěr překlopí do řádného úvěru ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěry ze stavebního spoření jsou poskytovány s různou akontací. Některé stavební spořitelny nabízí možnost i nulové akontace, jiné vyžadují akontaci 20 - 40 %.

spoření

Jaké podmínky je potřeba splnit?

Překlenovací úvěr si můžete vzít jen v případě, že máte uzavřené stavební spoření a vykazujete dostatečný příjem k půjčení požadované částky. Tím ale splnění podmínek v zásadě končí. Stavební spořitelny nabízejí překlenovací úvěry prakticky ihned po uzavření smlouvy o stavebním spoření, ačkoli nemáte naspořeno vůbec nic a získáte tak celou cílovou částku, na kterou jste si stavební spoření původně sjednali. Někdy se můžete setkat s tím, že stavební spořitelně postačí, že máte stavební spoření uzavřeno u jiné stavební spořitelny, a překlenovací úvěr vám poskytne.

Od určité částky překlenovacího úvěru po vás stavební spořitelny budou vyžadovat ručení zástavním právem k nemovitosti.

Platí však, že peníze, které získáte díky překlenovacímu úvěru, musíte využít pouze v souvislosti s bytovými potřebami, tedy na koupi bytu, domu či jeho rekonstrukci.

Jak na sjednání a splácení?

Žádost o překlenovací úvěr podáte standardně u své stavební spořitelny, kde vám běží stavební spoření. Pokud pracovník uzná, že jste splnili podmínky pro získání překlenovacího úvěru, nabídne vám smlouvu. Pokud s ní souhlasíte, získáváte peníze. Ty můžete čerpat několika způsoby. Buď jednorázově, nebo postupně, ale i zálohově.

Následné splácení se ale liší od toho, jak se splácí klasické úvěry. U klasických úvěrů totiž měsíčně splácíte určitou částku, která jde jednak na úroky a jednak na splacení jistiny.

U překlenovacího úvěru je to jinak. Ve chvíli poskytnutí překlenovacího úvěru dojde k následujícímu. Vy nadále spoříte na své stavební spoření předem domluvenou částku. Tím si zajišťujete, že objem naspořených peněz roste a blížíte se k tomu, že až splníte podmínky pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření, překlopí stavební spořitelna překlenovací úvěr do něj.

Kromě toho ale splácíte úroky z překlenovacího úvěru, a to z celé poskytnuté částky, například z celých 300 000 Kč. To znamená, že platíte úroky i z částky, kterou jste zatím na stavebním spoření naspořili.

Až ve chvíli, kdy splníte podmínky stavební spořitelny pro to, aby vám poskytla řádný úvěr ze stavebního spoření (tedy splníte minimální nutnou dobu spoření a minimální nutnou naspořenou částku), překlopí spořitelna automaticky váš překlenovací úvěr do řádného úvěru ze stavebního spoření. Následně dále splácíte zbylou dlužnou částku, standardně tedy 60 - 80 % z cílové částky.

V následujícím článku si přiblížíme výhody a nevýhody takového úvěru a také to, jak se liší systém úrokových sazeb u překlenovacího a řádného úvěru ze stavebního spoření.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.