překlenovací úvěr

Co je překlenovací úvěr? - 1. díl

16. 5. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Úvěrů a půjček je celá řada. Můžete mít účelové úvěry, neúčelové, krátkodobé, dlouhodobé, bankovní či nebankovní atd. Co to ale znamená, když vám někdo nabídne tzv. překlenovací úvěr?

Nejprve musíte mít stavební spoření

S překlenovacím úvěrem se v České republice setkáme pouze v souvislosti se stavebním spořením. Na základě něj vám pak stavební spořitelna tento úvěr nabídne.

Nejprve tedy musíte mít u některé z pěti stavebních spořitelen sjednané ono stavební spoření. Žádná jiná instituce totiž stavební spoření nabízet nesmí.

Stavební spoření je specifický druh spoření, kdy spoříte předem danou cílovou částku. Tato výsledná částka slouží na výstavbu bytu či domu, případně na jeho rekonstrukci, a dále pak na jiné stavební úpravy související s vaší nemovitostí.

V České republice je možné si stavební spoření sjednat u jedné z těchto stavebních spořitelen: Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), Českomoravská stavební spořitelna (Liška), Raiffeisen stavební spořitelna, Modrá pyramida - stavební spořitelna, Wüstenrot stavební spořitelna.

Toto spoření se skládá z peněz, které pravidelně odesíláte na daný účet, dále u úroku z naspořené částky, a pokud splníte státem stanovené podmínky, tak také ze státní podpory.

Co je to překlenovací úvěr

K tomu, abyste dosáhli na tzv. řádný úvěr ze stavebního spoření, musíte splnit několik podmínek. Mimo jiné musíte spořit alespoň dva roky, a také musíte naspořit určité procento z cílové částky, zpravidla 20 - 40 %. Pokud tedy máte cílovou částku nastavenou na 300 000 Kč, řádný úvěr ze stavebního spoření získáte až poté, co budete spořit minimálně 2 roky a naspoříte 60 000 - 120 000 Kč (dle toho, kolik % po vás daná stavební spořitelna bude vyžadovat).

Do doby, než ale tuto minimální nutnou částku naspoříte, můžete využít právě překlenovací úvěr. Jinak je také nazýván meziúvěrem a je určen právě k tomu, abyste překlenuli období, po které nemáte splněné podmínky pro sjednání plnohodnotného řádného úvěru ze stavebního spoření. Po splnění těchto podmínek se úvěr překlopí do řádného úvěru ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěry ze stavebního spoření jsou poskytovány s různou akontací. Některé stavební spořitelny nabízí možnost i nulové akontace, jiné vyžadují akontaci 20 - 40 %.

spoření

Jaké podmínky je potřeba splnit?

Překlenovací úvěr si můžete vzít jen v případě, že máte uzavřené stavební spoření a vykazujete dostatečný příjem k půjčení požadované částky. Tím ale splnění podmínek v zásadě končí. Stavební spořitelny nabízejí překlenovací úvěry prakticky ihned po uzavření smlouvy o stavebním spoření, ačkoli nemáte naspořeno vůbec nic a získáte tak celou cílovou částku, na kterou jste si stavební spoření původně sjednali. Někdy se můžete setkat s tím, že stavební spořitelně postačí, že máte stavební spoření uzavřeno u jiné stavební spořitelny, a překlenovací úvěr vám poskytne.

Od určité částky překlenovacího úvěru po vás stavební spořitelny budou vyžadovat ručení zástavním právem k nemovitosti.

Platí však, že peníze, které získáte díky překlenovacímu úvěru, musíte využít pouze v souvislosti s bytovými potřebami, tedy na koupi bytu, domu či jeho rekonstrukci.

Jak na sjednání a splácení?

Žádost o překlenovací úvěr podáte standardně u své stavební spořitelny, kde vám běží stavební spoření. Pokud pracovník uzná, že jste splnili podmínky pro získání překlenovacího úvěru, nabídne vám smlouvu. Pokud s ní souhlasíte, získáváte peníze. Ty můžete čerpat několika způsoby. Buď jednorázově, nebo postupně, ale i zálohově.

Následné splácení se ale liší od toho, jak se splácí klasické úvěry. U klasických úvěrů totiž měsíčně splácíte určitou částku, která jde jednak na úroky a jednak na splacení jistiny.

U překlenovacího úvěru je to jinak. Ve chvíli poskytnutí překlenovacího úvěru dojde k následujícímu. Vy nadále spoříte na své stavební spoření předem domluvenou částku. Tím si zajišťujete, že objem naspořených peněz roste a blížíte se k tomu, že až splníte podmínky pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření, překlopí stavební spořitelna překlenovací úvěr do něj.

Kromě toho ale splácíte úroky z překlenovacího úvěru, a to z celé poskytnuté částky, například z celých 300 000 Kč. To znamená, že platíte úroky i z částky, kterou jste zatím na stavebním spoření naspořili.

Až ve chvíli, kdy splníte podmínky stavební spořitelny pro to, aby vám poskytla řádný úvěr ze stavebního spoření (tedy splníte minimální nutnou dobu spoření a minimální nutnou naspořenou částku), překlopí spořitelna automaticky váš překlenovací úvěr do řádného úvěru ze stavebního spoření. Následně dále splácíte zbylou dlužnou částku, standardně tedy 60 - 80 % z cílové částky.

V následujícím článku si přiblížíme výhody a nevýhody takového úvěru a také to, jak se liší systém úrokových sazeb u překlenovacího a řádného úvěru ze stavebního spoření.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
    07. května 2023|Jana Březinová
    Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

    Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.