Blog
Cestování
Muž na vlakovém nástupišti

Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

10. července 2021|Jana Březinová|

Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

Cestování po ČR autem: Výhody a nevýhody

Cestování autem vám nabídne nejvíce flexibility. Nemusíte se ohlížet na jízdní řády ani na zastávky, dojedete až přímo na místo. A když se s dětmi zdržíte na zmrzlině, vůbec to nevadí – auto na vás vždy počká. Další výhodou je, že si můžete zastavit kdekoliv se vám zrovna líbí. Především při několikadenních cestách oceníte také zavazadlový prostor, kam složíte všechny své věci, nemusíte se nosit s batohem nebo kufrem.

Na druhou stranu na větší vzdálenosti nemusí být auto tou nejlepší volbou. O prázdninách počítejte s hustým provozem, a tak se může stát, že místo zábavy na výletě si budete užívat dopravní zácpu. Dalším rizikem jsou nehody – cestování autem je podstatně nebezpečnější než jízda vlakem.

Porovnat pojištění

Kolik stojí cestování autem po ČR?

Pro mnoho lidí je cena ten nejdůležitější faktor. Při výpočtu nákladů na dopravu autem byste neměli započítávat jen pohonné hmoty, ale také výdaje na dálniční známku, amortizaci a servis vozidla, případně půjčovné u vozidla z půjčovny. Vysokou položku představuje rovněž parkovné, které u výletních cílů v ČR činí stovky korun za den.

benzin

32,63 Kč/l


nafta

30,61 Kč/l


standardní cenaEko cena

1 rok

1500 Kč750 Kč30 dní


440 Kč


220 Kč


10 dní


310 Kč


155 Kč


Půjčení auta v ČR – na kolik vyjde?

Když nemáte vlastní auto, možná uvažujete o jeho zapůjčení z autopůjčovny. Kolik půjčení auta stojí? V rámci České republiky funguje několik mezinárodních řetězců autopůjčoven, u nichž si malé auto půjčíte kolem 2000 Kč/den, větší auto typu Škoda Octavia Combi pak za cenu 3000–4000 Kč/den. Další možností je využití menších poskytovatelů, kteří působí ve větších městech – tam se s cenou dostanete o něco níže.

V Praze, Brně a dalších vybraných lokalitách funguje také carsharing – tedy půjčení auta přímo od majitele. Cena půjčení vozidla přes carsharingovou společnost začíná na 400 Kč/den. Čím delší dobu auto máte půjčené, tím nižší cenu vám půjčovna nabídne.

Cestování po ČR vlakem: Výhody a nevýhody

Cestování vlakem nabízí maximální pohodlí. Na delších trasách se nemusíte tísnit v autě, ale klidně se můžete projít, odskočit si nebo se nasvačit. Svobodu pohybu oceníte především s dětmi, které často nelibě nesou cestování v autosedačce. Vy jako řidiči si zase během cesty klidně zdřímnete. Navíc můžete pozorovat krajinu a ušetříte si postávání v dopravních kolonách.

Nevýhodou cestování vlakem po ČR je, že se s ním nedostanete všude. Musíte brát v potaz, kam přesně se na dovolenou chystáte. Cestování vlakem není problém mezi velkými městy, u menších obcí se na vlakovou stanici často musíte projít nebo přestoupit na autobus. To vyžaduje přesnější plánování a dodržení časového harmonogramu.

Kolik stojí cestování vlakem po ČR?

Cena vlakové jízdenky se odvíjí od zvolené trasy, nicméně pro výletníky existuje hned několik možností, jak za jízdné ušetřit. Obvykle se vyplatí koupit jízdenku na vlak v předstihu přes e-shop Českých drah. Nejlevnější jízdenka je Vázaná jízdenka, která platí pouze pro konkrétní vlak ve vybraný čas. Mezi určitými lokalitami se nabízí Flexi zvýhodněná jízdenka, s níž můžete využít jakýkoliv vlak na trase v daný den za výhodnější cenu.

Pro rodinné výlety je ideální Letní skupinová jízdenka. Celodenní jízdenka platí až pro 5 osob (z toho maximálně 2 mohou být starší 15 let). Po celé České republice stojí 699 Kč/den. Pokud se rozhodnete cestovat pouze v rámci kraje, využijte regionální jízdenku, která stojí od 229 Kč/den.

Vlaky

Auto vs. vlak – porovnejte rychlost a cenu

Pro lepší představu jsme porovnali rychlost a cenu za dopravu autem a vlakem do pěti oblíbených výletních cílů. Trasu počítáme z Prahy až na místo.

Auto – časAuto – cena benzinuAuto – parkováníVlak – časVlak – cena

Pec pod Sněžkou


2:22 (158 km)


335 Kč


120–240 Kč/den


3:33 (vlak + bus)


244 Kč


Český Krumlov


2:15 (172 km)


365 Kč


450 Kč/den


2:58


304 Kč


Brno

2:20 (208 km)


441 Kč


150 Kč/den


2:57


219 Kč


Labské pískovce (Hřensko)


1:49 (129 km)


274 Kč


120 Kč/den


2:10


160 Kč + přívoz


Šumava (Železná Ruda)


2:26 (173 km)


367 Kč


75 Kč/den


3:25


274 Kč


Tabulka: Vlastní výpočet pro 1 cestu a 1 osobu/auto, průměrná spotřeba 6,5 l/100 km, cena benzinu 32,63 Kč/l, parkování v parkovacích domech nebo na odstavných parkovištích

Z porovnání vychází, že doprava autem vyhrává v čase – tedy za předpokladu, že je plynulý provoz. S cenou už to tak jednoznačné není, a to zejména kvůli nákladnému parkování. Navíc v tabulce není vůbec započítána cena dálniční známky, ani amortizace a servis vozidla. S půjčeným vozem by cestování autem po ČR bylo jednoznačně nejdražší.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).