Cestovní pojištění – srovnání cen

Cestování po ČR levně - Muž na nástupišti u vlaku

Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

Cestování po ČR autem: Výhody a nevýhody

Cestování autem vám nabídne nejvíce flexibility. Nemusíte se ohlížet na jízdní řády ani na zastávky, dojedete až přímo na místo. A když se s dětmi zdržíte na zmrzlině, vůbec to nevadí – auto na vás vždy počká. Další výhodou je, že si můžete zastavit kdekoliv se vám zrovna líbí. Především při několikadenních cestách oceníte také zavazadlový prostor, kam složíte všechny své věci, nemusíte se nosit s batohem nebo kufrem.

Na druhou stranu na větší vzdálenosti nemusí být auto tou nejlepší volbou. O prázdninách počítejte s hustým provozem, a tak se může stát, že místo zábavy na výletě si budete užívat dopravní zácpu. Dalším rizikem jsou nehody – cestování autem je podstatně nebezpečnější než jízda vlakem.

porovnání cestovního pojištění

Kolik stojí cestování autem po ČR?

Pro mnoho lidí je cena ten nejdůležitější faktor. Při výpočtu nákladů na dopravu autem byste neměli započítávat jen pohonné hmoty, ale také výdaje na dálniční známku, amortizaci a servis vozidla, případně půjčovné u vozidla z půjčovny. Vysokou položku představuje rovněž parkovné, které u výletních cílů v ČR činí stovky korun za den.

Aktuální ceny pohonných hmot v červnu 2021

benzin

32,63 Kč/l

nafta

30,61 Kč/l

Tabulka: Cena pohonných hmot, zdroj: kurzy.cz, 28. 06. 2021

Cena dálniční známky pro rok 2021

 

standardní cena

Eko cena

1 rok

1500 Kč

750 Kč

30 dní

440 Kč

220 Kč

10 dní

310 Kč

155 Kč

Tabulka: Cena dálniční známky pro auto, zdroj: edalnice.cz, 28. 06. 2021

Půjčení auta v ČR – na kolik vyjde?

Když nemáte vlastní auto, možná uvažujete o jeho zapůjčení z autopůjčovny. Kolik půjčení auta stojí? V rámci České republiky funguje několik mezinárodních řetězců autopůjčoven, u nichž si malé auto půjčíte kolem 2000 Kč/den, větší auto typu Škoda Octavia Combi pak za cenu 3000–4000 Kč/den. Další možností je využití menších poskytovatelů, kteří působí ve větších městech – tam se s cenou dostanete o něco níže.

V Praze, Brně a dalších vybraných lokalitách funguje také carsharing – tedy půjčení auta přímo od majitele. Cena půjčení vozidla přes carsharingovou společnost začíná na 400 Kč/den. Čím delší dobu auto máte půjčené, tím nižší cenu vám půjčovna nabídne.

Cestování po ČR vlakem: Výhody a nevýhody

Cestování vlakem nabízí maximální pohodlí. Na delších trasách se nemusíte tísnit v autě, ale klidně se můžete projít, odskočit si nebo se nasvačit. Svobodu pohybu oceníte především s dětmi, které často nelibě nesou cestování v autosedačce. Vy jako řidiči si zase během cesty klidně zdřímnete. Navíc můžete pozorovat krajinu a ušetříte si postávání v dopravních kolonách.

Nevýhodou cestování vlakem po ČR je, že se s ním nedostanete všude. Musíte brát v potaz, kam přesně se na dovolenou chystáte. Cestování vlakem není problém mezi velkými městy, u menších obcí se na vlakovou stanici často musíte projít nebo přestoupit na autobus. To vyžaduje přesnější plánování a dodržení časového harmonogramu.

Kolik stojí cestování vlakem po ČR?

Cena vlakové jízdenky se odvíjí od zvolené trasy, nicméně pro výletníky existuje hned několik možností, jak za jízdné ušetřit. Obvykle se vyplatí koupit jízdenku na vlak v předstihu přes e-shop Českých drah. Nejlevnější jízdenka je Vázaná jízdenka, která platí pouze pro konkrétní vlak ve vybraný čas. Mezi určitými lokalitami se nabízí Flexi zvýhodněná jízdenka, s níž můžete využít jakýkoliv vlak na trase v daný den za výhodnější cenu.

Pro rodinné výlety je ideální Letní skupinová jízdenka. Celodenní jízdenka platí až pro 5 osob (z toho maximálně 2 mohou být starší 15 let). Po celé České republice stojí 699 Kč/den. Pokud se rozhodnete cestovat pouze v rámci kraje, využijte regionální jízdenku, která stojí od 229 Kč/den.

Cestování po ČR levně - Vlak projíždějící nádraží

Auto vs. vlak – porovnejte rychlost a cenu

Pro lepší představu jsme porovnali rychlost a cenu za dopravu autem a vlakem do pěti oblíbených výletních cílů. Trasu počítáme z Prahy až na místo.

 

Auto – čas

Auto – cena benzinu

Auto – parkování

Vlak – čas

Vlak – cena

Pec pod Sněžkou

2:22 (158 km)

335 Kč

120–240 Kč/den

3:33 (vlak + bus)

244 Kč

Český Krumlov

2:15 (172 km)

365 Kč

450 Kč/den

2:58

304 Kč

Brno

2:20 (208 km)

441 Kč

150 Kč/den

2:57

219 Kč

Labské pískovce (Hřensko)

1:49 (129 km)

274 Kč

120 Kč/den

2:10

160 Kč + přívoz

Šumava (Železná Ruda)

2:26 (173 km)

367 Kč

75 Kč/den

3:25

274 Kč

Tabulka: Vlastní výpočet pro 1 cestu a 1 osobu/auto, průměrná spotřeba 6,5 l/100 km, cena benzinu 32,63 Kč/l, parkování v parkovacích domech nebo na odstavných parkovištích

Z porovnání vychází, že doprava autem vyhrává v čase – tedy za předpokladu, že je plynulý provoz. S cenou už to tak jednoznačné není, a to zejména kvůli nákladnému parkování. Navíc v tabulce není vůbec započítána cena dálniční známky, ani amortizace a servis vozidla. S půjčeným vozem by cestování autem po ČR bylo jednoznačně nejdražší.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Články související s těmito výrazy:

Víme, jak nejlevněji cestovat po Česku. Podívejte se na srovnání nákladů na dopravu autem a vlakem u oblíbených výletních destinací.