Muž na vlakovém nástupišti

Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

Cestování po ČR autem: Výhody a nevýhody

Cestování autem vám nabídne nejvíce flexibility. Nemusíte se ohlížet na jízdní řády ani na zastávky, dojedete až přímo na místo. A když se s dětmi zdržíte na zmrzlině, vůbec to nevadí – auto na vás vždy počká. Další výhodou je, že si můžete zastavit kdekoliv se vám zrovna líbí. Především při několikadenních cestách oceníte také zavazadlový prostor, kam složíte všechny své věci, nemusíte se nosit s batohem nebo kufrem.

Na druhou stranu na větší vzdálenosti nemusí být auto tou nejlepší volbou. O prázdninách počítejte s hustým provozem, a tak se může stát, že místo zábavy na výletě si budete užívat dopravní zácpu. Dalším rizikem jsou nehody – cestování autem je podstatně nebezpečnější než jízda vlakem.

Kolik stojí cestování autem po ČR?

Pro mnoho lidí je cena ten nejdůležitější faktor. Při výpočtu nákladů na dopravu autem byste neměli započítávat jen pohonné hmoty, ale také výdaje na dálniční známku, amortizaci a servis vozidla, případně půjčovné u vozidla z půjčovny. Vysokou položku představuje rovněž parkovné, které u výletních cílů v ČR činí stovky korun za den.

benzin

32,63 Kč/l


nafta

30,61 Kč/l


standardní cenaEko cena

1 rok

1500 Kč750 Kč30 dní


440 Kč


220 Kč


10 dní


310 Kč


155 Kč


Půjčení auta v ČR – na kolik vyjde?

Když nemáte vlastní auto, možná uvažujete o jeho zapůjčení z autopůjčovny. Kolik půjčení auta stojí? V rámci České republiky funguje několik mezinárodních řetězců autopůjčoven, u nichž si malé auto půjčíte kolem 2000 Kč/den, větší auto typu Škoda Octavia Combi pak za cenu 3000–4000 Kč/den. Další možností je využití menších poskytovatelů, kteří působí ve větších městech – tam se s cenou dostanete o něco níže.

V Praze, Brně a dalších vybraných lokalitách funguje také carsharing – tedy půjčení auta přímo od majitele. Cena půjčení vozidla přes carsharingovou společnost začíná na 400 Kč/den. Čím delší dobu auto máte půjčené, tím nižší cenu vám půjčovna nabídne.

Cestování po ČR vlakem: Výhody a nevýhody

Cestování vlakem nabízí maximální pohodlí. Na delších trasách se nemusíte tísnit v autě, ale klidně se můžete projít, odskočit si nebo se nasvačit. Svobodu pohybu oceníte především s dětmi, které často nelibě nesou cestování v autosedačce. Vy jako řidiči si zase během cesty klidně zdřímnete. Navíc můžete pozorovat krajinu a ušetříte si postávání v dopravních kolonách.

Nevýhodou cestování vlakem po ČR je, že se s ním nedostanete všude. Musíte brát v potaz, kam přesně se na dovolenou chystáte. Cestování vlakem není problém mezi velkými městy, u menších obcí se na vlakovou stanici často musíte projít nebo přestoupit na autobus. To vyžaduje přesnější plánování a dodržení časového harmonogramu.

Kolik stojí cestování vlakem po ČR?

Cena vlakové jízdenky se odvíjí od zvolené trasy, nicméně pro výletníky existuje hned několik možností, jak za jízdné ušetřit. Obvykle se vyplatí koupit jízdenku na vlak v předstihu přes e-shop Českých drah. Nejlevnější jízdenka je Vázaná jízdenka, která platí pouze pro konkrétní vlak ve vybraný čas. Mezi určitými lokalitami se nabízí Flexi zvýhodněná jízdenka, s níž můžete využít jakýkoliv vlak na trase v daný den za výhodnější cenu.

Pro rodinné výlety je ideální Letní skupinová jízdenka. Celodenní jízdenka platí až pro 5 osob (z toho maximálně 2 mohou být starší 15 let). Po celé České republice stojí 699 Kč/den. Pokud se rozhodnete cestovat pouze v rámci kraje, využijte regionální jízdenku, která stojí od 229 Kč/den.

Vlaky

Auto vs. vlak – porovnejte rychlost a cenu

Pro lepší představu jsme porovnali rychlost a cenu za dopravu autem a vlakem do pěti oblíbených výletních cílů. Trasu počítáme z Prahy až na místo.

Auto – časAuto – cena benzinuAuto – parkováníVlak – časVlak – cena

Pec pod Sněžkou


2:22 (158 km)


335 Kč


120–240 Kč/den


3:33 (vlak + bus)


244 Kč


Český Krumlov


2:15 (172 km)


365 Kč


450 Kč/den


2:58


304 Kč


Brno

2:20 (208 km)


441 Kč


150 Kč/den


2:57


219 Kč


Labské pískovce (Hřensko)


1:49 (129 km)


274 Kč


120 Kč/den


2:10


160 Kč + přívoz


Šumava (Železná Ruda)


2:26 (173 km)


367 Kč


75 Kč/den


3:25


274 Kč


Tabulka: Vlastní výpočet pro 1 cestu a 1 osobu/auto, průměrná spotřeba 6,5 l/100 km, cena benzinu 32,63 Kč/l, parkování v parkovacích domech nebo na odstavných parkovištích

Z porovnání vychází, že doprava autem vyhrává v čase – tedy za předpokladu, že je plynulý provoz. S cenou už to tak jednoznačné není, a to zejména kvůli nákladnému parkování. Navíc v tabulce není vůbec započítána cena dálniční známky, ani amortizace a servis vozidla. S půjčeným vozem by cestování autem po ČR bylo jednoznačně nejdražší.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  11. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Nezrušitelné letenky jsou minulostí. Změna termínu letu i zrušení letenky jsou možné. Dejte si pozor na to, že ne každá změna je zdarma. Například u Emirates začíná cena za změnu letenky na 3 700 Kč. Cena se pak mění v závislosti na tarifu, v němž byla letenka zakoupena. A jak to mají ostatní letecké společnosti?