Blog
Cestování
Cestovní pojištění pro chronicky nemocné

Cestovní pojištění pro chronicky nemocné

27. března 2016|Vendula Flassig Vrablová|

Vyrážet do zahraničí bez platného cestovního pojištění je krajně nezodpovědné a zbytečně riskantní. Kvalitně nastavené cestovní pojištění s dostatečnými limity vás totiž může uchránit nečekaných výdajů a vyřešit nepříjemné situace, do kterých se můžete během dovolené dostat.

Ne pro každého je ale cestovní pojištění zcela vhodné. Existují i skupiny osob, pro které může být tato (a mnohé podobné) pojistky poměrně komplikované. Jak je na tom cestovní pojištění pro chronicky nemocné? Má smysl ho vůbec sjednávat? Odpovíme na následujících řádcích.

Porovnat pojištění

Chronická onemocnění: Která to jsou?

Pojmem chronické onemocnění označujeme celou řadu nejrůznějších psychických nebo fyzických (zpravidla opakujících se) neduhů. Pokud bychom chtěli být konkrétnější, pak zmíníme, že jde zejména o nemoci spojené se srdcem, mozkovou mrtvici, stejně jako třeba rakovinu.

Málokdo ale možná tuší, že jde také o daleko běžnější choroby, mezi které patří třeba cukrovka nebo onemocnění dýchacích cest. V zásadě chronická onemocnění dělíme na vrozená (vady, metabolické poruchy) a získaná v průběhu života (zánětlivá a nádorová onemocnění).

Specifickou skupinou jsou tzv. stabilizovaná chronická onemocnění, která existovala před počátkem sjednání cestovního pojištění, ale zdravotní stav pojištěného v průběhu 6-12 měsíců před počátkem cestovního pojištění nenasvědčoval tomu, že by v průběhu pojištění nastala potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

A právě chronická onemocnění (ať už ta stabilizovaná nebo ne) mohou být při sjednávání cestovního pojištění a zejména pak pojistném plnění komplikací. Cestovní pojištění pro chronicky nemocné si sice člověk může uzavřít, vždy je ale potřeba počítat s několika specifiky a výjimkami.

Pozor na výjimky z pojistného plnění

O tom, zda vám bude vybraná pojišťovna, u které jste si cestovní pojištění sjednali plnit, či nikoli, rozhoduje konkrétní situace, ale především její pojistné podmínky a výluky z pojistného plnění.

Naprostá většina pojišťoven vám zajistí péči, pokud na cestách dojde k úrazu nebo stavu (byť i v souvislosti s chronickým onemocněním), které vás přímo ohrožuje na životě. Co se týče následné úhrady úkonů nebo zdravotní péče, to záleží na vybrané pojišťovně. Zatímco někde si můžete chronické nemoci připojistit a pojišťovna za vás v případě problémů závazek převezme, jinde toto není možné.

Samozřejmě pokud případné ošetření s chronickou nemocí nesouvisí – (typickém příkladem je třeba zlomená noha), jsou dané výdaje zaplaceny. Stejně tak chronická onemocnění nemusí hrát roli v případě pojištění zavazadel, stejně jako odpovědnosti. I zde ale může pojišťovna zjišťovat, zda zde určitá souvislost není. Třeba záchvat, v rámci kterého dojde ke ztrátě zavazadla.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).