Blog
Cestování
Matka s dcerou na procházce

Cestovní pojištění pořídíte i online - 2. díl

13. června 2019|Sára Nováková|

V minulém článku jsme si přiblížili, jak je možné sjednat si cestovní pojištění online. Nyní se podíváme na některá úskalí, která s tím mohou být spojena. Zvláště, pokud nejste v cestovním pojištění zběhlí.

Vše si musíte obstarat sami

Ve chvíli, kdy si sjednáváte cestovní pojištění sami, musíte i sami myslet na to, jak ho budete koncipovat. Tedy jak vysoké zvolíte pojistné limity, jaký rozsah krytí pro vás bude ideální apod. Zda si například pojistíte i zavazadla a sportovní vybavení, přiobjednáte si úrazové pojištění a další doplňková pojištění.

Obecně se doporučuje pojistný limit ve výši 3 000 000 Kč, pokud cestujete do okolních evropských zemí. Pokud vaše cesta vede dál po Evropě, doporučuje se pojistný limit 6 000 000 Kč. Čím dále od domova jste, tím by měl být limit vyšší. Speciální kategorií je pak USA, kde jsou náklady na ošetření velmi vysoké a pro cesty tam se doporučuje limit ve výši 100 000 000 Kč, případně neomezený.

Porovnat pojištění

Zajímejte se i o to, na co vás nepojistí

Věnujte také nějaký čas k prostudování pojistných podmínek. Zaměřte se zejména na výluky, které vám říkají, na co pojištěni nejste. To pak porovnejte s činnostmi, které plánujete provozovat.

Můžete se tak snadno dozvědět, že pokud vám například letecký dopravce poškodí zavazadlo, nemáte nárok na odškodnění od pojišťovny. Nebo že si nesmíte dát ani skleničku alkoholu k dobré večeři ve slušném podniku, abyste se nepřipravili o pojistné plnění v případě, že se vám něco stane.

Podle toho pak můžete vybírat pojišťovnu, jejíž výluky vás nejméně omezují.

S něčím budete muset na pobočku

Ačkoli sjednání cestovního pojištění online je pro řadu lidí pohodlnější, nepokryje vám všechna rizika. S některými typy připojištění se musíte obrátit přímo na pobočku pojišťovny. Typicky se jedná o připojištění nestandardního charakteru, například u závodně provozovaných sportů.

Obecně se musíte vejít do “tabulek”. Pokud budete mít nějaký nestandardní požadavek, nebo budete chtít pojištění nestandardního typu, budete se muset obrátit na pobočku pojišťovny.

Rada na závěr

Když si cestovní pojištění sjednáváte sami, můžete se řídit jednoduchým návodem. Před cestou zvažte, kde se budete pohybovat a jaká rizika vám hrozí. Limit pro pojištění léčebných výloh zvolte podle destinace. Pojištění odpovědnosti a zavazadel je vhodné mít alespoň v nějaké základní variantě, jelikož těmto rizikům nemůžete nijak předejít. Připojištění sportů pak volte podle toho, jaké plánujete, pokud vůbec. Některé pojišťovny umožňují sjednat cestovní pojištění online a rizikové sporty dopojistit až za místě, například den předtím, než je budete vykonávat.

Vždy se také u pojišťovny informujte, na co se dané pojištění vztahuje, s jakým limitem a jak dlouho před cestou si jej musíte sjednat. Některé typy připojištění je nutné sjednat do určité doby před plánovaným zájezdem.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).