Blog
Cestování
Pohled na kamennou budovu

Cestovní pojištění pořídíte i online - 1. díl

10. června 2019|Sára Nováková|

Cestovní pojištění by mělo být naprostou samozřejmostí, když se vydáváte do zahraničí. Něco vám sice v rámci Evropské unie pokryje kartička EHIC, ale spoléhat se na ni ve všech případech nedá. V dnešní době už navíc není nutné chodit na pobočku pojišťovny, abyste si cestovní pojištění sjednali. Řada z nich nabízí sjednání pojištění i on-line.

Kartička EHIC (European Health Insurance Card) je evropský průkaz zdravotního pojištění. Díky ní máte v rámci Evropy nárok na stejnou péči, jakou by v dané zemi dostal její obyvatel. Na rozdíl od České republiky ale není v ostatních zemích veškerá zdravotní péče bezúhradová. To, co by místní obyvatel doplácel, tak budete doplácet taky. Třeba zásah horké služby, přepravu vrtulníkem nebo ošetření v soukromé nemocnici.

Porovnat pojištění

Online na webu pojišťovny

Pokud daná pojišťovna nabízí sjednání cestovního pojištění i online, bude mít někde na svých webových stránkách uveden proklik na interaktivní formulář. V něm vyplníte své osobní údaje a zvolíte si parametry, tedy délku pojištění, pojistné limity a rozsah pojistného krytí.

Některé pojišťovny nabízejí i slevy za to, že si pojištění sjednáte sami přes webové stránky. Tuto variantu tak můžete zvolit i v případě, že chcete na cestovním pojištění trochu ušetřit. Slevy se v tomto případě pohybují okolo 20 %, což může být v případě cesty do exotické destinace na delší dobu příjemná úspora.

Online i z internetového bankovnictví

Cestovní pojištění si online můžete sjednat i k platební kartě, ovšem ne přes web pojišťovny. Některé banky mají s určitými pojišťovnami uzavřenou rámcovou pojistnou smlouvu a nabízejí jejich produkty navázané ke své platební kartě.

V takovém případě si vše můžete sjednat v internetovém či mobilním bankovnictví, a to prakticky na několik málo kliknutí.

Při uzavírání cestovního pojištění k platební kartě si dejte pozor, k jakému závazku se při sjednání upisujete. Některé banky umožňují pojištění sjednat na neurčito a v případě potřeby jej můžete kdykoli zrušit. Jiné banky vyžadují minimální závazek v délce 1 roku.

Takové cestovní pojištění ale může být a často i bývá oproti standardnímu produktu dosti osekané. Doporučuje se proto před sjednáním pročíst pojistné podmínky a informovat se, co vám takové pojištění kryje a do jakého limitu.

V případě, že máte sjednané cestovní pojištění k platební kartě, musí tato platební karta cestovat s vámi. V případě pojistné události, kdy budete potřebovat ošetřit, se totiž možná budete muset touto platební kartou prokázat. A pokud byste ji nechali doma, mohli byste mít s proplacením ošetření potíže.

Online z dovolené?

Doba jde dnes dopředu, a pokud si sjednáváte cestovní pojištění online, je z pohledu laika asi jedno, odkud si jej sjednáte. Jestli z domova, nebo až z pláže, když si vzpomenete, že jste na sjednání pojištění před odjezdem zapomněli.

Sjednání online ze zahraničí je možné, ale ne u všech pojišťoven. Řada z nich má ve svých pojistných podmínkách uvedeno, že cestovní pojištění si u ní musíte sjednat ještě předtím, než opustíte Českou republiku. A pokud tuto podmínku porušíte a sjednáte si pojištění v době, kdy už jste mimo ČR, pak takové pojištění nebude platné.

Pokud si tedy v zahraničí uvědomíte, že pojištění nemáte, je potřeba hledat pojišťovnu, která umožňuje sjednání odkudkoli, tedy i ze zahraničí. Je proto vhodné si předem pročíst pojistné podmínky, nebo se informovat například na infolince či na webovém chatu pojišťovny, jestli je taková varianta uzavření cestovního pojištění platná.

Nemusíte se bát, že při sjednání pojištění online ze zahraničí vám bude chybět ona kartička, kterou pojišťovny standardně zasílají, abyste se jí prokázali v případě potřeby. V tomto případě si ji jednoduše stáhnete do mobilu, nebo se při nahlašování pojistné události prokážete asistenční službě jménem a číslem smlouvy.

Pozor na datum začátku platnosti

Se sjednáním cestovního pojištění ze zahraničí se pak pojí ještě jedna situace, která vám dovolenou může mírně zkomplikovat, a to je začátek platnosti pojištění.

Některé pojišťovny umožní nastavit začátek platnosti od chvíle, kdy obdrží platbu. Pokud byste tedy zaplatili online přes platební bránu, platilo by vám pojištění prakticky okamžitě.

Jiné pojišťovny ale začátek platnosti podmiňují dalšími podmínkami. Jednak musí mít pojišťovna platbu na účtě, a jednak může umožňovat začátek pojištění až od následující půlnoci. I kdybyste tak zaplatili okamžitě, platnost pojištění bude od nového dne.

V následujícím článku se podíváme na některá úskalí, která vás čekají, pokud si cestovní pojištění sjednáváte sami online.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).