Blog
Cestování
dovolená u moře

Cestovní pojištění k moři: co se vyplatí si připojistit? - 1. díl

02. března 2020|Sára Nováková|

Vyrazit na dovolenou u moře s tím, že nemáte cestovní pojištění, je poměrně velký hazard. Neznamená to však, že stačí si sjednat jakékoli cestovní pojištění. Ono pojištění má totiž i řadu doplňkových služeb, které se vám mohou hodit dle toho, do jaké destinace se chystáte, jakým způsobem se na dovolenou dopravujete, či co tam plánujete provádět. Co se vám pak vyplatí připojistit, když cestujete k moři?

Zjistěte si, co máte v základu

Nejprve si zjistěte, jaká pojištění máte v základním balíčku. Ten vždy obsahuje pojištění léčebných výloh. Lišit se ale může výše pojistného limitu, a to řádově o několik milionů. Výše tohoto limitu je důležitá, protože pokud bude vaše ošetření u moře stát víc, než je váš pojistný limit, musíte si všechny náklady nad limit zaplatit sami.

Obecná poučka praví, že pokud cestujete k moři do okolních zemí či po Evropě, postačí vám pojistný limit okolo 3 000 000 Kč. V případě, že dovolenou u moře budete trávit ve vzdálenější destinaci, doporučuje se pojistný limit 6 000 000 Kč. Čím dále od domova jste, tím by měl být limit vyšší. Speciální kategorií je pak USA, kde jsou náklady na ošetření velmi vysoké a pro cesty tam se doporučuje pojistný limit ve výši 100 000 000 Kč, případně neomezený.

Letíte k moři letadlem?

Pokud k moři letíte letadlem, může se vám hodit připojištění ve formě tzv. leteckého asistenta. Ten vám pomůže získat odškodnění za zpožděný či zrušený let. O toto odškodnění pochopitelně můžete žádat i sami a to bez letového asistenta, ale bývá to běh na dlouhou trať, který vyžaduje znalost přinejmenším anglického jazyka, a také pevné nervy.

O možnostech kompenzací za zpožděný a nebo zrušený let jsme podrobně psali ve článcích “Zrušili vám let - na koho se obrátit?

ceny

V současné době nabízí službu letového asistenta například ERGO pojišťovna a Česká pojišťovna.

Porovnat pojištění

Pojištění zavazadel může být matoucí

S leteckou přepravou se pojí i pojištění zavazadel. Řada cestovatelů si sjedná toto připojištění v domění, že pokud jim letecký přepravce kufr poškodí (což se často stává), pojišťovna škodu uhradí. To ale nemusí být pravda. Řada pojišťoven má v pojistných podmínkách uvedeno, že škody způsobené leteckou přepravou nekryje. V takové chvíli se musíte obrátit na leteckého dopravce.

O tom, jak postupovat při poškození zavazadla jsme podrobně psali ve článku “Zničené zavazadlo - Jak postupovat?

Existují ale i pojišťovny, které riziko poškození zavazadla při letecké přepravě kryjí, například ERV Evropská pojišťovna.

Obecně pak pojištění zavazadel zahrnuje ochranu vašich věcí, které jste si k moři vzali. Vztahuje se na poškození zavazadla, zničení či jeho ztrátu. Pojišťovny nadále specifikují, jak k poškození musí dojít, aby vám škodu uznala. Například vodou z vodovodního zařízení, nebo ztrátou věcí při dopravní nehodě, krádeží vloupáním apod.

Cestujete s dětmi nebo zvířaty?

Pokud cestujete k moři s dítětem nebo s domácím mazlíčkem, je na místě zvážit sjednání pojištění odpovědnosti, jakožto připojištění k cestovnímu pojištění.

Zejména v luxusnějších hotelích se můžete běžně setkat s drahým vybavením. A pokud například neposedné dítě či rozdováděný pes převrhne drahou vázu a ta se rozbije, je možné tuto škodu pokrýt z pojištění odpovědnosti.

Nemusí se ale nutně jednat jen o luxusní hotel a neposedné dítě. Můžete třeba navštívit zajímavý obchod, kde vaše dítě nešťastnou náhodou strhne stojan s vystaveným zbožím, nechtěně jej převrhnout a část zboží poškodit či rozbít.

V případě, že pojištění odpovědnosti nemáte, dovolená u moře se vám prodraží, jelikož budete škody muset uhradit vy.

Kromě toho, pokud cestujete se zvířaty, můžete si sjednat speciální připojištění i pro ně. Česká pojišťovna nabízí pojištění pro psa či kočku. Pokud se jim na dovolené stane úraz či náhle onemocní, kryje pojišťovna náklady na ošetření.

V následujícím článku se podíváme na další druhy připojištění, které se vám mohou hodit. Například pokud se chystáte provozovat nebezpečné sporty, vezete s sebou sportovní vybavení apod.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).