dovolená u moře

Cestovní pojištění k moři: co se vyplatí si připojistit? - 1. díl

Vyrazit na dovolenou u moře s tím, že nemáte cestovní pojištění, je poměrně velký hazard. Neznamená to však, že stačí si sjednat jakékoli cestovní pojištění. Ono pojištění má totiž i řadu doplňkových služeb, které se vám mohou hodit dle toho, do jaké destinace se chystáte, jakým způsobem se na dovolenou dopravujete, či co tam plánujete provádět. Co se vám pak vyplatí připojistit, když cestujete k moři?

Zjistěte si, co máte v základu

Nejprve si zjistěte, jaká pojištění máte v základním balíčku. Ten vždy obsahuje pojištění léčebných výloh. Lišit se ale může výše pojistného limitu, a to řádově o několik milionů. Výše tohoto limitu je důležitá, protože pokud bude vaše ošetření u moře stát víc, než je váš pojistný limit, musíte si všechny náklady nad limit zaplatit sami.

Obecná poučka praví, že pokud cestujete k moři do okolních zemí či po Evropě, postačí vám pojistný limit okolo 3 000 000 Kč. V případě, že dovolenou u moře budete trávit ve vzdálenější destinaci, doporučuje se pojistný limit 6 000 000 Kč. Čím dále od domova jste, tím by měl být limit vyšší. Speciální kategorií je pak USA, kde jsou náklady na ošetření velmi vysoké a pro cesty tam se doporučuje pojistný limit ve výši 100 000 000 Kč, případně neomezený.

Letíte k moři letadlem?

Pokud k moři letíte letadlem, může se vám hodit připojištění ve formě tzv. leteckého asistenta. Ten vám pomůže získat odškodnění za zpožděný či zrušený let. O toto odškodnění pochopitelně můžete žádat i sami a to bez letového asistenta, ale bývá to běh na dlouhou trať, který vyžaduje znalost přinejmenším anglického jazyka, a také pevné nervy.

O možnostech kompenzací za zpožděný a nebo zrušený let jsme podrobně psali ve článcích “Zrušili vám let - na koho se obrátit?

ceny

V současné době nabízí službu letového asistenta například ERGO pojišťovna a Česká pojišťovna.

Pojištění zavazadel může být matoucí

S leteckou přepravou se pojí i pojištění zavazadel. Řada cestovatelů si sjedná toto připojištění v domění, že pokud jim letecký přepravce kufr poškodí (což se často stává), pojišťovna škodu uhradí. To ale nemusí být pravda. Řada pojišťoven má v pojistných podmínkách uvedeno, že škody způsobené leteckou přepravou nekryje. V takové chvíli se musíte obrátit na leteckého dopravce.

O tom, jak postupovat při poškození zavazadla jsme podrobně psali ve článku “Zničené zavazadlo - Jak postupovat?

Existují ale i pojišťovny, které riziko poškození zavazadla při letecké přepravě kryjí, například ERV Evropská pojišťovna.

Obecně pak pojištění zavazadel zahrnuje ochranu vašich věcí, které jste si k moři vzali. Vztahuje se na poškození zavazadla, zničení či jeho ztrátu. Pojišťovny nadále specifikují, jak k poškození musí dojít, aby vám škodu uznala. Například vodou z vodovodního zařízení, nebo ztrátou věcí při dopravní nehodě, krádeží vloupáním apod.

Cestujete s dětmi nebo zvířaty?

Pokud cestujete k moři s dítětem nebo s domácím mazlíčkem, je na místě zvážit sjednání pojištění odpovědnosti, jakožto připojištění k cestovnímu pojištění.

Zejména v luxusnějších hotelích se můžete běžně setkat s drahým vybavením. A pokud například neposedné dítě či rozdováděný pes převrhne drahou vázu a ta se rozbije, je možné tuto škodu pokrýt z pojištění odpovědnosti.

Nemusí se ale nutně jednat jen o luxusní hotel a neposedné dítě. Můžete třeba navštívit zajímavý obchod, kde vaše dítě nešťastnou náhodou strhne stojan s vystaveným zbožím, nechtěně jej převrhnout a část zboží poškodit či rozbít.

V případě, že pojištění odpovědnosti nemáte, dovolená u moře se vám prodraží, jelikož budete škody muset uhradit vy.

Kromě toho, pokud cestujete se zvířaty, můžete si sjednat speciální připojištění i pro ně. Česká pojišťovna nabízí pojištění pro psa či kočku. Pokud se jim na dovolené stane úraz či náhle onemocní, kryje pojišťovna náklady na ošetření.

V následujícím článku se podíváme na další druhy připojištění, které se vám mohou hodit. Například pokud se chystáte provozovat nebezpečné sporty, vezete s sebou sportovní vybavení apod.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.