dovolená u moře

Cestovní pojištění k moři: co se vyplatí si připojistit? - 1. díl

Vyrazit na dovolenou u moře s tím, že nemáte cestovní pojištění, je poměrně velký hazard. Neznamená to však, že stačí si sjednat jakékoli cestovní pojištění. Ono pojištění má totiž i řadu doplňkových služeb, které se vám mohou hodit dle toho, do jaké destinace se chystáte, jakým způsobem se na dovolenou dopravujete, či co tam plánujete provádět. Co se vám pak vyplatí připojistit, když cestujete k moři?

Zjistěte si, co máte v základu

Nejprve si zjistěte, jaká pojištění máte v základním balíčku. Ten vždy obsahuje pojištění léčebných výloh. Lišit se ale může výše pojistného limitu, a to řádově o několik milionů. Výše tohoto limitu je důležitá, protože pokud bude vaše ošetření u moře stát víc, než je váš pojistný limit, musíte si všechny náklady nad limit zaplatit sami.

Obecná poučka praví, že pokud cestujete k moři do okolních zemí či po Evropě, postačí vám pojistný limit okolo 3 000 000 Kč. V případě, že dovolenou u moře budete trávit ve vzdálenější destinaci, doporučuje se pojistný limit 6 000 000 Kč. Čím dále od domova jste, tím by měl být limit vyšší. Speciální kategorií je pak USA, kde jsou náklady na ošetření velmi vysoké a pro cesty tam se doporučuje pojistný limit ve výši 100 000 000 Kč, případně neomezený.

Letíte k moři letadlem?

Pokud k moři letíte letadlem, může se vám hodit připojištění ve formě tzv. leteckého asistenta. Ten vám pomůže získat odškodnění za zpožděný či zrušený let. O toto odškodnění pochopitelně můžete žádat i sami a to bez letového asistenta, ale bývá to běh na dlouhou trať, který vyžaduje znalost přinejmenším anglického jazyka, a také pevné nervy.

O možnostech kompenzací za zpožděný a nebo zrušený let jsme podrobně psali ve článcích “Zrušili vám let - na koho se obrátit?

ceny

V současné době nabízí službu letového asistenta například ERGO pojišťovna a Česká pojišťovna.

Pojištění zavazadel může být matoucí

S leteckou přepravou se pojí i pojištění zavazadel. Řada cestovatelů si sjedná toto připojištění v domění, že pokud jim letecký přepravce kufr poškodí (což se často stává), pojišťovna škodu uhradí. To ale nemusí být pravda. Řada pojišťoven má v pojistných podmínkách uvedeno, že škody způsobené leteckou přepravou nekryje. V takové chvíli se musíte obrátit na leteckého dopravce.

O tom, jak postupovat při poškození zavazadla jsme podrobně psali ve článku “Zničené zavazadlo - Jak postupovat?

Existují ale i pojišťovny, které riziko poškození zavazadla při letecké přepravě kryjí, například ERV Evropská pojišťovna.

Obecně pak pojištění zavazadel zahrnuje ochranu vašich věcí, které jste si k moři vzali. Vztahuje se na poškození zavazadla, zničení či jeho ztrátu. Pojišťovny nadále specifikují, jak k poškození musí dojít, aby vám škodu uznala. Například vodou z vodovodního zařízení, nebo ztrátou věcí při dopravní nehodě, krádeží vloupáním apod.

Cestujete s dětmi nebo zvířaty?

Pokud cestujete k moři s dítětem nebo s domácím mazlíčkem, je na místě zvážit sjednání pojištění odpovědnosti, jakožto připojištění k cestovnímu pojištění.

Zejména v luxusnějších hotelích se můžete běžně setkat s drahým vybavením. A pokud například neposedné dítě či rozdováděný pes převrhne drahou vázu a ta se rozbije, je možné tuto škodu pokrýt z pojištění odpovědnosti.

Nemusí se ale nutně jednat jen o luxusní hotel a neposedné dítě. Můžete třeba navštívit zajímavý obchod, kde vaše dítě nešťastnou náhodou strhne stojan s vystaveným zbožím, nechtěně jej převrhnout a část zboží poškodit či rozbít.

V případě, že pojištění odpovědnosti nemáte, dovolená u moře se vám prodraží, jelikož budete škody muset uhradit vy.

Kromě toho, pokud cestujete se zvířaty, můžete si sjednat speciální připojištění i pro ně. Česká pojišťovna nabízí pojištění pro psa či kočku. Pokud se jim na dovolené stane úraz či náhle onemocní, kryje pojišťovna náklady na ošetření.

V následujícím článku se podíváme na další druhy připojištění, které se vám mohou hodit. Například pokud se chystáte provozovat nebezpečné sporty, vezete s sebou sportovní vybavení apod.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

  • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
    17. října 2023|Richard Zona
    Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

    Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

  • Pár sedí nad mapou a ukazuje na Mexiko
    11. října 2023|Petr Pohůdka
    7 rizikových destinací podle MZV

    Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.

  • Malá dívka na kolotoči
    05. září 2023|Nikola Zatloukalová
    Zábava, ale i poznání. Víme, kam na prodloužený víkend s dětmi

    Ideální prodloužený víkend s dětmi? Takový, kde se nebudou nudit ani minutu. A navíc se i něco naučí.  Ať už vyrážíte z Prahy nebo Brna, vaší pozornosti by neměla uniknout místa jako Legoland v Německu, Aquapalace Praha nebo ráj všech malých zvědavců ve formě IQ Landie v Liberci.

  • Déšť a vítr na pláži
    27. srpna 2023|Nikola Zatloukalová
    Cestování po sezóně: Kam NEjezdit?

    I když je léto pro cestování na první pohled nejvhodnější, dovolená v září, ale klidně i v zimě může být ještě lepší. Víte, jak na cestování po sezóně? Kam byste jezdit neměli – a kam naopak ano? A proč? Nejen na tyto otázky vám dnes odpovíme.

  • Letiště Václava Havla Praha
    25. srpna 2023|Jana Březinová
    Průvodce letištěm Praha: Zpříjemněte si čas před odletem

    Užijte si odlet z letiště Václava Havla bez stresu. Poradíme, kde se nejlevněji najíst, jak zabavit děti i na co si dát pozor, abyste před nasednutím do letadla nepřišli o pití.