Blog
Cestování
dovolená moře

Cestovní pojištění k moři: co se vyplatí si připojistit? - 2. díl

17. června 2020|Sára Nováková|

V minulém článku jsme si přiblížili některá možná připojištění k cestovnímu pojištění. V tomto článku si ukážeme některé další možnosti.

Porovnat pojištění

Chystáte se to pořádně rozjet?

Pokud se u moře chystáte pořádně rozjet a vyzkoušet sporty, které v našich končinách moc běžné nejsou, myslete i na pojištění.

Sportovní aktivity lze běžně pojistit v rámci cestovního pojištění. Některé jsou zahrnuty v základním krytí, ty extrémnější je potřeba připojistit. Každá pojišťovna má ale kritéria nastavena jinak.

Zatímco jedna může daný sport řadit do základního balíčku, jiná za něj bude chtít příplatek. A další pojišťovna jej zase může vyhodnotit jako natolik rizikový, že vás nepojistí vůbec. Vyplatí se proto hledat, která pojišťovna má vaše vybrané sporty zahrnuty v rámci pojistného krytí.

Pokud se chystáte na adrenalinovější zábavu typu ZipLine, které bývají často ve výlukách většiny pojišťoven, nebojte se pojišťovnu oslovit s tím, že byste se chtěli individuálně pojistit právě pro tento sport. Některé pojišťovny to umožňují. Vypočítají vám pak individuální kalkulaci.

Toto připojištění si ale nemusíte platit na celou dobu pobytu. Zpravidla se totiž rizikovějším sportům nevěnujete celou dobu pobytu, ale pouze pár dní, či dokonce jen jeden den. A na českém trhu jsou i pojišťovny, které umožňují rizikové sporty pojistit jen na konkrétní dny, ve kterých se jim budete věnovat. Tuto variantu nabízí například Direct pojišťovna.

vodní sporty

A totéž platí i o vašem sportovním vybavení

Pokud s vámi na dovolenou jede i vaše sportovní vybavení, pak standardně není kryto jeho poničení nebo ztráta. Jízdní kolo, lyže či surf nebo potápěčskou výbavu si musíte zvlášť připojistit. Jinak jde veškerá škoda za vámi.

Při úrazu můžete získat denní odškodné

Pojištění léčebných výloh slouží k úhradě nákladů za vaši léčbu. Z úrazového pojištění je ale vyplácena kompenzace přímo vám. Úrazové připojištění kryje rizika trvalých následků, smrti úrazem a poskytuje denní odškodné za úrazy. Pokud by se vám u moře přihodila nějaká nehoda, v rámci které se například stanete invalidními, pak léčbu a dopravu domů budete mít hrazenou z pojištění léčebných výloh. Ale za trvalé následky vás nikdo neodškodní, pokud nebudete mít sjednané i úrazové pojištění.

Pojištění k platební kartě vám nepomůže

Některé banky nabízejí jako doplňkovou službu i možnost sjednat si k platební kartě cestovní pojištění. To je ale značně osekané.

Předně obsahuje pojištění léčebných výloh, ale jen v řádu nižších milionů korun. Bez možnosti navýšení pojistného limitu. Doplňková pojištění často neobsahuje vůbec a stejně tak není možnost si je připojistit.

Na dovolenou byste tak odlétali s tím, že máte pojištěny jen léčebné výlohy, a to ještě nedostatečně. Nedejbože, pokud platební kartu zapomenete doma. To pak nejste pojištěni vůbec, jelikož platební karta, ke které je cestovní pojištění sjednáno, musí jet k moři s vámi.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).