dovolená moře

Cestovní pojištění k moři: co se vyplatí si připojistit? - 2. díl

V minulém článku jsme si přiblížili některá možná připojištění k cestovnímu pojištění. V tomto článku si ukážeme některé další možnosti.

Chystáte se to pořádně rozjet?

Pokud se u moře chystáte pořádně rozjet a vyzkoušet sporty, které v našich končinách moc běžné nejsou, myslete i na pojištění.

Sportovní aktivity lze běžně pojistit v rámci cestovního pojištění. Některé jsou zahrnuty v základním krytí, ty extrémnější je potřeba připojistit. Každá pojišťovna má ale kritéria nastavena jinak.

Zatímco jedna může daný sport řadit do základního balíčku, jiná za něj bude chtít příplatek. A další pojišťovna jej zase může vyhodnotit jako natolik rizikový, že vás nepojistí vůbec. Vyplatí se proto hledat, která pojišťovna má vaše vybrané sporty zahrnuty v rámci pojistného krytí.

Pokud se chystáte na adrenalinovější zábavu typu ZipLine, které bývají často ve výlukách většiny pojišťoven, nebojte se pojišťovnu oslovit s tím, že byste se chtěli individuálně pojistit právě pro tento sport. Některé pojišťovny to umožňují. Vypočítají vám pak individuální kalkulaci.

Toto připojištění si ale nemusíte platit na celou dobu pobytu. Zpravidla se totiž rizikovějším sportům nevěnujete celou dobu pobytu, ale pouze pár dní, či dokonce jen jeden den. A na českém trhu jsou i pojišťovny, které umožňují rizikové sporty pojistit jen na konkrétní dny, ve kterých se jim budete věnovat. Tuto variantu nabízí například Direct pojišťovna.

vodní sporty

A totéž platí i o vašem sportovním vybavení

Pokud s vámi na dovolenou jede i vaše sportovní vybavení, pak standardně není kryto jeho poničení nebo ztráta. Jízdní kolo, lyže či surf nebo potápěčskou výbavu si musíte zvlášť připojistit. Jinak jde veškerá škoda za vámi.

Při úrazu můžete získat denní odškodné

Pojištění léčebných výloh slouží k úhradě nákladů za vaši léčbu. Z úrazového pojištění je ale vyplácena kompenzace přímo vám. Úrazové připojištění kryje rizika trvalých následků, smrti úrazem a poskytuje denní odškodné za úrazy. Pokud by se vám u moře přihodila nějaká nehoda, v rámci které se například stanete invalidními, pak léčbu a dopravu domů budete mít hrazenou z pojištění léčebných výloh. Ale za trvalé následky vás nikdo neodškodní, pokud nebudete mít sjednané i úrazové pojištění.

Pojištění k platební kartě vám nepomůže

Některé banky nabízejí jako doplňkovou službu i možnost sjednat si k platební kartě cestovní pojištění. To je ale značně osekané.

Předně obsahuje pojištění léčebných výloh, ale jen v řádu nižších milionů korun. Bez možnosti navýšení pojistného limitu. Doplňková pojištění často neobsahuje vůbec a stejně tak není možnost si je připojistit.

Na dovolenou byste tak odlétali s tím, že máte pojištěny jen léčebné výlohy, a to ještě nedostatečně. Nedejbože, pokud platební kartu zapomenete doma. To pak nejste pojištěni vůbec, jelikož platební karta, ke které je cestovní pojištění sjednáno, musí jet k moři s vámi.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.