Blog
Energie
Ceká vás vyúctování tepla? Pravdepodobne poteší

Čeká vás vyúčtování tepla? Pravděpodobně potěší

20. září 2016|Monika Šaríková|

Bez centrálně dodávaného tepla se dnes neobejde řada domácností, ale třeba i kancelářských prostor nebo firemních provozů. Dohled nad konkrétními dodávkami má Teplárenské sdružení České republiky, které uvedlo, že i když spotřeba tepla i 3 procenta stoupla, celkové vyúčtování by mělo obyvatele potěšit.

Teplý rok je vždy plusem

Hlavním důvodem daného pozitivního stavu byly rozhodně teploty spojené s minulým rokem. Ty dosahovaly abnormálně vysokých hodnot, díky čemuž nebylo třeba vytápět tolik, jako v předchozích mrazivých letech. Na běžný byt je obvykle počítáno 25 GJ, zatímco díky zmíněnému pozitivu reálná spotřeba dosáhla hodnot okolo 24 GJ. Záleží sice přímo na vašich zálohách, ale jelikož jsou obvykle voleny o něco nižší, dá se očekávat vrácení konkrétních přeplatků.


Potěší také nové účtování tepla

Nízká spotřeba není jediným důvodem k radosti, jelikož stejně tak nás vyúčtování může potěšit i novou metodikou výpočtu samotné ceny za účtování tepla. Jde sice o vyhlášku platnou od následujících let, ale rozhodně je zajímavá. Počítá totiž s procentním vyjádřením základních a také spotřebních složek. Dále využívá nové výpočtové rozdíly. S čím to souvisí? Nejenom s velikostí našeho bytu, ale třeba i s tím, zda je naše bytová jednotka umístěna přímo uvnitř zástavby, mezi jinými byty, nebo jde o byt okrajový, který už z principu musí mít výrazně vyšší spotřebu.


Spotřební složka souvisí i s pokutami

Ve většině domácností je teplo a jeho spotřeba klasicky odečítána. Pokud však některá z domácností nesvolí k reálnému odečtu nebo k montáži měřáků, přistoupí se k tomu, že bude povinna zaplatit 1,6 násobek spotřební složky. A ta může činit až 70 procent nákladů na bydlení. A i to se následně může projevit na celkové ceně všech ostatních účastníků v bytovém domě. A to proto, že část spotřeby zkrátka zadotoval tento konkrétní problémový soused.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).