Otáčení hlavice radiátoru

Uspořte energie a naučte se správně topit

Faktury za energie vás každý rok nepříjemně překvapí? Ještě než se pustíte do výběru úspornějšího kotle, podívejte se, jak ušetřit na energiích s tím stávajícím. Možná zjistíte, že za vítr ve vaší peněžence můžou jen nesprávné postupy.

Čistěte a pravidelně servisujte kotel

Toto pravidlo platí, ať vytápíte jakýmkoliv palivem – jen elektřina je v podstatě bezúdržbová. Především u topení tuhými palivy je potřeba kotel pravidelně čistit od sazí a usazenin, stejně jako vymést kouřovod. Jinak budete mít problémy s rozhořením a nedokonalým spalováním.

Pozornost byste měli věnovat také údržbě plynového kotle. U toho musí čištění provádět odborník, nejlépe jednou ročně. Když kotel špatně spaluje, zbytečně stoupá spotřeba plynu. Nezapomínejte ani na revizi plynového kotle. Ta sice není pro domácnosti ze zákona povinná, ale kvůli bezpečnosti byste ji měli nechat provést. Při poruše kotle totiž může docházet jak k úniku plynu, tak k tvorbě nebezpečného oxidu uhelnatého.

Nezapomínejte ani na spalinové cesty

Pravidelnou údržbu vyžadují i spalinové cesty. Když komín špatně táhne, kotel nespaluje správně, což vede k vyšší spotřebě paliva. Navíc nedokonalým spalováním a špatným odtahem spalin hrozí otrava oxidem uhelnatým.

Údržba a kontrola spalinových cest je povinná ze zákona – lhůty se liší podle kotle a používaného paliva. U běžného plynového kotle pro domácnosti stačí kontrola spalinových cest jednou ročně. Pokud spalujete v kotli uhlí nebo dřevo a vytápíte zdrojem celoročně, musíte provádět čištění komína alespoň 2–⁠3× ročně. Čištění jako takové můžete provést svépomocí, ale přesto si alespoň jednou ročně musíte zavolat kominíka na kontrolu spalinových cest.

Veškeré doklady o provedených kontrolách a revizích – jak kotle, tak spalinových cest – byste si měli uschovat pro případ pojistné události. Pojišťovna bude chtít vidět důkaz, že jste údržbu nezanedbali.

Odvzdušněte radiátory, a rázem bude tepleji

Zavzdušněný radiátor vám může udělat pěknou díru v rodinném rozpočtu. Pokud otáčíte kolečkem termostatu na vyšší a vyšší teplotu, ale stále cvakáte zuby, bude na vině nejspíš zavzdušnění otopné soustavy. Zjistíte to jednoduše tak, že položíte ruku na radiátor. Jestliže je těleso horké pouze u trubky, která vodu přivádí, ale druhý konec je studený, je to znamení, že je radiátor zavzdušněný. Radiátory odvzdušněte nejlépe před každou topnou sezónou a poté přibližně jednou měsíčně.

Zaručených metod, jak odvzdušnění provést, je celá řada. Nejlepší bude, když si sami vyzkoušíte, co funguje ve vašem domě nejlépe. Nejčastěji se používá metoda odvzdušnění při zapnutém topení a plném otevření ventilů v celém domě. Poté odvzdušňujte postupně radiátory od nižších pater až po nejvyšší patra. Povolte odvzdušňovací ventil – začne unikat vzduch. Jakmile začne z radiátoru téct voda, ventil opět uzavřete.

Nezapomeňte ani na kontrolu tlaku v otopné soustavě a případně do ní doplňte vodu. Po každém dopouštění vody byste měli radiátory opět odvzdušnit, protože při tom vznikají vzduchové bubliny.

Zbytečně nepřetápějte

Jednoduchý krok k velké úspoře je snížení teploty na termostatu – přetápění je častým nešvarem českých domácností. Za každý stupeň navíc zaplatíte přibližně o 6 % vyšší náklady. Vysoká teplota v domácnosti nesvědčí ani vašemu zdraví, a to především na spaní. V ložnici byste měli udržovat teplotu 16–18 stupňů, ještě chladněji může být na chodbách. Naopak přitopit si můžete v místnostech, kde pobýváte delší dobu a příliš se nehýbete – v obývacím pokoji, pracovně nebo dětském pokoji je optimální teplota 20–⁠21 stupňů.

Nevypínejte topení

Jste zvyklí topení vypnout, když opouštíte dům a zase ho zapnout po návratu, protože chcete ušetřit na energiích? Tento přístup naopak vede k vyšší spotřebě. Pokud nepřikládáte do kotle ručně, je lepší přes zimu topení vůbec nevypínat. Když odcházíte z domu, snižte teplotu na termostatu pouze o 1–2 stupně. Při vyšším rozdílu teplot už příliš prochladnou zdi, a tak je při opětovném spuštění topení obtížné dosáhnout požadované teploty. Kvůli tomu za chvilku protopíte více, než za celodenní temperování místností.

Pořiďte si kvalitní palivo

Ať topíte kotlem na tuhá paliva, nebo si jen příležitostně přitápíte krbem, měli byste si vždy pořídit řádně proschnuté dřevo. To bývá sice dražší, ale na druhou stranu lépe hoří, a tak bude vaše spotřeba v konečném součtu nižší. Nejlevnější variantou je pořízení surového dřeva s dostatečným předstihem – jeho proschnutí trvá několik let.

Špatně hoří také vlhké uhlí. Proto ho objednávejte nejlépe v letních měsících, kdy je důkladně proschlé a ukládejte ho do kotelny za suchého počasí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.