Blog
Energie
Otáčení hlavice radiátoru

Uspořte energie a naučte se správně topit

05. listopadu 2020|Jana Březinová|

Faktury za energie vás každý rok nepříjemně překvapí? Ještě než se pustíte do výběru úspornějšího kotle, podívejte se, jak ušetřit na energiích s tím stávajícím. Možná zjistíte, že za vítr ve vaší peněžence můžou jen nesprávné postupy.

Porovnat ceny plynu

Čistěte a pravidelně servisujte kotel

Toto pravidlo platí, ať vytápíte jakýmkoliv palivem – jen elektřina je v podstatě bezúdržbová. Především u topení tuhými palivy je potřeba kotel pravidelně čistit od sazí a usazenin, stejně jako vymést kouřovod. Jinak budete mít problémy s rozhořením a nedokonalým spalováním.

Pozornost byste měli věnovat také údržbě plynového kotle. U toho musí čištění provádět odborník, nejlépe jednou ročně. Když kotel špatně spaluje, zbytečně stoupá spotřeba plynu. Nezapomínejte ani na revizi plynového kotle. Ta sice není pro domácnosti ze zákona povinná, ale kvůli bezpečnosti byste ji měli nechat provést. Při poruše kotle totiž může docházet jak k úniku plynu, tak k tvorbě nebezpečného oxidu uhelnatého.

Nezapomínejte ani na spalinové cesty

Pravidelnou údržbu vyžadují i spalinové cesty. Když komín špatně táhne, kotel nespaluje správně, což vede k vyšší spotřebě paliva. Navíc nedokonalým spalováním a špatným odtahem spalin hrozí otrava oxidem uhelnatým.

Údržba a kontrola spalinových cest je povinná ze zákona – lhůty se liší podle kotle a používaného paliva. U běžného plynového kotle pro domácnosti stačí kontrola spalinových cest jednou ročně. Pokud spalujete v kotli uhlí nebo dřevo a vytápíte zdrojem celoročně, musíte provádět čištění komína alespoň 2–⁠3× ročně. Čištění jako takové můžete provést svépomocí, ale přesto si alespoň jednou ročně musíte zavolat kominíka na kontrolu spalinových cest.

Veškeré doklady o provedených kontrolách a revizích – jak kotle, tak spalinových cest – byste si měli uschovat pro případ pojistné události. Pojišťovna bude chtít vidět důkaz, že jste údržbu nezanedbali.

Odvzdušněte radiátory, a rázem bude tepleji

Zavzdušněný radiátor vám může udělat pěknou díru v rodinném rozpočtu. Pokud otáčíte kolečkem termostatu na vyšší a vyšší teplotu, ale stále cvakáte zuby, bude na vině nejspíš zavzdušnění otopné soustavy. Zjistíte to jednoduše tak, že položíte ruku na radiátor. Jestliže je těleso horké pouze u trubky, která vodu přivádí, ale druhý konec je studený, je to znamení, že je radiátor zavzdušněný. Radiátory odvzdušněte nejlépe před každou topnou sezónou a poté přibližně jednou měsíčně.

Zaručených metod, jak odvzdušnění provést, je celá řada. Nejlepší bude, když si sami vyzkoušíte, co funguje ve vašem domě nejlépe. Nejčastěji se používá metoda odvzdušnění při zapnutém topení a plném otevření ventilů v celém domě. Poté odvzdušňujte postupně radiátory od nižších pater až po nejvyšší patra. Povolte odvzdušňovací ventil – začne unikat vzduch. Jakmile začne z radiátoru téct voda, ventil opět uzavřete.

Nezapomeňte ani na kontrolu tlaku v otopné soustavě a případně do ní doplňte vodu. Po každém dopouštění vody byste měli radiátory opět odvzdušnit, protože při tom vznikají vzduchové bubliny.

Zbytečně nepřetápějte

Jednoduchý krok k velké úspoře je snížení teploty na termostatu – přetápění je častým nešvarem českých domácností. Za každý stupeň navíc zaplatíte přibližně o 6 % vyšší náklady. Vysoká teplota v domácnosti nesvědčí ani vašemu zdraví, a to především na spaní. V ložnici byste měli udržovat teplotu 16–18 stupňů, ještě chladněji může být na chodbách. Naopak přitopit si můžete v místnostech, kde pobýváte delší dobu a příliš se nehýbete – v obývacím pokoji, pracovně nebo dětském pokoji je optimální teplota 20–⁠21 stupňů.

Nevypínejte topení

Jste zvyklí topení vypnout, když opouštíte dům a zase ho zapnout po návratu, protože chcete ušetřit na energiích? Tento přístup naopak vede k vyšší spotřebě. Pokud nepřikládáte do kotle ručně, je lepší přes zimu topení vůbec nevypínat. Když odcházíte z domu, snižte teplotu na termostatu pouze o 1–2 stupně. Při vyšším rozdílu teplot už příliš prochladnou zdi, a tak je při opětovném spuštění topení obtížné dosáhnout požadované teploty. Kvůli tomu za chvilku protopíte více, než za celodenní temperování místností.

Pořiďte si kvalitní palivo

Ať topíte kotlem na tuhá paliva, nebo si jen příležitostně přitápíte krbem, měli byste si vždy pořídit řádně proschnuté dřevo. To bývá sice dražší, ale na druhou stranu lépe hoří, a tak bude vaše spotřeba v konečném součtu nižší. Nejlevnější variantou je pořízení surového dřeva s dostatečným předstihem – jeho proschnutí trvá několik let.

Špatně hoří také vlhké uhlí. Proto ho objednávejte nejlépe v letních měsících, kdy je důkladně proschlé a ukládejte ho do kotelny za suchého počasí.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).