Blog
Energie
tepeni-radiator

Jak vybrat elektrokotel do rodinného domu?

20. září 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Vytápění elektřinou mnozí zatracují kvůli vysokým nákladům na provoz. V určitých případech však elektrokotel může představovat naopak nejvýhodnější způsob vytápění. Zjistěte, do jakých domů se vytápění elektřinou hodí a jak vybrat elektrokotel.

Výhody a nevýhody elektrokotle

Největší výhodou elektrokotle jako zdroje vytápění je čistý provoz a snadné ovládání. Na rozdíl od vytápění uhlím nebo dřevem nemusíte shánět palivo a řešit jeho skladování. Instalace elektrokotle je velmi jednoduchá –⁠ nepotřebuje odvod spalin a díky nízké hlučnosti ho můžete umístit přímo do interiéru. Pořizovací náklady na elektrokotel jsou ve srovnání s plynovým kotlem výrazně nižší a ušetříte také za pravidelnou údržbu, protože je nenáročná.

Hlavní nevýhodou elektrokotle jsou vyšší provozní náklady. Cena elektřiny v posledních letech spíše rostla a do budoucna se očekává podobný trend kvůli odstavování uhelných a jaderných elektráren.

Chci výhodnější elektřinu

Do jakých domů se elektrokotel hodí?

Právě kvůli vyšším provozním nákladům se elektrokotel hodí především do perfektně zateplených novostaveb, jejichž tepelné ztráty, a tím pádem spotřeba elektřiny na vytápění, je nízká. Uplatnění najde elektrokotel zejména v pasivních domech, ale slouží dobře rovněž jako doplňkový zdroj tepla u rodinných domů s vyšší energetickou náročností. Oblíbená je kombinace elektrokotle s tepelným čerpadlem nebo krbovými kamny. Při využití tepelného čerpadla se elektrokotel spouští ve dnech s velkými mrazy, kdy účinnost tepelného čerpadla klesá.

Zajímavou alternativou je využití elektrokotle pro vytápění rekreačních objektů. Elektrokotel je možné ovládat na dálku například přes mobilní aplikaci, a tak si můžete zatopit ještě před příjezdem na chatu nebo chalupu. Do trvale neobydlených staveb se elektrokotel hodí také pro temperování v zimních měsících.

Jak vybrat elektrokotel –⁠ na co se zaměřit?

Elektrické kotle se vyrábějí ve dvou základních typech:

  • přímotopné elektrokotle,

  • elektrokotle s akumulací tepla.

Výhodou přímotopných elektrokotlů je jejich okamžitý výkon. O ohřev vody se stará topná spirála a horká voda je následně rozvedena do topné soustavy. Elektrokotel s akumulací tepla obsahuje nádrž na vodu, která se ohřívá pouze v době, kdy běží nízký tarif elektřiny –⁠ proto bývá jeho provoz výhodnější. Na druhou stranu musíte počítat s prostorem pro umístění akumulační nádrže na vodu.

Nejdůležitějším parametrem, který určuje výběr správného elektrokotle, je jeho výkon. Ten se odvíjí zejména od tepelných ztrát objektu, ale záleží také na dalších faktorech (poloha domu, solitérní stavba či hustá zástavba, klimatické podmínky atd.).

Jak vybrat výkon elektrokotle?

Kromě tepelných ztrát je pro určení optimálního výkonu elektrokotle důležité zjistit celkový vytápěný objem místností. Stačí vynásobit šířku, délku a výšku místnosti a sečíst tuto hodnotu pro všechny vytápěné místnosti v domě.

Elektrokotle se vyrábí s výkonem 4–⁠60 kW, proto dokáží pokrýt potřeby vytápění pro opravdu rozmanitou škálu velikostí budov. Velmi důležité je, aby kotel nebyl zbytečně předimenzován, ale ani poddimenzován. Kotel s vyšším výkonem je samozřejmě dražší na pořízení, ale navíc budete muset platit vyšší paušální poplatky za silnější jistič. Pokud neznáte tepelné ztráty objektu, vyplatí se investovat nejdříve několik tisíc do nezávislého odborníka, který vám je spočítá. Teprve poté si nechte navrhnout optimální výkon elektrokotle –⁠ porovnat si můžete nabídky od několika firem.

Elektrokotel: Cena se odvíjí od výkonu

Cena elektrokotle se odvíjí především od jeho výkonu. Pořizovací náklady na elektrokotel pro běžný rodinný dům se čtyřčlennou domácností začínají na 10–⁠15 tisících korun. Na českém trhu se setkáte nejčastěji s elektrokotli výrobců Bosch, Protherm nebo Mora.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).